СРПСКА СЕЛА НА ПОДРУЧЈУ ЗЕНИЦЕ И ДАЉЕ ЗАПУШТЕНА: Представници Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ посетили зеничку котлину

С. МИШЉЕНОВИЋ

20. 05. 2024. у 05:00

ДЕЛЕГАЦИЈА Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ посетила је недавно српску заједницу у зеничкој котлини и том приликом се, како су саопштили, "уверила у доследност дугорочних политика о етничком чишћењу зеничких Срба с обзиром на то да ниједно српско село није обновљено".

СРПСКА СЕЛА НА ПОДРУЧЈУ ЗЕНИЦЕ  И ДАЉЕ ЗАПУШТЕНА: Представници Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ посетили зеничку котлину

Фото: Принтскрин

Из Одбора подсећају да је у Зеници до рата живело 24.500 Срба, а да их сада живи око 1.000, да су сва српска села су запаљена и уништена, као и православне капеле - њих 11.

- Срушено је 11 православних капела у већински српским селима Свиће, Мутница, Бијеле Воде, Клопче, Враца Горња, Бистрица Горња, Јањићи, Кованићи, Лијеске, Лозник, Осојница, Плавчићи, Понихово, Путовичко поље, Клопачки врх, а рушена су и православна гробља - каже за "Новости" Ђорђе Радановић, председник Одбора.

Наводи да о томе колико је Срба живело на овом подручју сведочи и изјава једног свештеника Српске православне цркве да се "од Зенице до Сарајева пешке може доћи ходајући све српском земљом".

- Рушење свих стамбених и помоћних објеката у власништву Срба, рушење православних гробаља, чести инциденти и напади на објекте Српске православне цркве указују да је на територији Зенице постојала и постоји организована делатност усмерена против православља и Срба - истиче Радановић.

Посечена српска шума

ИЗ Одбора наводе пример Србина који је имао у поседу парцеле са 90 дунума шуме на подручју села Мошћаница, у општини Зеница, а која је до последњег дрвета исечена, док власник живи као социјални случај.

- Кад би му се надокнадила штета за исечену шуму, он би био богат човек - констатују у овом одбору.

Делегација Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ, која је обишла обновљене капеле у Дривуши и Горњим Врацама, изражава жаљење што и данас постоји пракса рушења православних објеката и што су успут сведочили ишараним ћириличним натписима на саобраћајним знаковима.

- О етничком чишћењу Срба из зеничког краја говори и податак да на подручју Зенице само 10 српске деце похађа православну веронауку, као и да у насељу Немила на путу Зеница-Добој, од 413 становника српске националности коју су ту живели 1991. године, сада живи само један Србин - наводе из Одбора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум