ТАЈНА ЉУБАВ ПЕТРА И МИЛЕНЕ: На снимању серије "Време зла" по трилогији романа Добрице Ћосића

ПОТПЕТИЦЕ Милене Катић Драговић одјекују улицом којом пролазе даме у кројеним костимима и хаљинама, са пером заденутим за шешир, као и младићи који гурају бицикл.

ТАЈНА ЉУБАВ ПЕТРА И МИЛЕНЕ: На снимању серије Време зла по трилогији романа Добрице Ћосића

Фото: В. Данилов

Лаганим кораком, осврћући се преко рамена, Милена замиче у сену. Капију јој, уз заглушујућу шкрипу, отвара Урош Ђурић, у чију кућу се запутила. Милену на степеништу тренуци деле од сусрета са Петром Бајевићем. Мирни априлски дан 1940. ремети комешање на Славији и Ђурић улази у тамнозелени "бјуик" да извиди шта се дешава.

Да би забележио ову сцену, директор фотографије Марко Младеновић држао је тешку камеру причвршћену за носач на леђима, и кадар је "купљен", што преко "мотороле" објављује режисер Иван Живковић, који после серије "Корени" снима "Време зла" по истоименој трилогији Добрице Ћосића. Серија од 15 епизода, у продукцији "Јунајтед медије" и "Ај ту аја", прати потомке породице Катић, чија судбина се преплиће са идеологијама и дешавањима у нашој замљи у предвечерје Другог светског рата.

Пред камерама је оживљена тајна љубавна прича између Милене Катић Драговић и Петра Бајевића, најбољег пријатеља њеног мужа Богдана Драговића. Тајни пар уточиште од стварности налази у дому пуковника Уроша Ђурића.

- Петар живи код великог пријатеља Уроша у илегали, крадомице. Тако Ђурић учествује у љубавним јадима Милене и Петра, али његова улога је да њихову љубавну драматику, као и све што им се дешава у тим ружним временима, разбије другачијим погледима на живот. Ђурић је преживео штошта и мисли да је живот много лепши него што јесте, а да су компликована само питања о родољубљу - објашњава нам глумац Раде Марјановић, који га тумачи. - Радња је смештена у време када су овде била највећа превирања и када су из света дошли људи који су мерили шта даље са овим простором. Ипак, ниједно време нам није дошло до памети. Управо је велики квалитет оваквих серија то што ће подсетити људе да живот не почиње од нас.

Извршни продуцент серије Горан Шушљик, који игра Петра Бајевића, руског комунисту херцеговачког порекла, сматра да је "Време зла" комплексна и трагична прича о људима који верују:

Фото: З. Глигоријевић

- Ово је сага о људима који су у одређеном историјском тренутку поверовали у једну идеју. Затим су схватили да за велике идеалне мора да се гине, али такође, и да они нису увек пут у бољи свет и живот. Мислим да је љубавна прича кључ онога што желимо да испричамо у серији. Није то само љубавна прича жене и два мушкарца него и прича о раскидима и ломовима у пријатељствима, породичним односима, љубави према Христу... Има много љубави и много трагичних љубави.

Милена Катић је један од најснажније написаних женских ликова, истиче Шушљик и додаје да је Нада Шаргин права глумица за ту улогу.

Фото: "Инстаграм"

Радован Вујовић

- Милену доживљавам као храбру, јаку и пожртвовану. У то време жене су биле у потпуно другачијој позицији. Бринуле су о породици и биле ту да истрпе мушки свет. Због ратова, за 20 година брака, Милена једва да је две године провела са супругом. Жене су трпеле и жртвовале се јер су мушкарци ратовали за велике идеје. Оне су веровале да њихови мужеви раде добру ствар, а оне, саме, и без ичије помоћи организовале су живот и трајање. Када погледам шта је Милена доживела са својом првом љубављу и са мужем, и то у време Првог и Другог светског рата, то је доста другачије од оног што ја живим. Покушавам да разумем њену жртву, тугу и страст за нечим другим, и чини ми се да су оне ипак биле јаче од нас, и да бих се ја сломила много брже - искрена је Нада Шаргин.

Снимање "Времена зла", после Београда и Таре, прошле недеље настављено је у Горњем Рачнику код Јагодине. У пространом дворишту су бунар, остава за храну и кошеви за жито, а до куће старе 136 година стиже се дрвеним мостом преко речице. Пространи доксат крије собу са осликаним креветима и централни део куће - огњиште. Све покућство чува Драган Глигоријевић, поносан на чатрљу од блата и сламе, коју је наследио од претка Александра Костића (1850-1931), а у којој су раније снимани и "Корени".

Фото: В. Данилов

ПОЈАВА ЋОСИЋА

У РОМАНУ "Време зла", као и истоименој серији, појављује се лик самог аутора - Добрице Ћосића. Сцене у којима ће се показати снимане су управо у околини Јагодине, а Ћосића тумачи млади Урош Јовичић:

- Веома ми је битна ова улога. Изазов је играти тако важну личност као што је Добрица Ћосић. Он је био велики писац, а касније и председник СР Југославије. Веома ми је занимљиво што се Ћосићев лик појављује у нечему што је он сам написао. Драго ми је што играм младог Добрицу, па могу мало и да намаштам какав је био у младости. Радујем се поновној сарадњи са редитељем Живковићем, са којим сам радио на "Монтевидеу". Једва чекам да публици представимо редитељево и моје виђење лика младог Добице Ћосића.

У митско Прерово 1941, када су немачке трупе већ увелико окупирале Београд, одлази део породице Катић, плашећи се страдања. Милена и Иван Катић склањају се од Немаца да би избегли хапшење и прогон.

Радован Вујовић, који тумачи веома захтеван, комплексан, али и занимљив лик Ивана Катића, каже да је прича о Катићима веома поучна за наш народ.

- Требало би да увидимо да се међуљудски, породични и политички односи, али и политика и стање у држави, понављају из генерације у генерацију. Иако је политика данас демаскирана, јер се види да иза свега стоје интереси или жеља да се буде моћан, она дели друштво и породицу. И даље не можемо да схватимо да је потребно да се браћа, отац и син сложе - оцењује Вујовић и додаје да су у времену о коме говори Ћосићево дело биле другачије политичке и историјске околности. - Тада је сиромашно друштво почело да гради фабрике, а људи да се школују и добијају станове. Иако сви знамо шта се, заправо, десило, претпостављам да је ономе ко је живео у кући без струје и воде и спавао у соби са још шесторо, а коме би понудили да дође у град и добије посао, то било невероватно. Зато је и логично да су они толико бранили комунизам, да су све идеализовали и били спремни да погину за ту идеју.

Редитељ Иван Живковић истиче да је изазов што се трилогија "Време зла" бави идеологијама и уверењима, попут комунизма, које можда нису блиске савременој публици.

Фото: В. Данилов

- Те идеологије су и даље присутне. Данас постоје сасвим нове левичарске идеје широм света, од Америке, преко Европе, до Азије. Све оне су мало практичније и можда мање наивне од иницијалног комунизма с краја Првог светског рата - прича Живковић.

У односу на "Корене", објашњава редитељ, "Време зла" се одвија пола века касније, те доминирају нови ликови и прича која почиње 1939, враћа се у време с краја Првог и између два светска рата и завршава 1941. године.

- Ћосић је у "Коренима" као млад "напипао" идеје и мотиве које је касније у "Времену зла" озбиљно излагао, образлагао и уоштравао. Док је у првом делу постављао питања, у другом је понудио и неке одговоре. "Време зла" је закључак Ћосићеве велике саге о Катићима. Тако на ободу Другог светског рата, нечији животи се трагично прекидају, а судбине бивају запечаћене - закључује Иван Живковић.

Фото: В. Данилов

Горан Шушљик и Нада Шаргин
 
ВРХУНСКА ГЛУМАЧКА ЕКИПА

У СЕРИЈИ, која ће бити емитована на каналу Нова С следеће јесени, биће ангажовано много глумаца, а у врхунској екипи су Жарко Лаушевић, Воја Брајовић, Горан Богдан, Небојша Дугалић, Наташа Нинковић, Павле Менсур, Исидора Симијоновић, Слободан Тешић, Борис Исаковић, Сергеј Трифуновић, Андреј Шепетковски, Светозар Цветковић, Игор Ђорђевић...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ

ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ

"ТО СУ људска бића, на милионе масакрирају на том бојишту. Они су већ мртви, а градови, ти градови су попут рушевина."

24. 01. 2025. у 16:53 >> 16:53

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност