КОСОВСКИ БОЖУРИ ЗА ПАРАОЛИМПИЈЦЕ: "Новости" премијерно откривају одећу представника Србије на Параолимпијским играма у Паризу
Извезене косовске божуре, шумадијски вез и друге традиционалне српске етно мотиве с поносом ће на отварању носити наши параолимпијци на ПОИ које ће бити одржане од 28. августа до 8. септембра.
"Новости" су имале прилику да у Паризу присуствују премијерном приказивању званичне одеће параолимпијских такмичара из Србије.
- Овако извезене кошуље носиће селектори, тренери, такмичари. Све су од природних матерајала, а цела колекција, и мушка и женска, асоцира на коло и српску тробојку – с поносом истиче аутор концепта Слађана Милојевић.
Шумадијски вез, на српском платну, носиће спортисти Шумадинци. Спортисти из западне Србије, имају своју кошуљу, а такмичари из Војводине – војвођански вез. А свим девојкама припада одећа с косовским божурима. Учеснице ће имати и ручно ткан појас у златној срми и у боји српске тробојке.
У средини поставке доминира хаљина за спортисткињу која ће носити заставу. Хаљина на себи има хиландарску шару, а мотив на појасу је немањићки.
- Добила сам идеју да наши параолимпијци носе обележја српске културе на себи. Кандидовали смо се на тендеру и успели. Све је уникатно и ручно рађено. Једну кошуљу радимо по седам дана. Изузетно смо поносни. Пуно нам је срце што ће такмичари да их носе – наглашава наша саговорница.
Милојевићева наводи да је цео пројекат конципиран уз помоћ наших врхунских уметника, у сарадњи с професорима с Факултета примењених уметности и сликарима, који су урадили идејна решења.
- Заштитили смо све у Заводу за интелектуалну својину и подигли на виши ниво. Кошуља с три косовска божура није обична, она носи дубоку симболику у себи.
Мушки такмичари су кошуље видели само на сликама, док су жене имале прилику и да их испробају. Слађана Милојевић преноси да је тај тренутак био врло дирљив.
- Сузе су ми потекле када сам видела колико су срећне. Њихову захвалност никада нећу заборавити – истиче.
Модна линија "Нона хендмејд" дело је руку треће генерације породичног заната.
- Деда Милинко је био врхунски кројач а бака Милена позната везиља. Дедина либада, најсвечанији комад женске грађанске одеће, налази се и у ужичком Етно музеју. Сада са мном то раде моја мајка и сестра, а кошуље везе девет жена у ужичком крају – каже Милојевићева и показује либаду која ће се наћи и на отварању Параолимпијских игара.
Истовремено је изложен и део културне моде, са српским етно мотивима на савременој одећи.
- Целокупан рад у кројачком занату је на овом јелеку. Антерија, срмавез, златовез и сребрни вез на свили. Ради се 23 дана – показује нам Слађана уникатни комад одеће, истичући с поносом да су ови модели представљали Србију при УН у програму Светске организације за заштиту патената у Женеви.
За српски вез на кошуљама интересују се, каже, у Чикагу, Аустралији, Немачкој, Аустрији… А сада ће га видети и цео свет у Паризу.
УЧИО ВОЈНИКЕ ДА ШИЈУ
- Деда Милинко Илић је отворио школу занатског кројења у војсци, као цивилно лице у гарнизону у Ужицу. Имам фотографију деде који држи сантиметар око врата, док су око њега војници с машинама који уче да шију и кроје – каже Слађана Милојевић.
ПЕШКИРИ ЗА ПОВЛАЧЕЊЕ ПРИЗНАЊА
- Док је био министар спољних послова, Ивица Дачић је поклањао наш пешкир са као крв црвеним косовским бужурима, на српском платну, свим министрима земаља које су повукле признање Косова. Радовала сам се када је требало да извеземо још неки. Појас у златовезу, с бојама српске заставе, дариван је министровим супругама – истиче наша саговорница.
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
СЈАЈНА ПАРТИЈА НИКОЛЕ ЈОКИЋА: Ништа мање се и не очекује од легендарног Србина!
НОВУ доминантну партију Николе Јокића предвиђамо у вечерашњем мечу Финикса и Денвера, који се састају у "Футпринт центру" четири сата и 30 минута после поноћи.
25. 12. 2024. у 14:00
ХРВАТСКА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Овако сада изгледа Хрват коме је Србин, саиграч, "сломио кости лица" (ФОТО)
Српско-хрватски сукоб десио се у трофејном спорту, а он је, чак и месец касније, вест дана у Хрватској.
25. 12. 2024. у 19:58
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)