КАД ПРОЛЕЋЕ ИЗДА: Семберски пољопривредници муку муче са кишом, болестима жита, коровом

Б.Милошевић

12. 06. 2023. у 17:00

ПРОЛЕЋЕ и почетак лета, какво не памте ни најстарији становници Семберије, озбиљно прети, да ове године остави празне амбаре, али и џепове пољопривредних произвођача.

КАД ПРОЛЕЋЕ ИЗДА: Семберски пољопривредници муку муче са кишом, болестима жита, коровом

Фото: Б. Милошевић

Свакодневне кише, поплаве, експанзија корова и биљне болести,највише штете ће нанети пшеници која је у фази наливања зрна.Ако се оствари прогноза да ће кишно време потрајати до краја јуна, сви се питају, хоће ли уопште бити жетве.

На недавним Данима поља стрних жита на Пољопривредном добру "Семберија", главна тема је била заштита житарица, али и стручњаци из те области, кажу, да су немоћни у овакој ситуацији.

- Жута рђа пшенице, након 10 година поново се појавила на овим просторима, на готово 95 одсто засејаних површина, а због сталних падавина изостала је правовремена заштита усева.Превелика влага погодовала је и бујању корова, а третман против корова могућ је само пре влатања пшенице, па је штета од обилних падавина вишеструка. Поља пшенице под водом коју земљиште више не упија, више личе на пиринчана поља - каже Срђан Атић, стручњак за заштиту биља.

Очигледно је да ће у овој фази овогодишњи принос пшенице бити умањен за 35 до 45 одсто, као и квалитет хлебног зрна. Све то, под условом да престану падавине и олујни ветрови који су узроковали полегање ранијих сорти пшенице и јечма.

Ништа боља ситуација није ни у воћарству, јер је због априлског снега изостало опрашивање цветова, а оно што је остало уништава киша и биљне ваши.

Ниже цене пшенице?

СО на рану ратарима, свакако је и недавно објављена информација, да би цена овогодишњег рода пшенице могла да се креће од 0,30 до 0,40 марака, уместо прошлогодишњих 0,65 КМ за килограм пшенице.

Чедомир Радовановић из Велике Обарске, на хектару узгаја најквалитетније трешње италијанских сорти.

- Трулеж плодова превенирамо у редовном програму заштите, али пуцање плодова због кише, немогуће је избећи. Тренутно беремо ране сорте, а оштећене плодове одбацујемо. Уколико штета буде "само" 40 одсто у оваквим условима, то ће бити добра година за овај воћњак - каже Чедомир.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима