ВЕНЕЦИЈАНСКА КОМИСИЈА ЗАГОВАРА УНИТАРНУ БиХ: Оштре реакције на ставове око избора судија у Уставном суду БиХ

Срђан Мишљеновић

27. 06. 2024. у 06:00

ПРЕМА мишљењу Венецијанске комисије, етничке квоте се не могу користити приликом избора судија у Уставни суд БиХ, јер то "представља дискриминацију и подрива интегритет ове правосудне институције".

ВЕНЕЦИЈАНСКА КОМИСИЈА ЗАГОВАРА УНИТАРНУ БиХ: Оштре реакције на ставове око избора судија у Уставном суду БиХ

Фото Уставни суд БиХ

 Став Комисије о начину избора судија Уставног суда БиХ затражио је 15. марта тада председавајући ПБиХ Жељко Комшић. Овакав став Венецијанске комисије је подршка политичком Сарајеву које заговара да Уставни суд БиХ може да ради без српских судија и да би било најбоље да тамо седе само судије Бошњаци, порука је из Српске.

- Необавезујуће мишљење Венецијанске комисије није ништа друго него трасирање пута и реализовање идеја унитариста с циљем стварања "грађанске", читај унитарне БиХ у којој ће којекакви Комшићи заступати интересе народа којима припадају - истакао је у професор уставног права Синиша Каран.

Додаје да је Уставни суд БиХ потпуно нескривени механизам и оружје свих унитариста, додавши да је на то упозоравано више пута из Српске.

- Tа институција, ако се може уопште и назвати институцијом, нанела је веће зло БиХ, чак више и од свих оних странаца, који нам овде деценијама загорчавају живот. Ово најновије мишљење је катастрофално и флагрантно кршење уставног уређења - указао је Каран.

Каран је нагласио да је Уставни суд БиХ постао отуђени центар моћи, власт над властима, очигледан пример судократија, орган самовоље, експозитура великобошњачке политике, рушитељ дејтонских, договорених принципа и рушитељ Устава БиХ.

Без страних делилаца правде

ВЕНЕЦИЈАНСКА комисије је мишљењем о структури Уставног суда БиХ на путу да сахрани дејтонску БиХ, јер негира темеље те државне заједнице коју чине два ентитета и три констититивна народа, изјавио је бивши председник НС РС Драган Калинић. То јасно показује, додаје, да је Српска у праву када је тражила измене Закона о Уставном суду што подразумева реафирмацију етничког и ентитетског принципа у конституисању и раду и избацивање из Суда уљеза у виду страних судија, а који су требали да оду пет година након "Дејтона".

Уставом БиХ је одређено да двоје судија у Уставном суду БиХ бира Народна скупштина РС, четворо Представнички дом ФБиХ и троје Европски суд за људска права и нигде не пише да морају бити одређене националности, па је мишљење такозване Венецијанске комисије сувишно, изјавио је правник Огњен Тадић.

Он је навео да су и услови избора одређени Уставом БиХ, те да је Српска увек бирала судије, адвокате и професоре права са дугогодишњим искуством.

- Мање квалификовани били су једино кандидати Комшићеве сестринске странке СДА, и то бивши председник Уставног суда Мирсад Ћеман, који је правосудни испит положио у 43. години - рекао је Тадић.

Он је подсетио и да је актуелни председник Уставног суда БиХ Сеада Палаврић дипломирала у 30. години, а правосудни испит положила у 41. години.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!