ТАМО ГДЕ ЈЕ ФУДБАЛ НА ПЕРИФЕРИЈИ РАЈА: Азорска острва, место на коме је најважнија споредна ствар на свету баш споредна

Милан БЛАЖИЋ

26. 08. 2021. у 16:32

ФУДБАЛ вероватно јесте најважнија споредна ствар на свету у највећем делу планете, али на Азорским острвима то никада није био, нити ће бити.

ТАМО ГДЕ ЈЕ ФУДБАЛ НА ПЕРИФЕРИЈИ РАЈА: Азорска острва, место на коме је најважнија споредна ствар на свету баш споредна

ФОТО: М. Блажић

Уколико бисмо хтели да "частимо" најзападнију тачку Старог континента, која се налази тачно на пола пута од Београда до Њујорка, његово величанство фудбал бисмо окарактерисали као најспореднију важну ствар на свету, мада тек нешто више од 500 душа на стадиону "Сао Мигел" у време одигравања утакмице Санта Клара - Партизан указује на то где се на листи приоритета острвског дела Португалије налази ова игра.

Последњи ривал црно-белих на путу ка групној фази Лиге конференција је у мају ове године прославио 100 година постојања и могло би се рећи да буквално има монопол над овом игром на вулканским острвима усред Атлантског океана. Једини какав-такав ривал, Операрио, из града Фагоа, никада није играо значајнију улогу у португалском фудбалу. Све остало на девет острва која чине овај архипелаг, како неко рече на "путу до нигде", додирне тачке са фудбалом има једино кроз гледање утакмица на малим екранима.

У прилог тези да се фудбал није примио на острвима која су прелеп спој језера, вулканских кратера и нетакнуте природе је и изглед стадиона "Сао Мигел" у Понта Делгади. Прилаз овом фудбалском здању је као и све на овом бајковитом острву, прилично живописан, са бројним палмама и цветним декорацијама, али унутрашњост објекта више подсећа на руину која вапи за реновирањем него на стадион где се играју утакмице под окриљем УЕФА.

Финансирање из касе градске управе је очигледно довољно да се направи респектабилан играчки кадар у којем доминира неколицина бразилских интернационалаца, не и да се стадион доведе у бар пристојно стање. Стадион је изграђен 1930. и од тада реновиран само једном (2008) када су постављена седишта и рефлектори.

Санта Клара је овог лета други пут изашла на међународну сцену пошто је претходно 2002. као 14. тим на табели португалског елитног ранга изабрана од стране УЕФА за представника ове земље у Интертото купу. У Понта Делгади, престоници и највећем граду Азорских острва живи 45.000 људи, а да им је фудбал у периферији размишљања сведочи податак да се ретко када на стадиону капацитета 13.277 места нађе више од 1.000 људи. Према званичним подацима минулог четвртка је окршај Санта Кларе и Партизана посматрало њих тачно 924.

Зашто онда и даље губити време на писање о нечем толико споредном на месту које се с пуним правом назива "Европски Хаваји"? Све оно што је могло да се види после пет сати и кусур директног чартер-лета од Београда до Понта Делгаде може да стане у једну реч - спектакуларно. Азорска острва састављена од девет острва, од којих је највеће управо Сао Мигел, представљају нестварни спој нетакнуте природе, идеалне климе и својеврсног раја за хедонисте. Температуре у распону од 15 до 25 степени током целе године чине лепши део климатског аспекта, за разлику од промена у току једног дана које буквално могу да "пласирају" сва четири годишња доба током само 24 часа.

Језера у месту Сете Сидадес на крајњем западу острва Сао Мигел остављају сваког ко их посети у чуду, због различитих боја (зелена и плава) две водене површине које се наслањају једна на другу. Легенда каже да је у 15. веку принцеза била заљубљена у пастира, али је краљ бранио ту љубав и радио све како би је спречио. Када је у томе успео плавоока принцеза је својим сузама испунила једно језеро, док је плач зеленооког пастира креирао друго тик поред "принцезиног". Вероватно се ради о бајци за малу децу, али на месту где облаци малтене могу да се дохвате рукама ништа осим бајке није прихватљиво као адекватно објашњење.

Друга, по некима и прва, главна атракција Сао Мигела, су вулкански кратери на источном делу острва. Врела вода која куља из кратера уз нестварну природу поред језера Фурнас су нешто што се никако не сме пропустити приликом посете "крају света". Ово задовољство ће вас коштати три евра, а уколико желите да прошетате "чаробном шумом" у близини мораћете да издвојите седам евра.

Трећи "капиталац" који се не сме заобићи приликом посете Азорским острвима је "дружење" са делфинима и китовима. Тура катамараном која подразумева трочасовни боравак на океану и буквално петоминутни сусрет са овим прелепим животињама вредна је 60 евра, док они који би желели да ускоче у воду и покушају да се друже са делфинима морају да издвоје 25 више. Једини проблем је што делфини усред океана нису попут оних из филмова или великих аква-паркова, па се то дружење са њима своди на скок у воду и њихов експресни бег док се трепне оком.

После свега виђеног на рајском острву мало ко је у експедицији Партизана имао дилему зашто је фудбал на периферији живота локалног становништва. Лопта или природа? Сви који живе на Азорским острвима и туристи који имају срећу да их посете немају ни најмању дилему...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

И ВИ СТЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ!? Незапамћени скандал у квалификацијама за Европско првенство (ВИДЕО)