ИНТЕР И БАЈЕРН ДОМИНИРАЈУ СВЕТСКИМ ФУДБАЛОМ: Од Шпаније 1982. ова два клуба увек имају бар по једног играча у финалима Мундијала

Оља Мркић

12. 12. 2022. у 13:03

СТАТИСТИКА је као бикини, а традиције су ту да би се рушиле. Ове две флоскуле добро су познате љубитељима спорта са наших простора, иако се ретко покажу као тачне. То потврђује и једна мундијалска традиција која одолева рушењу већ 40 година.

ИНТЕР И БАЈЕРН ДОМИНИРАЈУ СВЕТСКИМ ФУДБАЛОМ: Од Шпаније 1982. ова два клуба увек имају бар по једног играча у финалима Мундијала

FOTO: EPA

Да преживи и Катар постарали су се фудбалери миланског Интера и минхенског Бајерна из редова полуфиналиста овогодишњег светског првенства.

Али, какве везе имају интеровци, Аргентинац Лаутаро Мартинез и Хрват Марсело Брозовић, односно његов земљак Јосип Станишић, Мароканац Нусаир Мазрауи и француска колонија из баварског великана са овом традицијом?

Наведени фудбалери гарант су да ће се и у финалу катарског СП, као што је био случај на сваком од 1982. у Шпанији, наћи бар по један играч Интера из Милана и Бајерна из Минхена!

Ко год да победи у оба полуфинала, бар по један играч из Интера и Бајерна играће финале. Опције су следеће:

Аргентина - Француска
Лаутаро Мартинез (Интер Милан) - Бенжамен Павар, Дајо Упамекано, Кингсли Коман, Лукас Хернандез (Бајерн Минхен)

Аргентина - Мароко
Лаутаро Мартинез (Интер) - Нусаир Мазрауи (Бајерн)

Хрватска - Француска
Брозовић (Интер), Станишић (Бајерн) - Павар, Упамекано, Коман, Хернандез (Бајерн)

Хрватска - Мароко
Марцело Брозовић (Интер), Јосип Станишић (Бајерн Минхен) - Нусаир Мазрауи (Бајерн)

А све је почело у Шпанији 1982, када су се у финалу нашли Италија и Немачка. Улог је био не обична шампионска титула, него би то за обе националне селекције била трећа, чиме би се изједначиле са Бразилом који је први дошао до хет-трика (или други, како тврде неки фудбалски историчари и статистичари и цела уругвајска нација).

Зато, тешко да је ико тада могао и да помисли да ће, с једне стране Габријеле Оријали и Ђузепе Бергоми, а с друге Карл-Хајнц Румениге, Пол Брајтнер и Волфганг Дремлер, започети овај чудесан низ.

Низ који су 1986. наставили Румениге (овај пут у дресу Интера!), односно Бајерновци Дитер Хенес, Норберт Едер и Лотар Матеус. Четири Немца и ниједан Аргентинац, али титула је припала гаучосима.

Четири године касније, у Италији, опет је Матеус био учесник финала, али је сада он, попут Руменигеа 1986. дрес Бајерна заменио Интеровим. Клупске колеге биле су му Јирген Клинсман и Андреас Бреме који је поготком из казненог ударца коначно донео трећу титулу "маншафту". 

С овим тријом "неразура" радовали су се и дефанзивци Бајерна Штефан Ројтер, Јирген Колер и навијачима Звезде најдражи Немац икад - Клаус Аугенталер.

Мундијал у САД 1994. донео је окршај интеровца Николе Бертија и бајерновца Жоржиња који се на крају радовао са Ромариом, Бебетом, Роналдом (који се тада звао Роналдињо) и екипом.

Француска је 1998. освојила прву титулу шампиона света са по једним играчем Интера (Јури Ђоркаеф) и Бајерна (Бишенте Лизаразу). У финалу на себе није личио Ђоркаефов саиграч Роналдо, који је као утешну награду добио златну лопту за најбољег играча турнира.

Четири године касније, можда и неправедно, ту титулу му је преотео чувар мреже Немачке и Бајерна Оливер Кан, али је зато Феномено приграбио шампионски трофеј. За разлику од Кана, Јенс Јеремис и Томас Линке нису уврштени у Тим Мундијала, али су им за утеху остале сребрне медаље.

Долазимо и до 2006. године и мундијала који Интеровци оспоравају Баварцима. Тачније, доводе у питање да ли Вили Сањол може да се води као играч баварске екипе јер је током другог дела сезоне 2005/06. десни бек галских петлова био пребачен у резервни тим Бајерна. Интерови заступници били су Фабио Гросо и Марко Матераци, најзаслужнији двојац за тријумф Италије. Први је постигао одлучујући гол у пенал-серији, а други је дао гол за Италију у току игре и изнудио искључење Зинедина Зидана.

Шампион света из 2010. године Шпанија није имала ниједног играча Бајерна или Интера. Сва тројица долазила су из састава финалисте Холандије - Весли Снајдер с једне стране (Интер), а Марк ван Бомел и Арјен Робен с друге (Бајерн).

 Нападач Интера Родриго Паласио ушао је у 78. минуту финала 2014. године и тако обезбедио Интеру наставак традиције. Бајерн је самим пласманом Немачке у финале то осигурао јер је чак седам играча шампионске екипе долазило из Бајерна, укључујући и стрелца одлучујућег гола Марија Гецеа.

Пре четири године у Русији дуго је трајала неизвеснот хоће ли Бајерн одржати традицију, а то се коначно десило у 73. минуту када је у игру ушао везиста Корентат Толисо. представници Интера били су Марцело Брозовић и Иван Перишић.

Све у свему, до сада су по деветорица играча Интера и Бајерна освајали титуле шампиона, али Интер води 5:3, уз два мундијалима на којима ниједан клуб није имао играча у победничком тиму.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)