УЕФА ПРВИ ПУТ ПРИМЕНИЛА НОВО ПРАВИЛО: Реал Мадрид показао Ајнтрахту ко је газда Европе и освојио Суперкуп (ВИДЕО)
ФУДБАЛЕРИ Реала из Мадрида освојили су Суперкуп Европе.
Они су у финалу, одиграном на Олимпијском стадиону у Хелсинкију, савладали Ајнтрахт из Франкфурта са 2:0 и тако клубу из престонице шпаније донели пети трофеј Суперкупа, чиме су се изједначили са досадашњим рекордерима, Миланом и Барселоном.
Први погодак на мечу постигао је Давид Алаба, после брзе акције Мадриђана након корнера у 37. минуту, те асистенције Каземира. Коначних 2:0 поставио је Карим Бензема, на додавање Винишијуса Жуниора с левог крила, у 65. минуту.
Реал је био конкретнији у овом мечу, имао је лопту скоро две трећине времена, боље реализовао своје шансе од ривала који се "опростио" од Филипа Костића, али ову утакмицу обележила је и једна важна новост. Наиме, први пут је на такичарском мечу под окриљем УЕФА коришћен систем "Полуаутоматизовани офсајд".
Он је током 2021. теситран најпре под надзором ФИФА, потом је и европска кућа фудбала "далеко од очију јавности" пробала ову новост у својим клупским и неким репрезентативним мечевима, а сада је она и званично први пут примењена.
Шта је уопште "полуаутоматизовани офсајд"?
Најпре треба подсетити да је, до увођења било какве технологије у фудбал, за одређивање да ли се играч тима који напада налазио у недозвољеној позицији када му је лопта упућена био задужен линијски судија, који је подизањем заставице офсајд сигнализирао главном арбитру.
Пре неку годину је, одлуком о увођењу Видео-асистент судија (ВАР), формирана судијска канцеларија у којој се прати меч који је у току, а ВАР-арбитри могу и треба да, прегледањем снимака, помогну главном судији око неког спорног догађаја. Па и офсајда. Али то прегледање уме да потраје, а на крају се ипак сводило на то шта људско око, на основу снимка, види као недозвољену позицију. То, међутим, није увек 100% тачно.
Управо су одсуство стоодстотне прецизности, као и предугачко трајање док се снимак евентуалног офсајда анализира, довели до једне мале, али праве фудбалске револуције. И, ту на сцену ступа "полуаутоматизовани офсајд", а редакција "Новости" је решила да вам на прилично једноставан начин представи ову фудбалску новину.
О њој је недавно детаљно говорио директор ФИФА за фудбалске технологије и иновације Јоханес Холцмилер, а кључне информације су следеће:
- Испод сваког крова стадиона биће постављене посебне камере. И ми ћемо, уз помоћ ове технологије, снимајући покрете свих екстремитета и то свих актера фудбалског меча, да прикупљамо 29 података о сваком играчу, 50 пута у току сваке секунде! Онда ће софтвер да обради те податке и, у случају офсајда, порука о томе ће аутоматски бити послата ВАР-канцеларији. Дакле, не главном арбитру, већ његовим помоћницима који су задужени за видео-технологију. Зато и зовемо све ово полуаутоматским офсајдом, јер је ВАР тај који треба да прегледа и потврди да ли је дошло до активирања играча из недозвољене позиције. Онда из ВАР-канцеларије главног арбитра обавесте о томе да ли је било офсајда или није било - истакао је Холцмилер.
Праћење екстремитета фудбалера - као видео-игрица!
Како изгледа када софтвер прати "у реалном времену" сваки покрет сваког играча, можете видети и на недавно обелодањеном снимку ФИФА:
Холцмилер је, иначе, додао и следеће када је најављивао ову фудбалску новост:
- Нас је пандемија коронавируса спречила да малтене било какво тестирање обавимо у 2020, али ево, сада то полако успевамо. Притом, имамо два фокуса. Једно је моменат упућивања лопте, за који се надамо да ћемо, уз помоћ технологије, идентификовати тачан тренутак када је лопта кренула напред. Други фокус је да тачно идентификујемо да ли је гол-линији ближи неки део нападачевог тела или тело другог најближег играча тима који се брани. Надамо се, да ћемо, уз помоћ технологије, то и успети.
"Главна одлука је у рукама главног судије"
Када је, за потребе ФИФА телевизије, чувени италијански арбитар Пјерлуиђи Колина, који у светској кући фудбала сада и ради на побољшању суђења, упитан "како је могуће поверити све то вештачкој интелигенцији" (јер офсајди могу да буду и активни и пасивни, а на све то - лопта до нападача може да дође и ако је намерно или случајно њом играо дефанзивац), он је одговорио овако:
- Лако је са гол-технологијом, ту је све или црно или бело: или је цела лопта прешла гол-линију, или није, па је ту стварно било лако пронаћи аутоматизовано решење. Код офсајда се морају анализирати не само позиција играча, већ и његов утицај на игру, а управо та одлука остаје у рукама главног судије. Дакле, лична одлука арбитра по питању недозвољене позиције не само да остаје на снази, већ је она кључна и коначна - поручио је Пјерлуиђи Колина.
Како, дакле, функционише "полуаутоматизовани офсајд"?
У делићу секунде, када се офсајд деси, компјутерски систем то аутоматски јавља ВАР-судији. Он само провери:
Целокупна ситуација се анализира "у тренутку" и, свега неколико секунди касније, јави главном арбитру.
Бонус видео: Кад химна Србије, "Боже правде", загрми у Русији...
Препоручујемо
ХАОС У СКОПЉУ: Албанци масовно напали Швеђане, пуне руке посла за полицију (ВИДЕО)
10. 08. 2022. у 19:40
ЛЕГЕНДА ФУДБАЛА ХТЕЛА ДА СЕ УБИЈЕ: Рак му однео жену, син умро нерођен, а он...
10. 08. 2022. у 16:56
ШПАНЦИ СЕ ДИГЛИ НА НОГЕ ЗБОГ СРБИЈЕ И УКРАЈИНЕ: "Нећемо меч са њима, никако!"
10. 08. 2022. у 20:58
ВАЉДА ЈЕ САДА ЈАСНО ДА ВЛАХОВИЋ НИЈЕ ПРОБЛЕМ: Бивши играчи и стручњаци критикују Србина, а без њега Јуве игра још горе
ПРЕКИД разочаравајућих игара и три узастопна меча без победе фудбалери Јувентуса мораће да траже на "Гевис стадиону" где ће их од 20.45 угостити Аталанта у дербију 19. кола Серије А.
14. 01. 2025. у 08:45
РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране
Русија је, откако је почео рат у Украјини, или "специјална војна операција" како то зове Руска Федерација, изгубила неколико познатих људи услед смрти ватреним оружјем. Сада се полако клупко одмотава након што је у згради руског Министарства одбране пронађен леш Владимира Фешченка.
14. 01. 2025. у 20:00
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)