ЗА МЕДАЉЕ ИВАНА, ЗОРАНА, КОШАРКАШИ, ОДБОЈКАШИЦЕ: Олимпијски тим Србије има 50 обезбеђених виза за највећу светску спортску смотру

Г. КЕЛИЋ

23. 11. 2023. у 16:24

СВАКИМ новим даном снаге нашег олимпијског тима, који ће представљати Србију на Олимпијским играма у Паризу од 26. јула до 11. августа 2024. године, су све бројније. Осам месеци пре свечаног полагања бакље у Граду светлости, чиме ће и званично бити отворена 33. највећа летња смотра спортиста, имамо 50 обезбеђених виза у десет различитих дисциплина.

ЗА МЕДАЉЕ ИВАНА, ЗОРАНА, КОШАРКАШИ, ОДБОЈКАШИЦЕ: Олимпијски тим Србије има 50 обезбеђених виза за највећу светску спортску смотру

Танјуг/АП

Први су норме за француску престоницу обезбедили они који су на скоро сваком од претходна четири такмичења одкад наступамо као независна држава, први и донели одличја - стрелци. Сребрни са прошлих Игара у Токију Дамир Микец код мушкараца и Зорана Аруновић код дама су тренутно једина два члана стрељачке репрезентације са осигураним учешћем. Свакако, требало би очекивати да им се у догледно време придружи још колега који ће током пролећа наступати на турнирима Светског купа који ће служити као квалификациони. Адути су Андреа Арсовић, Милутин Стефановић, Миленко Себић, Лазар Ковачевић, Теодора Вукојевић, Сања Вукашиновић, Јасмина Миловановић, као и Ивана Максимовић Анђушић, освајачица сребра у Лондону 2012. која се недавно вратила професионалном спорту.

FOTO: OSS

Tekst potpisa

Тада је у престоници Велике Британије наступало и двоје наших бициклиста, као и у Рију четири године касније, а исто ће након осам година паузе бити случај и у Паризу. Бициклисти су уз мушку кошаркашку репрезентацију, која је као светски вицешампион обезбедила директан пласман (нису се квалификовали за Токио), тренутно једини "нови" адути у односу на прошло такмичење. Сви остали савези који имају представнике унутар ових 50 били су ту и у Земљи излазећег сунца.

Норме за Париз

Екипни спортови

Кошаркаши

Одбојкашкице

Баскеташи 3x3

Атлетика

Ивана Вулета

Милица Гардашевић

Ангелина Топић

Бициклизам

Бициклиста (ж)

Бициклиста (м)

Бокс

Вахид Абасов

Наталија Шадрина

Кајак

Мушки четверац (Анђело Џомбета, Марко Новаковић, Стефан Врдољак, Владимир Торубаров)

Женски четверац (Анастазија Бајук, Марија Достанић, Милица Новаковић, Дуња Станојев)

Веслање

Јована Арсић

Стрељаштво

Зорана Аруновић

Дамир Микец

Пливање

Андреј Барна

Рвање

Стеван Андрија Мићић (слободни стил, до 57 кг)

Хетик Цаболов (слободни стил, до 74 кг)

Мате Немеш (грчко-римски стил, до 67 кг)

Почев од женске одбојкашке репрезентације, која се нада да ће напокон уграбити једино златно одличје које јој недостаје. Потом баскеташа 3х3, бронзаних из Токија, па веслачице Јоване Арсић, кајакашког мушког и женског четверца, пливача Андреја Барну и напослетку рвача Стевена Мићића и Мату Немеша, којима се као дебитант придружио натурализовани Рус Хетик Цаболов.

Сем њега, нових имена има у виду боксера, такође руског порекла. У Токију је част Србије бранила Нина Радовановић освојивши сјајно пето место, док ће сада прилику за висок пласман имати Наталија Шадрина, као и Вахид Абасов код мушкараца.

Последњу прилику да на најлепши начин стави тачку на каријеру имаће Ивана Вулета, актуелна светска и европска шампионка на отвореном у скоку удаљ, а уз њу ће се у истој дисциплини надметати и млада Милица Гардашевић, док ће прво учешће имати једна од најталентованијих скакачица увис, Ангелина Топић.

Далеко од тога да је ово коначан списак путника. Биће их, без икакве сумње, још. Надамо се још много, али тешко да ће се оборити рекордна бројка од 116 такмичара колико смо их имали у Рију 2016. Пре три године на Далеком истоку је српска експедиција бројала 87 асова, који су донели рекордних девет одличја. У Паризу је циљ да их буде двоцифрен број.

Онај којег још нема званично на листи, а дефинитивно ће бити тамо, јесте најбољи тенисер света Новак Ђоковић, који је злато у Паризу апострофирао као највећи циљ до краја каријере. С обзиром на то да према правилнику норму за ОИ обезбеђује најбољих 56 тенисера и тенисерки на АТП односно ВТА листи, Новаку би друштво, барем према актуелном ренкингу, требало да праве Ласло Ђере, Душан Лајовић и Миомир Кецмановић.

Такође, готово извесно ће у Паризу бити и кошаркашице које би требало да обезбеде само једну победу на квалификационом турниру у Бразилу (игра се од 8. до 11. фебруара 2024) у окршајима против домаћина, Немачке и Аустралије.

Од осталих екипних спортова, шансу за Париз имају и одбојкаши који у наредној издању Лиге нације морају да освоје што више бодова, јер се преосталих пет учесника одређује на основу ранг-листе на којој "орлови" тренутно држе девето место.

Нимало лак пут немају ни ватерполисти, који квоту могу да обезбеде најпре на ЕП у Хрватској (од 4. до 16. јануара), а онда ако затреба и на СП у Катару, месец дана касније. Рукометаше и рукометашице очекује континентални, то јест планетарни, шампионат на којем само победници добијају директно место на ОИ, а с обзиром на то да је то неизводљиво за наше селекције, нешто реалније, али опет доста тешко, јесте пласман преко квалификационих турнира у марту и априлу. Међутим, најпре морају да обезбеде место на њему добрим наступом на такмичењима која их очекују (рукометашице за пет дана стартују на СП, а рукометаши у јануару на ЕП).

Доста нових виза би требало да донесу борци. Пре свега рвачи који без престанка освајају одличја на играма, а уз већ три осигуране, очекују да узму још толико квота у квалификацијама које ће имати на пролеће (међу кандидатима Михаил Каџаја, Виктор Немеш, Бранко Ковачевић, Себастијан Нађ...).

стрељачки савез србије

Tekst potpisa

Неће бити каратеа у Паризу, али хоће теквондоа. Неће бити двоструке олимпијске шампионке Милице Мандић која се пензионисала, али би требало да буде Тијане Богдановић, Надице Божанић, Вања Станковић, Стефана Такова или Махдија Ходабахшија. Сви они ће од Нове године почети да скупљају бодове за пласман на Гран при турнирима.

Исто тако ће чинити и џудисти, предвођени недавно овенчаним европским прваком Немањом Мајдовим, који би извесно требао да се нађе у Паризу, док шансе имају и Александар Кукољ и Милица Николић.

Ускочиће у авион за Француску још који веслач, кајакаш, пливач, атлетичар, можда стонотенисер (Димитрије Левајац) или неко попут Сташе Гејо, наше прослављене репрезентативке у спортском пењању, новом олимпијском спорту.

Све у свему, имаће Србија чему да се нада, за кога да навија и у шта да верује следећег лета у Паризу. Ма колико да наших спортиста продефилује вртовима Трокадера, месту које је резервисано за свечано отварање највеће спортске глобалне манифестације.

Пекинг 2008.

Такмичара: 92

Медаља: 3 (једна сребрна, две бронзане)

Лондон 2012.

Такмичара: 116

Медаља: 4 (једна златна, једна сребрна, две бронзане)

Рио 2016.

Такмичара: 103

Медаља: 8 (две златне, четири сребрне и две бронзане)

Токио 2021.

Такмичара: 87

Медаља: 9 (три златне, једна сребрна и пет бронзаних)

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE