ДЕРБИ мечеви Енглеска – Немачка и Белгија – Португалија,а Италијани, Холанђани и Французи са нешто лакшим задацима.

ТИП ТЕМА: Сада креће оно право

ФОТО: АП

Два велика дербија, један који је то звање заслужио само по именима селекција, никако по приказаној игри и пет осталих парова, који ни по чему не одскачу од појединих утакмица групне фазе. Тако отприлике изгледа осмина финала Европског првенства, чија нокаут рунда креће у суботу.

Сада почиње оно право, када калкулације престају да буду релевантне, а оно што покажу на терену у 90 или 120 минута, евенутално на пеналима за које неки кажу да су чиста лутрија, биће једино мерило успеха.

Дакле, нема више ослањања на следећу утакмицу, уздања у пораз директног ривала или надања да ће и треће место донети пролаз. Рачуна се само тај један меч, у којем победа значи напредак, а пораз паковање и букирање авиона за повратак кући. Осим ако сте Енглеска, они остају у својој држави како год окренули.

САУТГЕЈТОВА МОРА ИЗ 1996.

А када смо већ код “Гордог Албиона”, они ће са Немцима исписати још једно поглавље вишедеценијског фудбалског ривалства започетог давне 1930. и на “Вемблију” у уторак, 29. јуна играти за пролаз у четвртфинале. Тешко да се и за једну репрезентацију од те две може рећи да је оправдала очекивања која су им навијачи, медији, и љубитељи фудбала наденули пре почетка такмичења. Енглеска је прошла даље са две минималне победе над Хрватском и Чешком, био је ту и онај реми са Шкотима, али све у свему – неубедљиво и бледо за најскупљи састав Европског првенства. Одбрана је била на висини задатка, у то нема дилеме, с тим да би се свако поштено оградио и снагом поменутих ривала. На “краљеве минималаца”, намериће се Немачка, која је на мишиће и тај добро познати менталитет прошла даље. Кренули су поразом од Француске, затим се разгоропадили против Португала, да би против Мађарске стрепели до 85. минута и онда ремијем изборили окршај са Енглезима. Два лица је “Елф” показао у групној фази, а са којим ће изаћи под челични свод Вемблија? То вероватно не зна ни селектор Јоги Лев. Оно што можда није превисе битно кладиоцима, али је занимљиво, је то да је последњи пут када су се ове две селекције састале у дому енглеских фудбалера на неком великом такмичењу, актуелни селектор Герет Саутгејт промашио одлучујући пенал на ЕП 1996.

РОНАЛДО УВЕК СМИСЛИ НЕШТО

Уз наведени дуел, дерби осмине финала биће и онај између Португалије и Белгије. Актуелни владар Европе није показао пуно тога у групи, али чињеница је да и када сваки план падне у воду, могу да се ослоне на Кристијана Роналда да измисли нешто. Са друге стране, Белгија је на погон тандема Лукаку – Де Брујне прозујала кроз групу и донекле са улогом фаворите дочекује Сантошове изабранике. Чини се такође, да играчи овде могу да очекују голеаду, будући да су одбране критичне и једнима и другима.

Последња утакмица која је на папиру проглашена дербијем је она између Хрватске и Шпаније. Али, хартија је једно, а терен друго. А што се тиче утиска са зеленог правоугаоника, ни једни ни други не могу да кажу да имају баш превисе разлога за радост. Хрватска је тек у последњих 45 минута групне фазе прорадила и на мајсторство Луке Модрића отишла даље. Одбрана “коцкица” се показала као најслабија карика тима, али ако се неко мучио са реализацијом у првој рунди, онда је то Шпанија. Нека вас не завара убедљива победа против Словачке (5:0) у трећем колу, која се практично “самоубила” на том дуелу (два аутогола и кардинална грешка голмана Дубравке). Први шпиц “фурије” Алваро Мората делује у неким тренуцима као да би промашио океан са брода и ако је судити по групној фази, делује да би ту врло лако распон голова могао да буде између 0 и 3, не више.

„АЗУРИ“ 30 БЕЗ ПОРАЗА

Е сада, када смо завршили са овима који на позорници стоје под најбљештавијим светлима, прелазимо на оне репрезентације чији су пролази већ унапред уписани. Ту пре свега мислимо на моћну Италију, која је као ураган пролетела кроз групу А и опустошила све пред собом, и сада у осмини финала испред себе има Аустрију. За разлику од неких претходних генерација, које су жигосане као неатрактивне екипе, спремне на све зарад резултата, ова коју води Роберто Манчини, успева и да игра лепо и да побеђује. Са Манчинијем за кормилом, “азури” нису побеђени на последњих 30 утакмица. Аустрија се показала као чврста и организована екипа, са главом и репом, али Италија делује као превелик залогај за њих. Слична ситуација је и у дуелу Холандије и Чешке. “Лале” су после Италије показале највише у првој рунди, мада руку на срце нису имали баш озбиљне ривале, али су то искористили да постану најефикаснији тим групног програма. Чеси су искористили тренутке инспирације нападача Патрика Шика и као трећепласирани изборили осмину финала, али ако узмемо у обзир логику, снагу репрезентација и базично фудбалско знање, ту ће и стати. Ако би се водили истом логиком, актуелни фудбалски владар планете, по именима страшна Француска не би требало да има већих проблема са Швајцарском, али ремији са Мађарском и испуштено вођство против Португала нека послуже као опрез за сваки случај.

ДА НИЈЕ ОВО ГРУПНА ФАЗА?

И тако, дођосмо и до ових утакмица које би лаици можда заменили за мечеве групне фазе. Али, разводњено такмичење је довело до тога да ће међу осам најбољих екипа Европе завршити неко из квартета Велс – Данска и Шведска – Украјина. Први пар, свакако делује атрактивније, што због чињенице да је острвски састав и на прошлом ЕП заблистао и дошао до завршнице, док ће Скандинавци неутралним љубитељима фудбала свакако бити ближи срцу, пошто ће и последњи атом снаге оставити на терену, јер играју у част Кристијана Ериксена, који је преживео животну драму на домаћем стадиону “Паркен”. Данци играју брзо и атрактивно, уздају се у офанзивце, док ће Велшани играти класично острвски – оштро, чврсто, на ивици фаула и са вером у Герета Бејла. Швеђани против Украјине ће имати вероватно исти мото, с тим да ће овај пут Емил Форсберг бити главни лик у том слогану. Три од четири њихова поготка је постигао, али напад им свакако није превише битан, јер позади имају гранит, сјајног голмана Робина Олсена, што је резултовало салдом од само два примљена гола. Украјинци су вероватно најлошији учесник осмине финала, ту су само због накарадног правила о трећепласираним и, за разлику од скандинавског састава, све наде ће полагати у офанзивце Јаремчука, Јармоленка, Зинченка, па куд пукло. Мада, ако као референцу узмемо учинак у групи, пре ће пући офанзивна оштрица Шевченкових изабраника него чврсти бедем Швеђана.

УЧИНАК У ГРУПНОЈ ФАЗИ

Велс 3 1 1 1 3:2 4

Данска 3 1 0 2 5:4 3

Италија 3 3 0 0 7:0 9

Аустрија 3 2 0 1 4:3 6

Холандија 3 3 0 0 8:2 9

Чешка 3 1 1 1 3:2 4

Белгија 3 3 0 0 7:1 9

Португалија 3 1 1 1 7:6 4

Хрватска 3 1 1 1 4:3 4

Шпанија 3 1 2 0 6:1 5

Француска 3 1 2 0 4:3 5

Швајцарска 3 1 1 1 4:5 4

Енглеска 3 2 1 0 2:0 7

Немачка 3 1 1 1 6:5 4

Шведска 3 2 1 0 4:2 7

Украјина 3 1 0 2 4:5 3

ПАРОВИ

Велс – Данска (26. јун, 18.00)

Италија – Аустрија (27. јун, 18.00)

Холандија – Чешка (27. јун, 18.00)

Белгија – Португалија (27. јун, 18.00)

Хрватска – Шпанија (28. јун, 18.00)

Француска – Швајцарска (28. јун, 18.00)

Енглеска – Немачка (29. јун, 18.00)

Шведска – Украјина (29. јун, 18.00)


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигле дозволе за ове тимске спортове - нека се свет спреми за руско чудо!

РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигле дозволе за ове тимске спортове - нека се свет спреми за руско чудо!

РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, поново је за једну од "споредних" ствари изнедрио и спортски потез. Најновије вести на тему "спортске санкције Русима" стижу из света тимских спортова, за које је досад важила апсолутна забрана за учешће руских екипа.

21. 11. 2024. у 12:58

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности