СТРАНИ АДВОКАТИ СЕ БАВЕ ТРГОВСКОМ ГОРОМ: Власт у БиХ предузела коракe да се не изгради нуклеарно одлагалиште

Невена Бунић
Невена Бунић

07. 02. 2024. у 05:00

ВЛАСТ у БиХ коначно је засукала рукаве и схватила какве последице би могло изазвати грађење одлагалишта нуклеарног отпада у близини границе са Хрватском. Предузети су нови кораци у одбрани става да се на локацији Трговске горе, односно Черкезовцу, не изгради одлагалиште опасних материја из Нуклеарне електране (НЕ) Кршко и Хрватске.

СТРАНИ АДВОКАТИ СЕ БАВЕ ТРГОВСКОМ ГОРОМ: Власт у БиХ предузела коракe да се не изгради нуклеарно одлагалиште

Foto: Printskrin/Jutjub/AlDžazira

На седници Савета министара одлучено је да ће БиХ ангажовати међународну правну кућу која се бавити питањем Трговске горе. Такође, прошириће се и експертски тим за праћење активности у вези с проблематиком одлагања радиоактивног отпада на спорној локацији.

На седници су именовани представници ентитетских хидрометеоролошких завода, сачињени од стручњака за геологију и агропедологију и представници Агенције за водно подручје реке Саве.

Хрватска, на чијој локацији се налази поменуто место, преузела је низ корака како би се изградило одлагалиште на основу споразума са Словенијом.

Иако је премијер Хрватске Андреј Пленковић недавно изјавио да је изградња одлагалишта пролонгирана до 2028, представници власти у БиХ нису убеђени у ту причу.

- БиХ неће бити наивна што се тича најаве да ће Хрватска обуставити активности на Трговској гори до 2028. године, јер постоје супротне информације од оних које званично долазе из Хрватске - рекао је министар спољне трговине и економских односа Сташа Кошарац.

Угрожено 250.000 људи

ТРГОВСКА гора се налази у осетљивом тектонском подручју, склоном земљотресима. Уколико би Хрватска складиштила нуклеарни отпад у Трговској гори, било би угрожено 250.000 становника у 15 oпштина у БиХ, који живе у сливу реке Уне. Било би угрожено и водоснадбевање становника Новог Града, јер се у близини налазе резервоари са водом. И река Сава могла би бити контаминирана, упозоравају стручњаци.

.

Стручњаци из РС и ФБиХ, укључени су у правни и експертски тим, јер би изградња одлагалишта угрозила оба ентитета. Питање Трговске горе је питање свих питања у БиХ, каже за "Новости" члан правног тима Витомир Поповић.

- Анагажовање међународне правне куће је неопходно, и власти не смеју да "жале паре" када је одбрана нашег става у питању, јер би последице могле бити страшне за цео регион - сматра Поповић.

Појаснио је да су и Хрватска и БиХ део ЕСПО конвенције, али да нису потписале онај део протокола који се односи на арбитражно решавање спорова.

- То је проблем за БиХ, јер се тиме онемогућава решавање пред међународним судом. Вероватно ће та страна ангажована адвокатска канцеларија морати да тражи друга решења. Постоје разне методе. Једна је да се мирним путем реши спор и да Хрватска одустане од те намере. И становници Новог Града могли би тужити Хрватску у Стразбуру, јер би им изградњом био угрожен опстанак, од пољопривредника до разних предузетника, а десио би се пад вредности некретнина - истакао је Поповић.

Трговска гора се налази у близини хрватске општине Двор, али и Петриње, Глине, гдe живи доста Срба.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРБИ ЋЕ БИТИ ПОНОСНИ: Ево како се зове син Николе Јокића (ФОТО)