НА ГОДИШЊИЦУ РОЂЕЊА ДР ФЕРЕНЦА КЕМЕЊА: Најављено учешће олимпијаца у Паризу

Град Зрењанин

18. 07. 2024. у 15:30

Интонирањем Олимпијске химне и полагањем венаца на спомен-бисту у Алеји великана у Карађорђевом парку, представници града Зрењанин и многобројни спортисти и олимпијци, обележили су годишњицу рођења др Ференца Кемења и симболично најавили учешће својих спортиста и представника на предстојећим 33. Летњим олимпијским играма у Паризу.

НА ГОДИШЊИЦУ РОЂЕЊА ДР ФЕРЕНЦА КЕМЕЊА: Најављено учешће олимпијаца у Паризу

град Зрењанин

Венце и цвеће на спомен-бисту др Ференца Кемења, знаменитог суграђанина, једног од оснивача Међународног олимпијског комитета, пионира савременог олимпијског покрета, члана Оснивачког одбора Олимпијских игара у Атини 1896. године и блиског сарадника првог председника Пјера де Кубертена, положили су градоначелник Симо Салапура, делегације Спортског савеза града, Савеза за школски спорт и установе Спортски објекти, као и прослављени олимпијци Момир Рнић и Милорад Станулов.
Др Ференц Кемењ рођен је 17. јула 1860. године у тадашњем Великом Бечкереку, у којем је провео детињство и младост и похађао Гимназију, а касније се школовао у Штутгарту, Будимпешти и Паризу, где је упознао Пјера де Кубертена и прихватио његове идеје о спорту и могућности да се спорт искористи у мировне сврхе. 
Управо је Кемењ предложио Кубертену обнову античких Олимпијских игара и ту замисао успели су да реализују 1896. године, организацијом првих игара у Атини.     
- Како време одмиче, све више схватамо колики је значај др Ференца Кемења био у оснивању модерних Олимпијских игара, а био је међу петнаест чланова Оснивачког одбора модерне Олимпијаде и један од визионара који су трасирали пут олимпијском покрету и играма које се, за мање од десет дана, одржавају опет у Паризу - нагласио је градоначелник Салапура, поносан на чињеницу да је Зрењанин са ореолом Европског града спорта, један од ретких са преко 60 учесника на Олимпијским играма, спортиста, тренера, судија и пратиоца, а у Паризу ће бити десетак. 
 
- Зрењанин има учеснике на Олимпијским играма у континитету од 1956. године, а оно што посебно прижељкујемо из Париза јесте јубиларна, 25. олимпијска медаља - додао је градоначелник Зрењанина.
 
Последњу олимпијску медаљу у веслачком спорту за тадашњу Југославију, освојио је Зрењанинац Милорад Станулов, 1984. године у Лос Анђелесу, а као прави спортсмен и патриота, човек са два олимпијска одличја, изразио је наду да наши веслачи могу у Паризу постићи успех, да шансу имамо и у наступу дубл-скула и Зрењанинке Јоване Арсић, европске првакиње у дисциплини скиф.
 
- Посебно ми је драго због ње, то јој је други наступ на Олимпијским играма и што сам тврдио после Токија да ће она сазрети за три године и бити у правим веслачким годинама за постизање врхунског резултата, показало се ове године на Европском првенству и мислим да ће, после дужег времена, српско веслање имати финалисте на Олимпијским играма, а надам се и медаљу - рекао је Станулов, веслач 20. века, уз напомену да у Србији Зрењанин предњачи у неговању културе сећања на Олимпијске игре. 
 
ПРОМОЦИЈА ДРУГЕ КЊИГЕ О ОЛИМПИЈЦИМА
 
25. јула биће промовисана друга књига “Зрењанинска олимпијска огрлица”, у којој су детаљно описани сви учесници и резултати зрењанинских спортиста на досадашњим Олимпијадама.
 
ЗАВРШИО ДВА ФАКУЛТЕТА
 
Др Ференц Кемењ завршио је два факултета и радио као директор школе и професор математике и физике, био је својеврсни реформатор школства, а највише пажње је посвећивао физичком васпитању младих. Међу првима се залагао да се при школама граде фискултурне сале, о чему је написао више радова. На првим Олимпијским играма био је и на функцији пратиоца репрезентације Угарске, за коју је наступао и Момчило Тапавица, први Србин олимпијац. 
 
БИСТА У АЛЕЈИ У КАРАЂОРЂЕВОМ ПАРКУ
 
Др Кемењ је трагично окончао живот 21. новембра 1944. године, у ратном периоду у Будимпешти, а родни град Зрењанин му је 1972. подигао спомен-бисту у Алеји великана у Карађорђевом парку, која је рад београдске вајарке Радмиле Граовац.
 
БОНУС ВИДЕО: Кад химна Србије, "Боже правде", загрми у Русији...
 
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ПРЕМИНУЛА НАЈСТАРИЈА ОСВАЈАЧИЦА ОЛИМПИЈСКЕ МЕДАЉЕ! Због јеврејског порекла избачена из тима, преживела пакао и дочекала 104 године