ИЗА ШЉУНКАРА ОСТАО ХАОС: Грађани Добоја траже одговорност за еколошку катастрофу око корита реке Босне
ЗБОГ хаоса који су шљункари оставили неконтролисаним извлачењем минерала из корита реке Босне, грађани Добоја траже одговорност надлежних у РС.
Они су упутили отворено писмо са доказима, јер поред реке, нису поштеђена ни пољопривредна имања.
Писмо је упутила група грађана "За легалну и контролисану експлоатацију шљунка у сливу реке Босне" Влади РС и ресорним министарствима, затим ЈУ "Воде Српске" и Републичкој управи за инспекцијске послове, у којем их упозоравању на почињени екоцид као последицу експлоатације шљунка на подручју Добоја.
- Ко је дозволио еколошку катастрофу и ко је одговоран за овакво "уређење" корита реке Босне на подручју Добоја, коме, да ли га у оваквом стању остављате новим генерацијама - питања су које је Група поставила одговорнима за управљање водама у РС.
БОРБА ЗА ОЧУВАЊЕ ПРИРОДНОГ БЛАГА
НЕФОРМАЛНЕ групе и удружења грађана у РС и ФБиХ се годинама боре против незаконитости у случају изградње мини хидроелектрана на рекама. Процедуралне грешке, незаконитости, илегални радови и кршења закона су према њиховим тврдњама, евидентирана у случајевима изградње мХЕ на Бјелави, Бунским каналима, Дољанци, Крушчици, Неретвици, Рзаву...
Доставили су низ фотографија у којима је видљив "рад" шљункара и хаоса којег су оставили иза себе након извученог богатства из реке Босне.
- Тражимо одговор како је могуће да дође до девастације корита реке Босне од МЗ Бушлетић у Осјечанима Горним до Кожуха са једне и од МЗ Которско до МЗ Буковац са друге стране реке Босне. Несхватљиво је како се могла дозволити таква еколошка катастрофа - наведено је у писму.
Питају ко је омогућио експлоатацију шљунка на том подручју, да ли су шљункари били у обавези да уреде то подручје након обављеног посла и ако постоји одговорност у том случају, ко је одговоран?
- Да ли и после предочавања оваквог стања на терену сматрате да је довољно да надзор над вађењем шљунка спроводи само Водна инспекција са неколико инспектора од Новог Града до Требиња? Да ли је неопходно обезбедити већу законитост у вађењу материјала из водотока и са пољопривредног земљишта - пита се поменута група грађана.
Они су са још девет удружења потписници саопштења поводом Међународног дана река, са апелом за спас река у БиХ, које су, како су истакли, више него икада угрожене због небриге власти према природним ресурсима. Јасном поруком ставили су им до знања да су реке заједнично добро свих грађана, а не да се користе у интересу појединаца.
УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту
ЦЕЛА 2024. година протекла је у знаку повлачења украјинских трупа, које су губиле територије под притиском руских снага које напредују у североисточној Харковској области и источној Доњецкој области, пише Кијев индепендент у својој великој годишњој анализи дешавања на фронту.
24. 12. 2024. у 10:03
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)