МОЈА ФРАНЦУСКА, ТО ЈЕ ЖОЗЕФИНА: Прва црнкиња ушла у Пантеон
ЧУВЕНА певачица, плесачица, глумица, али и чланица Покрета отпора током Другог светског рата, Жозефина Бекер, добила је прексиноћ место у Пантеону, француској некрополи славних.
Кенотаф с њеним именом унет је, 46 година после Жозефинине смрти, а церемонијом је руководио лично председник Макрон.
- Моја Француска, то је Жозефина - поручио је, између осталог, у емотивном говору Макрон, говорећи о ратној хероини, боркињи, жени која је бранила људски род, Американки и Францускињи, пред 2.000 званица међу којима су били њених једанаесторо усвојене деце и принц Алберт Други од Монака.
Ковчег је традиционално пронет авенијом Суфло. Носили су га црвеним тепихом војници, застао је пред дечјим хором, а био је прекривен француском заставом на којој се налазило јастуче с њених пет одликовања: Витеза Легије части, Ратни крст с бронзаним палмама, Медаља Покрета отпора, Комеморативна медаља добровољачких служби Слободне Француске и Француска комеморативна медаља из рата 1939-1945. У позадини су одјекивали тонови њеног хита "Ево ме опет, Паризу", а испраћена је и уз "Песму партизана" и "Марсељезу". Тек је пета жена, и прва тампнопута, којој је припала част да добије гробно место у Пантеону, где су сахрањене Марија Кири, Женевјев де Гол Антониоз, Жермен Тијон и Симон Веј. Овде почивају и Волтер, Русо, Иго, Зола, Моне, Малро, Дима... Кенотаф је положен у гробницу број 13, уз писца Мориса Женевоа, а у маузолеју Пантеон сада стоје имена 81 особе.
Иако је "ушла" у Пантеон, Жозефина Бекер, ипак, неће почивати у тој некрополи, јер је њена породица одлучила да јој посмртни остаци остану на гробљу у Монаку, где је сахрањена уз своје преминуло усвојено дете и последњег супруга. У Пантеон, ипак, није ушао празан ковчег: у њему су се налазила четири грумена земље, из родног Мисурија, Париза, Дордоње и Монака.
Жозефина је била певачица и плесачица, али је помагала и сиромашнима. Делила је храну у народним кухињама. Водила је борбу против расизма. Усвојила је дванаесторо деце, дајући пример да деца различитог порекла, религија и боје коже могу лепо да живе заједно. Била је уз Мартина Лутера Кинга у Маршу на Вашингтон 1963. Рођена је 1906. у Сент Луису. Прошла је пут славних од Бродвеја до париске "Олимпије". У Француску је дошла 1925. и одмах изазвала велико интересовање публике. Прву тамнопуту европску звезду звали су Црна Венера.
- У Паризу сам се осећала ослобођеном - говорила је.
Живела је у Везинеу код Париза од 1929. до 1947. Познавала је славу, "луде године", гламур, али и беду и дугове, банкрот, сегрегацију. Покушала је да се после рата два пута врати у САД, али је доживела разочарања на расној основи. У међувремену је постала натурализована Францускиња. Од средине шездесетих ретко је наступала, а у Београду је последњи пут гостовала 1973. као амбасадор Уницефа. Пред крај живота је остала без новца, њен дворац у Дордоњи је продат по вишеструко нижој цени да би се покрили дугови, па јој је у помоћ прискочила принцеза Грејс Кели из Монака, земљакиња и пријатељица.
Сакупила је новац да јој се купи кућа у Рокбрину, одмах до кнежевине. Преминула је 1975. од последица можданог удара у стану у Паризу, а сахрањена у Монаку уз војне почасти и државни испраћај из париске цркве Мадлена.
У БЕОГРАДУ НА ПИРОТСКОМ ЋИЛИМУ
У ГЛАВНОМ граду Србије Жозефина је била четири пута. Њено гостовање 1929. остало је упамћено као један од највећих естрадних догађаја тог времена. Стигла је "оријент-експресом", а остала седам дана. Дочекана је овацијама окупљених на Железничкој станици. Одсела је у хотелу "Ексцелзиор", а наступала је у "Луксору", где је имала и тачку на пиротском ћилиму. Све што је зарадила, поклонила је београдском сиротишту. Остала је пријатељица са тадашњом српском звездом Софком Николић, док јој је власник чувене робне куће "Митић" у Кнез Михаиловој дао да однесе све што јој се допада. Ишла је и на београдски Хиподром. У Београду је наступала и 1958. и 1968. О њеном трећем наступу у Дому синдиката сведочи и писање "Новости". Последњи пут нас је посетила 1973.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)