СВАКИ НОВИ ДАН ЈЕ ПРЕМИЈА: Репортери “Новости” у посети ОФК Београду који се последњих година бори за голи живот

Г. Келић/М. Јовановић

08. 08. 2020. у 20:54

ОФК БЕОГРАД некада је играо против великана европског фудбала као што су Тотенхем, Фејнорд, Атлетико Мадрид, освајао национални куп пет пута, а данас је члан Српске лиге и грчевито се бори за егзистенцију. Суноврат клуба кренуо је 2016. када су плаво-бели испали из Суперлиге, а годину дана касније и из Прве лиге.

СВАКИ НОВИ ДАН ЈЕ ПРЕМИЈА: Репортери “Новости” у посети ОФК Београду који се последњих година бори за голи живот

Фото: Н. Параушић

Све је указивало на то да је клуб пред гашењем, међутим, у судбоносном моменту се као спасилац указао Нино Дошен-Мајкић, адвокат по струци, "романтичар" у души, који је крајем 2017. године преузео функцију председника Управног одбора и заједно се са својим сарадницима ухватио храброг посла у борби за спас клуба.

- Ми смо као екипа која се такмичи у трећој лиги до сада платили 70.000 евра дуга према играчима. Остале су нам још у поступку тужбе вредности од 24.000 евра, па то укупно износи 94.000 евра, што је велики новац за тим који игра у аматерском рангу такмичења - почиње разговор за "Новости" Дошен - Мајкић, говорећи о минусима које су претходници оставили за собом.

ПЕТКО И БОЖА ДАЛИ ЖИВОТ ЗА ОФК

ГОЛЕМА несрећа захватила је целокупну спортску породицу "романтичара" одласком двојице највећих - Илије Петковића и Божидара Миленковића који су живели и дисали за овај клуб.
- Ја сам и дошао на Петков предлог и његова идеја је била да заједничким снагама помогнемо клубу да стане на ноге. Божа и он су буквално цео свој живот посветили ОФК. Ово је била њихова кућа и веома су патили због свега што се дешавало. Оставили су нам ово у аманет и ми смо ту да наставимо да се боримо - наглашава Дошен-Мајкић.

На ту причу се надовезао Здравко Јокић, некадашњи фудбалер "романтичара" и интернационални судија који тренутно обавља функцију генералног секретара.

- Потребно је 10.000 до 15.000 евра месечно да бисмо могли да се такмичимо, док заостала дуговања која су исплаћена представљају велики финансијски ударац за клуб. Имали смо ситуацију да због 400.000 динара дођу извршитељи и почну да пописују ствари, пре свега, рефлекторе који су били донација. Поједини клубови имају дуговања од по неколико милиона евра, а нас затварају због пар хиљада.

Као највећи адут београдског клуба увек се помињала омладинска школа која и дан-данас привлачи талентоване клинце из целе Србије.

- Ми имамо 15 омладинских селекција. Међутим, тешко је задржати најталентованије у клубу због неадекватних услова у којима тренирају. Помоћни терен је у очајном стању, а некада су га сви користили, чак и рагби репрезентација. Џевад Прекази је једну целу генерацију, која је била првак Србије, превео у Партизан. Одлазе нам играчи у Бродарац, Графичар као и у суперлигашке екипе. Нама јесте драго због њих, али просто је немогуће на тај начин зарадити - навео је Јокић.

Многе велике играче и прослављене репрезентативце исклесале су зидине Карабурме у деценијама за нама, али као со на рану стоји чињеница да се нико од тих великана никада није упитао шта се дешава ОФК Београду, а камоли помогао финансијски.

- Нисмо имали ту срећу да за нас игра човек попут Немање Матића. Само погледајте шта је све урадио за свој Уб. Бранислав Ивановић и Александар Коларов су направили феноменалне каријере после ОФК-а, били чак и капитени репрезентације. Не знам како се нису запитали шта се дешава са овим клубом или се макар довезли до стадиона својим џипом. Можда плаво-беле боје не доживљавају као своје или сматрају да су дуг клубу одужили.

ТРИ ГОДИНЕ БЕЗ ПЛАТЕ

ЈЕДАН од главних циљева које је управа зацртала јесте да се запосленима врати, пре свега, достојанство, јер се њима дугује 36 плата, а откако су људи који истински воле ОФК на челу клуба, ниједна плата не касни.

- Јако је тешко данас наћи спонзоре и у Суперлиги, а не у трећој. Још је на све то дошла корона која је и испразнила трибине, што је био додатни финансијски ударац. Када ме питају шта је план и стратегија ОФК Београда, не могу да им одговорим, јер шта год да кажем, звучаће сулудо услед свих проблема са којим пливамо. Ми смо срећни када сваког дана можемо да дођемо овде, попијемо кафу и као клуб постојимо - сложили су се Здравко Јокић и Нино Дошен - Мајкић на крају разговора

Стадион је један од највећих тачака спотицања у нормалном функционисању, зато што целокупно земљиште припада граду Београду и није у власништву фудбалског клуба, тако да на њему не могу да се раде никакве измене нити реновирања и тако се битка са замишљеним ветрењачама наставља.

Ходници "Омладинског стадиона" још увек стоје украшени сликама које подсећају на славније и боље дане тима са Карабурме, које памте сви љубитељи фудбала у Србији и шире, без обзира на навијачку припадност. И то је традиција. Традиција коју су неговали Илија Петковић, Михајло Андрејевић, Слободан Сантрач, Божидар Миленковић, Јошко Скоблар, Спасоје Самарџић, Драгослав Степановић, Драган Гуглета и многа друга позната имена из света фудбала. Нажалост, од те славне "романтике" остале су само успомене.

КЛУБ СВЕТЛЕ ТРАДИЦИЈЕ

ОФК БЕОГРАД је основан 6. јула 1911. у кафани "Женева", под називом БСК. За време Првог светског рата клуб је престао да постоји, али по његовом завршетку поново се обнавља. Године 1925. у клуб долази Благоје Моша Марјановић, легендарни репрезентативац Југославије. У сезони 1930/31. БСК је освојио прву титулу, а тај успех поновио је још четири пута, и то 1933, 1935, 1936. и 1939. По завршетку Другог светског рата, укида се име БСК, а 25. фебруара 1945. године оснива се ФК Металац, све до 1950. када је враћен предратни назив. Први куп СФРЈ освојен је 1953, тај успех се понавља 1955, 1962. и 1966. Највеће успехе "романтичари" бележе 1963. када су играли полуфинале Купа победника купова. Име ОФК Београд први пут се појављује 1957. а исте сезоне одиграли су прву утакмицу на "Омладинском стадиону".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (8)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади