ТИП ТЕМА: Фудбалска Европа добија новог владара у дуелу Италије и Енглеске на "Вемблију"

Ђ. Самоиловић

09. 07. 2021. у 10:00

ПОСЛЕ месец дана уживања, време је да се сведу рачуни и да се каже да је крај. Европско првенство у фудбалу, оно на које су обожаваоци најважније споредне ствари на свету чекали дуже него иначе, пет година, уместо четири, због проклете пандемије, биће капитулирано окршајем Енглеске и Италије на култном стадион „Вембли“ у Лондону у недељу увече (21.00). Фудбалски класик европског и светског фудбала, одлучиће ко ће наредне три године седети на трону Старог континента и која ће генерација своје има уписати у анале спорта, заувек обележена као славна.

ТИП ТЕМА: Фудбалска Европа добија новог владара у дуелу Италије и Енглеске на Вемблију

ФОТО: Тањуг

Репрезентативни фудбал, поново је био у свом најбољем издању. Виђени су волшебни преокрети, спектакуларни голови, драме, продужеци, пенали. Неки су израсли у хероје, други су огрнули плаштове трагичара и пробаће што пре да забораве на промашене шансе, неискоришћене зицере и киксеве између статива.

Играло се чак у 11 градова, шетале су поједине репрезентације преко читаве Европе али на крају, остадоше их две у борби за престиж и историју. Иначе, што се тиче тих путовања, вредно је напоменути, најпривилегованији био је домаћин недељног окршаја, Енглеска, која је само против Украјине у четвртфиналу морала да мрда са свог прага и оде у Рим.

Тешко је сетити се бољег шампионата Старог континента од овог за нама. Говори у прилог томе и статистика, падали су голови на свака 32 минута, на протеклих 50 мечева, њих укупно 140. На овом последњем, 51, уједно и најбитнијем, надају се кладиоци али и прости љубитељи лоптања да ће се тај салдо повећати и у окршају за трон.

КЕЈН ЈУРИ РОНАЛДА И ШИКА

Од играча који ће наступит у финалу, Хари Кејн је једини који је у прилици да евентуалној титули придода и трофеј за најбољег стрелца. Шпиц Тотенхема је тренутно на „коти“ четири, испред њега су Кристијано Роналдо (Португалија) и Патрик Шик (Чешка) који су са учешћем завршили још раније. Што се тиче Италије, у игри је једино Чиро Имобиле који је до сада постигао два поготка, али имајућу у виду како је одиграо последњих неколико мечева, било би право чудо да се против чврстог „Албион“ три или четири пута упише у листу стрелаца.

Међутим, уколико би питали било ког Италијана или Енглеза, рекли би вам 100 одсто да би сада потписали да буде 1:0, само да њихов тим победи. Јер улог је превелик, за оба састава. Мада, рекло би се мало већи за Енглеску која иако увек са собом носи епитет великана европског и фудбала, има у својим витринама мало сребренине да то и потврди. Прву и једину титулу са великих такмичења, освојили су још давне 1966. на Светском првентсву у својој земљи. Од тада, суша је дуга 51 годину, а у недељу ће играти своје прво финале Европских првенстава у историји. Упорно понављају крилатицу „Враћа се кући“, као референцу на песму бенда „Три Лава“, креирану за потребе континенталног шампионата 1996, али далеко су фудбал и трофеји намењени најбољима, барем када су национални тимови у питању, били претходних година од своје куће и колевке.

Италија, пак, такође итекако има разлога да похита ка пехару који су освојили само једном у богатој историји. „Азури“ су после титуле шампиона планете 2006, били у великом паду на свим такмичењима. Све је то заокружено пропуштањем Светског првенства 2018. у Русији, после чега је уследила револуција под командом Роберта Манчинија. Откако је популарни „Манчо“ засео на клупу Италије, на 35 утакмицу, забележили су само 2 пораза уз 26 победа и седам ремија, док су на последња 32 узастопна сусрета непоражени.

Да ли Хари Кејн и другови могу да прекину тај низ? Питање на које потврдан одговор букмејкери наплаћују квотом 2.70 у случају славља „Гордог Албиона“ у регуларних 90 минтуа, док се за освајање првог Европског првенства даје квота 1.85. За негативан одговор и славље Италије у дворишту својих ривала, понуђена квота 2.90.

Статистика и традиција, неће имати пуно значају у финалу, али вредно је напоменути да „Лавови“ нису победили „Азуре“ на последња четири меча. На званичним такмичењима, последњи пут су играли на на СП 2014. у јужноафричкој републици, када је Италија славила резултатом 2:1. Заправо, последњи тријумф Гордог Албиона, забележен је 2012. у пријатељском сусрету, док је на неком од првенстава, Енглекса победила победила свог наредног ривала далеке 1977 на смотри најбољих екипа на планети. Ако се узму у обзир сви сусрети ова два европска великана, Италија има 11 победа, Енглекса осам уз исто толико ремија. Такође, битно је и истаћи да је „Албион“ поражен од „Азура“ у оба нок-аут дуела на Европским првенствима.

Када су у питању форме тимова, варирали су и једни и други како је турнир. Италија је на пример, кренула фуриозно, тотално побила опште уврежено мишљење да само уз помоћу чврсте одбране и неатрактивног фудбала могу до већег резултата. Групну фазу су прошли силовито, решетали ривале, да би тек против Аустрије морали да се добрано помуче како би победили. Уследили су окршаји са велесилама Белгијом и Шпанијом, где су приморани снагом ривала ипак били приморани да прибегну старим начинима и народски речено стану на лопту и препусте противнику иницијативу. То се на крају исплатило, нарочито против „фурије“ која је избачена на пенале, иако је у добром делу мечу доминирала.

Енглеска са друге стране је имала трновит пут до нок-аут фазе. У групи нису превише доминирали, две минималне победе су им биле довољне да прођу даље. Константа од првог до последње меча, била је одбрана која је само једном капитулирала и то после мајсторије Данца Дамсгора из слободног ударца. Гол разлику су поправили против Украјине убедљивом победом, што их је сврстало четврто место најефикаснијих тимова ЕП (10 голова), док је Италија друга (12).

Не треба бити превелики стручњак, па закључити да ће и под челичном сводом „Вемблија“ вероватно бити виђена шаховска партија и надмудривање Роберта Манчинија и Герета Саутгејта који су итекако свесни важности дуела. Опрезност и остајање у шаблону, засениће вероватно било какав покушај атрактивног и брзо фудбала, чување свог гола биће на високој листи приоретета. Здравствени билтени, скоро су па савшрени, с тим да је Италија још раније остала без поузданог бека Спинацоле.

Такође, битан фактор, имаће и преко 60 хиљада навијача у Лондону. За Енглезе, то може да буде и мач са две оштрице. Притисак ће бити огроман, трофеј се чека дуже од пола века, генерације су живеле и умирале а да га нису дочекале. А опет, боље да играју на у Лондону него у Риму или неком другом граду, то је свакако.

Све у свему кад се погледа, чини се да је организована Италија за длаклу ближа трофеју него домаћа Енглеска. Ипак, папир је једно, травнати тепих друго. Фудбал није игра у којој увек побеђује бољи, тренутак инспирације појединца или кобна грешка могу да буду пресудни али нада је ће обе екипе дати све од себе да пруже прави ужитак обожаваоцима најлепше игре, па нек неко победи. Надамо се, овај пут, онај бољи, ипак је то најправедније.

ФИНАЛА

1960. СССР – Југославија 2:1

1964. Шпанија – СССР 2:1

1968. Италија – Југославија 2:0

1972. З. Немачка – СССР 3:0

1976. Чехословачка – Немачка 5-3 (пен) 2:2 рег.

1980. З. Немачка – Белгија 2:1

1984. Француска – Шпанија 2:0

1988. Холандија – СССР 2:0

1992. Данска – Немачка 2:0

1996. Немачка – Чешка 2:1

2000. Француска – Италија 2:1

2004. Португалија – Грчка 1:0

2008. Шпанија – Немачка 1:0

2012. Шпанија – Италија 4:0

2016. Француска – Португалија 0:1

ТИТУЛЕ

Немачка 3

Шпанија 3

Француска 2

Русија 2*

Италија 1

Чешка 1**

Португалија 1

Холандија 1

Данска 1

Грчка 1

*Титуле Совјетског Савеза

** Титуле Чехословачке

ПУТ ДО ФИНАЛА

ЕНГЛЕСКА

ГРУПА

Хрватска 1:0

Шкотска 0:0

Чешка 1:0

1/8 ФИНАЛА

Немачка 2:0

1/4 ФНАЛА

Украјина 4:0

1/2 ФИНАЛА

Данска 2:1

ИТАЛИЈА

ГРУПА

Турска 3:0

Швајцаркса 3:0

Велс 1:0

1/8 ФИНАЛА

Аустрија 2:1

1/4 ФИНАЛА

Белгија 2:1

1/2 ФИНАЛА

Шпанија 4-2 (пен), 1:1 рег.

КВОТЕ

ИТАЛИЈА - ЕНГЛЕСКА

1 X 2

2.90 3.10 2.70

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

БИЛО ЈЕ ТУЖНО, ФАЛИЛИ СУ ЂОКОВИЋ И ФЕДЕРЕР: Ферер проговорио о Надаловом опроштају