ДАНАС ОБЕЛЕЖАВАМО СВЕТОГ ЕРМИЛА И СТРАТОНИКА: Верује се да моћ ових светитеља чини чуда, за испуњење чуда потребно је следеће...

Далиборка Лазаревић

26. 01. 2025. у 07:11

СРПСКА православна црква (СПЦ) и верници данас славе свете мученике Ермила и Стратоника, дан који је у народу познат и као Оданије Богојављења.

ДАНАС ОБЕЛЕЖАВАМО СВЕТОГ ЕРМИЛА И СТРАТОНИКА: Верује се да моћ ових светитеља чини чуда, за испуњење чуда потребно је следеће...

Фото: Профимедиа, СПЦ

Ермил је био ђакон и проповедао је хришћанство у Сингидунуму почетком четвртог века.Зато што је одбио да се одрекне своје вере, бачен је у тамницу. Међутим, ни језива и дуготрајна мучења нису сломила његову веру и снажан дух.

Други светац који се везује за данашњи празник - Стратоник, био је, интересантно, један од тамничара Ермилових. Иако су били на "супротним странама", њега је биће које је "мучио" толико фасцинирало својом непоколебљивошћу, да је и сам решио да прихвати хришћанство.

За казну, пишу "Новости", Римљани су обојицу живе заковали у сандук и бацили у Дунав. Река их је избацила на обалу близу данашње Гроцке.

Њихова тела пронашли су хришћани и сахранили у гробници над којом је подигнута капела.

Оно што је важно рећи је да се управо ова двојица мученика сматрају првим страдалницима са ових простора који су животе дали за хришћанску веру.

Наиме, на смрт их је 314. или 315. године осудио цар Ликиније, владар источног дела Римског царства, коме је припадао Сингидунум. Ликиније је био Константинов зет, који је с њим 313. потписао Милански едикт о престанку прогона хришћана. Али дошло је до десетогодишњег сукоба око превласти, па је Ликиније почео да прогони следбенике Христове вере као Константинове присталице, не само из религиозних, већ и из политичких разлога.

Двојица страдалника су почивала у ранохришћанској цркви у Брестовику (насеље у општини Гроцка) и њу су археолози открили 1895. године, а 1979. године уписана је у регистар културних добара као споменик од великог значаја. Занимљиво је да су у њој била три гробна места, али се не зна ко је ту осим двојице мученика сахрањен.

Верује се да су тела из гробнице однета пред најездом Хуна и Авара, да не би била оскрнављена. На основу докумената зна се да је лобања бар једног од двојице мученика стигла у Цариград. Касније им се губи траг. Постоји предпоставка да су у време Латинског царства основаног 1204. по паду Константинопоља у крсташке руке једна или обе лобање београдских мученика, као и друге реликвије, однете у Италију.

Оно што је важно да знају верници, јесте да се од 2017. године иконе ових светитеља у мозаик техници налазе се и на фасади испред Цркве Свете Петке на Калемегдану. Фреске Ермила и Стратоника постоје у Пећкој патријаршији, у манастирима Хопово, Дечани и Манасија, на Светој Гори, у руским црквама из средњег века.

Што се тиче веровања, овај дан се празнује и као Претпразништво Богојављања, па се у неким деловима Србије веровало да уочи поноћи, као и за Богојављање, ваља помолити се овим мученицима. Верује се да моћ ових светитеља чини чуда, те да је пред нама посебна ноћ када се свака жеља испуњава.

Иначе, Ермил и Стратокник се сматрају најстаријим свецима Сингидунума, те их од деведесетих година двадесетог века, прослављају јавне и културне институције у српској престоници. Конкретно, то је слава Музеја града Београда и параклиса Храма Светог Саве на Врачару.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)