ЗА КОЦКАЊЕ МИЛИЈАРДЕ МАРАКА: Власници кладионица у РС и БиХ више него задовољни прометом

Срђан Мишљеновић

07. 10. 2024. у 05:00

СТАНОВНИЦИ БиХ су за пет година у кладионицама оставили више од 10 милијарди марака, званични су подаци Федерације БиХ и Републике Српске. Према подацима Пореске управе ФБиХ грађани су у овом периоду за коцкање дали око осам милијарди КМ, а што се тиче Српске та је цифра мања јер је и број кладионица мањи.

ЗА КОЦКАЊЕ МИЛИЈАРДЕ МАРАКА: Власници кладионица у РС и БиХ више него задовољни прометом

Запослени у кладионицама немају исти третман у банкама

Стручњаци указују да је велики број грађана који се клади доказ сиромашног друштва, јер очигледно траже начин да дођу до додатног новца преко клађења, а то их онда води у болест зависности.

Александар Милић, психолог каже да је клађење болест зависности и има разоран утицај на људе.

- Ова болест не заобилази ни младе ни старе. Имам у пракси зависнике који су отишли у занемаривање свих животних активности и занемаривање породице - истиче Милић.

Додаје да зависници од клађење увлаче у ово и људе око себе.

- Треба помоћи породицама и пазити на децу, јер деца почињу са сајбер коцком. Почињу од игрица па следећи корак је клађење - истиче Милић.

Др Марко Ромић, оснивач Клуба лечених зависника од коцкања из Мостара каже да друштво иде у понор.

Рекордери по броју уплатних места

ПРЕМА статистици, у БиХ је близу 50.000 патолошких коцкара. С друге стране, постоји више од 4.000 кладионица, што ту земљу, када се пореди са бројем становника од око 3,4 милиона ставља на прво место у свету по броју уплатних места наспрам броја становника.

- Оно што је мени посебно тужно је чињеница да не само да стварамо земљу болесних дужника већ и малу касту изузетно богатих који нам свима кроје судбину, а нашу децу одгајамо тако да им се кладионице презентују као нешто што је сасвим нормално, па и пожељно - каже Ромић.

Иван Шијаковић, социолог каже да је слика каладионица на сваком кораку и где их има више него пекара доказ сиромаштва неке државе, а не напретка тог друштва.

- Напредне државе се не хвале подацима колико зарађују од коцке и не истичу у први план зараду од коцкања, јер у тим земљама се то сматра и на неки начин некултурним - истиче Шијаковић.

Истиче да је коцкање ушло у све поре друштва где је на сваком кораку стоје билборди са кладионицима.

- Проблем је што кладионичарски лоби утиче негативно на социјализацију поготово млађих, а који једва чекају да напуне 18 година да могу да иду у кладионицу. С друге стране, замислите какво би ми друштво били да уместо кладионица у први план гурамо фирме које траже раднике за плате од 2.000 КМ. Тада нико не би ни размишљао о кладионицама - поручио је Шијаковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)