ПРЕПРЕКЕ СЕ МОГУ СРУШИТИ АКО ПОСТОЈИ ВОЉА: Јована Џевер о борби са којом се суочавају особе са инвалидитетом
ДОБИЛА сам посао у Центру за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида пре шест година, међутим, у систематизацији радних места не постоји позиција психолога тако да нисам радила у струци. Паралелно с тим, волонтирала сам у једном саветовалишту за студенте и истовремено завршавала едукацију из психотерапије.
Овако почиње причу за "Новости" Јована Џевер из Републике Српске, магистар психологије и акредитована психотерапеуткиња, активисткиња за права особа са инвалидитетом.
- У Центру се посебно погоршало стање доласком новог директора који сматра да није потребно да психолог ради у Центру - говори Џеверова и додаје:
- Од стране тог руководства сам била изложена разним облицима мобинга, дискриминације и деградације моје струке, и одлучила сам да потражим други посао. Још увек сам у потрази и надам се да ћу пронаћи ново радно место - каже Јована.
Говорећи о самом положају особа са инвалидитетом на тржишту рада, истиче да су они неретко дискриминисани.
НАГЛАШЕНЕ ПРЕДРАСУДЕ
НАГЛАШАВА да су предрасуде толико велике да често лица са инвалидитетом не могу добити прилику да раде и да искажу своје способности, а у праксе се пказало да су запослена лица са инвалидитетом врло поуздана, одговорна, савесна и са најмањим бројем дана утрошених на боловање.
- Особе са инвалидитетом често раде послове који су испод њихових квалификација, ретко када су на одређеним важним функцијама или местима одлучивања без обзира на то колико њихове квалификације биле велике. Имамо неколико светлих примера који дају наду у бољу будућност, али ја се надам да неће на томе остати - говори Џеверова.
Џеверова поручује да Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању инвалида налаже да су сви органи државне управе, локалне управе, јавне службе дужни да на сваких 16 радника запосле једну особу са инвалидитетом. Међутим, ниједан државни орган не испуњава у потпуности тај члан закона.
- Иако делује да је закон на страни лица са инвалидитетом у смислу подржавања запошљавања, казне за неиспуњавање тог прописа су мизерне и онда се послодавци радије одлучују за плаћање "казни" јер им то делује једноставније - каже Џеверова.
Појашањава колико су заправо радна места прилагођена лицима са инвалидитетом, и колико се ради на томе.
- Новији законски прописи су усклађени са међународним актима, па су новије зграде архитектонски прилагођене. Са старом градњом је присутан проблем, међутим, Фонд за запошљавање инвалида даје одређена неповратна средства за адаптацију радног места послодавцима који запосле особу са инвалидитетом. Тако да, све препреке и изазови се могу решити уколико постоје добра воља и племенитост - истиче Јована Џевер.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)