Држава проверава Бобанину смрт!
Све околности везане за пријем и порођај у Здравственом центру Зајечар наше олимпијке у стрељаштву Бобане Момчиловић Величковић, која је потом преминула у Клиничком центру Србије, биће детаљно испитане, потврђено је "Новостима" у Министарству здравља.
- Упутићемо инспекцију у Здравствени центар Зајечар, са задатком да установи шта се тамо догодило, и да провери сву документацију везано за пријем и порођај Бобане Момчиловић Величковић, као и за здравствено стање и третман после порођаја за све време које је провела у ЗЦ Зајечар - речено нам је у ресорном министарству. - То је у оваквим случајевима уобичајена процедура.
Млада олимпијка, за коју се сумња да је имала прееклампсију, односно стање које се јавља само у трудноћи, углавном у поодмаклој. Сматра се озбиљном компликацијом, а карактеришу га висок крвни притисак, отоци и појава беланчевина у мокраћи.
Компликације које су настале приликом порођаја имале су фаталне последице. Величковићева је пет дана остала у болници у Зајечару, где се стање погоршавало и одатле је пребачена у Београд.
КОМИСИЈА ЗБОГ ТРАГЕДИЈЕ
У управи ЗЦ "Зајечар" кажу да очекују да ће добити налог за формирање стручне комисије, која би требало да установи све чињенице које су довеле до смрти Бобане Величковић.
- Не знам зашто се Величковићева одлучила да се породи у Зајечару, уместо у родном Бору - кажу у зајечарском ЗЦ. - У сваком случају, очекујемо да ћемо добити налог за формирање тима који ће обавити унутрашњу контролу и установити како је дошло до ове трагедије.
Добила је излив крви у мозак који изазива ова болест, када не протекне све како би требало. До хитног пребацивања у Београд, у Клинички центар на одељење неурологије, Бобана је већ била у коми. Била је у тешком стању и лекари нису успели да је спасу. Беба је, према до сада доступним информацијама добро, а српска спортска заједница је остала завијена у црно.
У управи Здравственог центра у Зајечару нису желели да одговарају на питања зашто је одлучено да се Величковићева породи у Зајечару, који ју је лекар породио, како је дошло до компликација, да ли је трагедија могла да се избегне...
- Сви подаци о овом трагичном догађају прослеђени су Министарству омладине и спорта, али и Министарству здравља, који су до танчина упознати са овом несрећом - речено нам је у управи ЗЦ у Зајечару. - Они су упознати са комплетним случајем и мислимо да су права адреса да им поставите та питања. Ми нисмо овлашћени да дајемо било какве одговоре. Све остало што се објављује је у домену спекулација.
Бобана је рођена 25. јануара 1990. у Бору, а широј јавности постала је позната када је 2007. на ЕП у Довилу изборила бронзу ваздушним пиштољем у јуниорској конкуренцији. Незванично се помињало да болује од дијабетеса, али она никада није причала о томе.
У сениорском дебију на највећим такмичењима, на шампионату Европе у Меракеру 2010. постала је шампионка ваздушним пиштољем. Исти успех поновила је и на ЕП у Виерумаекију 2012, као и ове године на ЕП у Вроцлаву. Оно што се ретко помиње је да је прву велику медаљу освојила наступајући са - позајмљеним пиштољем.
ВЕЛИКА ЉУБАВ
Поред успешне спортске каријере, Бобана је побеђивала и на породичном плану, пошто је од 2016. била у браку са Мирославом Момчиловићем, са којим је очекивала своје прво дете. Заједно су делили интересовања ка сличним стварима, као што су путовања и љубав према животињама. Њихову породицу су употпуњавале мачке и пси, са којима су се и венчали, уз присуство великог броја пријатеља и колега из стрељачког тима.
Пошто је заблистала, позвана је, као јуниорка, у сениорску репрезентацију Србије. Оно што је парадокс је да, због несугласица са бившим клубом, није имала свој пиштољ, нити термине за тренинге. "Новости" су тада објавиле серију текстова о Бобани, која је убрзо стекла епитет наследнице Јасне Шекарић. Међутим, пут до успеха био је трновит. Након што је, захваљујући нашем листу, добила ваздушни пиштољ од локалне самоуправе, поставило се питање термина за тренинге.
Остало је забележено и да се Бобана за највећа светска такмичења припремала у - школској библиотеци борске гимназије, али и у свлачионици базена у локалном спортском центру. По одласку из бившег клуба, у коме је тренирала од девете године, са својим тренером основала је клуб "Бор 030", и њих двоје су се, уз велика одрицања, довијали на све могуће начине како би се што боље припремала.
Тек када се нашла у друштву репрезентативки Србије, на Бобану су и у њеном родном граду почели да гледају са поштовањем. Изграђена је нова стрељана, у којој се Величковићева припремала за велика такмичења. Поред појединачних, знатно је допринела и екипним успесима женске стрељачке репрезентације, а врхунац каријере јој је био наступ на ОИ у Рио де Жанеиру, где је освојила седмо место.
У кругу Бобаниних пријатеља и родбине нико није желео да говори о овом трагичном догађају. Коментар нису имали ни у Здравственом центру у Зајечару.
Датум и време сахране Величковићеве, која је у неколико наврата проглашавана за најбољу спортисткињу Бора, биће накнадно саопштени.
ЗАСТРАШУЈУЋЕ! Загубио је добитни тикет, а када је пронашао оног ко га је "подигао" запалио му је кућу (ВИДЕО)
"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.
28. 12. 2024. у 10:05
ТОНИ КРОС ЖЕСТОКО ПОНИЗИО ЛУКУ МОДРИЋА: Хрват ово никако није очекивао
Баш овим насловом један од најчитанијих хрватских дневних листова обавештава тамошњу јавност шта се догодило.
26. 12. 2024. у 19:38
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)