УРУГВАЈ ИМА ЧЕТИРИ ЗВЕЗДИЦЕ НА ГРБУ: ФИФА је покушала да им "скине" две, али није успела, прочитајте историју овог "Рата звездица" (ФОТО)

Novosti online

28. 11. 2022. у 19:00

ФУДБАЛСКА репрезентација Уругваја у понедељак ће утакмицом против Португала затворити друго коло такмичењама по групама на Мундијалу у Катару. Сви љубитељи фудбала добро знају да су небеско-плави два пута освајали Светска првенства, први пут у Монтевидеу када су претходно у полуфиналу против Моше, Тиркета и још девет српских репрезентативаца имали помоћ судија и локалног полицајца, а други пут у Рију када су шокирали Бразилце на славној Маракани. Али, зашто онда "уруси" на грбу имају пришивене четири звездице?

УРУГВАЈ ИМА ЧЕТИРИ ЗВЕЗДИЦЕ НА ГРБУ: ФИФА је покушала да им скине две, али није успела, прочитајте историју овог Рата звездица (ФОТО)

Фото: EPA-EFE/ANTONIO LACERDA

ФИФА је врло стриктна по питању додавања звездица на грбове националним тимова, па је тако на Мундијалу у Русији забранила дресове Египта који је, у част седам титула шампиона Африке, имао седам петокрака на свом грбу.

Зашто Уругвај има четири звездице на грбу

Бразил их има пет, јер је пет пута освајао планетарне шампионате, Французи су у Москви 2018. пришили другу, али Уругвајци, чини се, имају две вишка?

Да би се добио одговор на ово питање треба упалити времеплов и вратити се у време пре првог Мундијала, у двадесете године прошлога века.

Селекција Уругваја освојила је две титуле олимпијских шампиона у фудбалу, 1924. у Паризу и 1928. у Амстердаму. 

Оно што ова два фудбалска турнира на ОИ разликује од свих потоњих је то што су у време одигравања били најјача фудбалска такмичења на свету, а и од њих и од претходних разликује их то што су, иако део Олимпијских игара, организовани у сарадњи ФИФА и локалних фудбалских асоцијација (1924. ФС Француске, 1928. ФС Холандије). Међународни олимпијски комитет пристао је на услове ФИФА да се не меша у организацију.

Слична ствар у организационом тиму је била и у Антверпену 1920. када је домаћин Белгија освојила турнир, с разликом што тада није био дозвољен наступ професионалцима. На првих пет олимпијских фудбалских турнира учествовали су искључиво аматери, а после оснивања Мундијала ФИФА одиграно је још неколико фудбалских турнира на ОИ са професионалним учесницима, али због несугласица у организацији између ФИФА и МОК, Међународна фудбалска федерација их не узима у обзир. Зато је Уругвај 1992. самоиницијативно на грб додао две звездице, а ФИФА и КОНМЕБОЛ се нису жалили.

А мало је недостајало да се ФИФА предомисли и укине ово право Уругвају. Штавише, то је почетком ове године и покушала да уради. прошле године процурели су мејлови произвођача опреме у коме обавештавају ФС Уругваја да им је из ФИФА наложено да направе нову гарнитуру дресова "урусима" са две звездице на грбу, уместо четири.

Уругвајци су покренули правну борбу, која је коначно 30. маја ове године решена у њихову корист. 

ФОТО: фифа/принтскрин

"У случају да олимпијски фудбалски турнир буде одигран у складу са њеним правилником, ФИФА ће признати овај турнир као светски фудбалски шампионат" - пише у документу који је потписала Међународна фудбалска федерација. 

ФИФА је била суочена са докментима у којима је признавала Уругвајцима шампионско звање, укључујући и неколико меморабилија које поносно излаже у свом музеју у Цириху. Тако, у секцији где су приказана олимпијска злата јужноамеричке земље јасно пише да је "Уругвај освајањем ових двеју медаља и каснијим златом са првог Мундијала, остварио хет-трик титула Светског шампиона".

Такође, ФИФА рачуна олимпијске фудбалске турнире из 1924. и 1928. године када наводи Уругвај као рекордера у броју узастопних утакмица без пораза на ФИФА светским првенствима: 

- Пре пораза од Мађарске (у полуфиналу СП 1954 прим. нов.), Уругвај је у периоду од 30 година био непоражен на 21 утакмици у оквиру светских шампионата, два олимпијска турнира и три Светска купа - пише у најави меча за треће место са Аустријом која је изложена у Музеју ФИФА у Цириху.

На крају, ФИФА је у свом музеју измежу осталих меморабилија, изложила и џепни сат некадашњег репрезентативца Уругваја Педра Петронеа. Плочица са наптисом испод сата исписује:

- Петрони је био светски фудбалски шампион три пута, а постизао је голове за Уругвај 1924. и 1928. године.

Уосталом, старији љубитељи фудбала се можда и сечају да је то чак било неподељено мишљење у свету фудбала све до 1954. године када је изашла књига "Чудесна историја Светског купа", некадашњег првог човека ФИФА Жила Римеа, у којој је он, отац Мундијала, покушао да се огради од сје и улоге ФИФА у организацији фудбалских турнира на олимпијадама 1924. и 1928. 

Уље на ватру долио је злогласни Сеп Блатер који је 1980, док је обављао улогу Генералног секретара Међународне фудбалске асоцијације, наручио да се напише књига "Век фудбала" у којој је написана лаж да су на фудбалским турнирима на свим олимпијским играма играли искључиво аматерски играчи и да тако освајачи могу да понесу само титуле "аматерских првака света".

Римеа и Блатера је раскринкао историчар Пјер Ариги у својој књизи под називом "Тридесет и шест лажи Жила Римеа: Критика утицајне  књиге 'Чудесна историја Светског купа'".

Захтев из 1992. поднео је фудбалски новинар и историчар Атилио Гаридо који је доказао да је ФС Уругваја после ОИ у Паризу проследио ФИФА званичан захтев да се титулише као "Светски шампион са ОИ у Паризу из 1924". Слично су проследили и четири године касније, само са изменом речи Париз у Амстердам и променом године. ФИФА се сложила са оба ова захтева 1925, односно 1929. године.

Гаридо је 1992. године на Конгресу ФИФА у Цириху успео да изгура свој захтев да се Уругвај призна као званични четвероструки освајач шампионата света у фудбалу под окриљем ФИФА, у складу са "смерницама времена".

ФОТО: фифа/принтскрин

На крају, Уругвај је после дуготрајне борбе, чини се дефинитивно, успео да се избори за право на четири звездице које је поносно носио на Мундијалима 2002, 2010, 2014 и 2018, па сада и ове 2022. године.

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)