СТУДЕНТИ ИСТРАЖИВАЧИ У СЕМБЕРИЈИ: Бијељина - сјајан партнер
ГРАДОНАЧЕЛНИК Бијељине Мићо Мићић посетио је Еко-центар „Језера“ у ком борави петнаест студената, чланова Удружења студената биологије БиХ и истражује биолошку разноврсност флоре и фауне у барском систему доњег тока и ушћа реке Дрине.
Студенти, заједно са бијељинским Еколошким удружењем „Еко-пут“, спроводе пројекат „Корак по корак до циља“, који финансира Европска унија, а спроводи се у оквиру „Еко-БиХ“ пројекта.
Мићић је подсетио да је на месту данашњег Еко-центра некада била дивља депонија.
- Захваљујући одличној сарадњи Удружења „Еко-пут“ и Градске управе, изграђен је еколошко-истраживачки центар од великог значаја за локалну заједницу управо због рада са ученицима основних и средњих школа, младима и студентима, старијим особама, истраживачима и љубитељима природе -каже Мићић. - Удружење „Еко пут“ сваке године за свој рад, путем јавног конкурса, добија паре од Градске управе намењена за финансирање пројеката удружења грађана, а да је реч о озбиљној организацији потврда су и бројна признања за најбоље волонтере које су њихови чланови примили од Града Бијељина.
Сњежана Јагодић Вујић, председник Удружења „Еко пут“, захвалила је Градској управи на подршци и истакла да ће Удружење наставити кампању да се око Еко-центра „Језера“ успостави заштићено подручје, које ће омогућити даљи развој еко-туризма, а тиме и повећање број радних места у области „зелене економије“.
- То је дугорочан план и због тога је овај пројекат назван „Корак по корак до циља“, јер сваке године када се уради по нешто, након неколико година имамо јасне и конкретне резултате – закључила је Јагодић-Вујић.
Моника Шафхаузер, чланица Удружења студената биологије БиХ, подсетила је да од прошле године Удружење чини биолошка истраживања заједно са бијељинским студентима.
- До сада само радили на пољу орнитологије, хироптерологије, херпетологије, ботанике и микологије у којима смо остварили значајне резултате. Осим врста које смо открили, имамо и прве резултате који прате ток различитих популација, али и присутности инвазивних врста на овом простору. Студенти су одушевљени Бијељином и амбијентом у којем раде, стекли су нове технике и знања о врстама које до сада нису имали прилику да виде у другим дијеловима БиХ. С обзиром на то да су у питању први резултати истраживања, треба да прође још доста година до коначних резултата о бројности ових врста, одрживости и слично – нагласила је Шафхаузер.
Препоручујемо
ЕПИДЕМИЈА ВИРУСА КОРОНА У СРПСКОЈ: Двоје умрло, 91 позитивно
05. 08. 2020. у 13:03
БЕСПЛАТНО ИЛИ 5О КМ: Почело тестирање на вирус корона у Угљевику
05. 08. 2020. у 11:01
ОПЦИЈА.НЕТ: ОБА прислушкује и прати званичнике Републике Српске
05. 08. 2020. у 08:38
КРВ ЗА ЖИВОТ ЈЕ БОЖИЈИ ДАР: Велика акција даривања крви у Копривни код Модриче
04. 08. 2020. у 22:48
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)