„НОВОСТИ“ У ПОСЕТИ ОЛИМПИЈСКОМ СЕЛУ: Симон, Шпанци и жуте траке...
У ПОЈЕДИНИМ деловима Париза и даље нема тог осећаја да је на помолу највећа спортска смотра. Људи ужурбано извршавају своје обавезе, акредитоване извештаче гледају као страно тело у њиховом граду... Међутим, како крочите у Сан Дени, било да је то на изласку са метро станице, из аутобуса или аутомобила, не можете а да се не осећате преплављени осећајем правог олимпијског духа.
На све стране стране спортисти и њихови тимови корачају по улицама, сви иду ка једном месту – Олимпијском селу које више представља град у граду. „Новости“ су биле део групе српских извештача којима је одобрена двосатна посета дому преко 14 хиљада спортиста у наредних 20 дана. Обезбеђења је на све стране, за сам улазак као извештач неопходно је да се раздужите акредитацију и од организатора добијате жуту траку око руке као улазницу за Село.
Неки мало морбиднији направише паралелу са једним мрачнијим периодом Европе, но хајде сада је време да се ужива у много лепшим вредностима... На самом уласку, јасно је да су спортистима омогућене бројне погодоности за релаксацију између борби. На централном тргу направљен је велики видео бим са преносима, ту су и лежаљке и столице. Имају и биоскоп, вешерај, маникир, педикир, штандове са храном. Све да се доколица избегне... Са друге стране је Сена, ту на кеју је мноштво клупица на којима једни замишљено гледају у реку и грозничаво размишљају о ономе шта их чека, други причају са најближима...
Српски павиљон окићен тробојкама са латиничним и ћириличним натписима смештен је између Аустралијанаца и других земаља Океаније, са десне стране, прве комшије су Индијци. У току наше посете, још се истоварао пртљаг и односио у смештајне јединице, док се на улазним вратима нашао и један папир са рођенданским жељама одбојкашици Бјанки Буши. У пролазу сретосмо и Марицу Перишић, као и баскеташе Стојачића и Васића. После неколико минута, из зграде излази и стонотенисерка Изабела Лупулеску, једина наша представница на Играма у њеном спорту. Има ли треме?
- Јој док нисам дошла баш сам била опуштена, али сада ме већ полако хвата тај осећај. Знам да нисам фаворит, а ево сад ми је био и жреб. Хвала богу није Кинескиња, иако је десета на свету мислим да имам шансе – прича симпатична Изабела за „Новости“ и Б92 и надовезује се на причу о селу. – Срела сам Симон Бајлс! (славна америчка гимнастичарка). Да ми је неко рекао да ће ми се то десити, не бих му веровала.
Можда буде нека талија...
- Ма даће бог – рече нам Лупулеску и прође са тренером.
Близу српске зграде налази се и аркадни центар, у њему затичемо расположене Колумбијце како „пикају“ стони фудбал, док летонски баскеташи шутирају на онај кош који се може видети на вашарима у нашој земљи.
- Вежбају за наше - оте се једном колеги.
Посебна атракција је улаз у велику дворану са заставама свих учесника, али ни близу олимпијских кругова, омиљене дестинације за фотке у Селу. Шпанци као Шпанци, гласни и раздрагани, пентрају се и веру по круговима и сликају, не хају за остале колеге спортисте које направише подужи ред за драгоцену успомену из Села. Дође потом и време за одлазак, буде вам жао на сваком кораку како се удаљавате од те кошнице спортских великана, но тешимо се колективно – неће нам ово ваљда бити последња прилика за обилазак.
Зверев: Други пут, извините...
НА путу до метро станице из Села, група српских извештача срела је и Сашу Зверева, актуелног олимпијског првака како седи на зидићу испред једне зграде. „Аутфит“ скроз лежеран, мајица без рукава, шортс за купање...
- Саша имаш минут да поразговарамо? – било је питање „Новости“.
– Извините, журим, други пут – рече Зверев и улете у званично возило Олимпијских игара.
Сувенири од шест до 100 евра
НА уласку у Олимпијско село, налази се и велика продавница са сувенирима за спортисте да својим најмилијим понесу један искуства. Цене су онакве какве су се и очекивале донекле – најјефтинији су магнети са логом Игара од шест евра, шоље су око 15, привесци 12. Дуксерице и мајице, већ озбиљније „жуљају“ новчаник, од 30 до 100 евра могу се пронаћи разни дезени одевних комбинација...
Јагма за значкама
ОЛИМПИЈСКЕ значке су на приласку Селу главна тема бројних конверзација. Свако мало, прилазе вам људи различитих нација са питањима да ли тражите или можда желите да купите закачку? Кинези су најажурнији, на сваком кораку их има са непрелегднима картонима у бојама свих земаља и логотиповима бројних претходних Игара...
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
Препоручујемо
НАЈБОЉИ ПРОТИВ НАЈБОЉИХ: Јокић доказује зашто је МВП против тима са водећим скором у НБА лиги
НОВУ доминантну партију Николе Јокића предвиђамо у вечерашњем мечу Денвера и Кливленда, који се састају у "Бол арени" четири сата и 30 минута после поноћи.
27. 12. 2024. у 11:45
ТОНИ КРОС ЖЕСТОКО ПОНИЗИО ЛУКУ МОДРИЋА: Хрват ово никако није очекивао
Баш овим насловом један од најчитанијих хрватских дневних листова обавештава тамошњу јавност шта се догодило.
26. 12. 2024. у 19:38
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)