НАСИЉЕ НА МРЕЖАМА БОЛНИЈЕ ОД БАТИНА: Трагична судбина Младена Дулића упалила аларм за опасности које носи сурово понашање у онлајн свету
ДА исмевање на друштвеним мрежама може да се заврши смрћу показао је случај Младена Дулића из Лакташа у Републици Српској, који се убио, након што је пуштен снимак на коме се види како га понижавају приликом разговора за посао на бензинској пумпи.
Када се снимак проширио уследило је додатно понижавање, па је овај двадестдвогодишњак уз речи: "Ја ово више не могу" дигао руку на себе.
Психолози и психотерапеути упозоравају да оно што некоме делује као шала за неког другог представља - смак света. Истичу да људи који вређају на такав начи не помисле како би се они осећали да им то неко уради. Такође, општи утисак је да је овај младић био добро и лепо васпитано дете, па наши саговорници постављају питање - да ли деца треба да буду толико васпитана и да ли, учећи их да они над другима не чине насиље, заправо заборавимо да их научимо како да се од насиља бране.
- Ми нашу децу учимо да не малтретирају друге, али морамо их научити и да поставе границу докле други њих могу да малтретирају - упозорава школски психолог Бранка Тишма.
Она истиче да децу морамо да научимо да се у таквим случајевима обрате некоме у кога имају поверења и за кога су уверени да ће проблем решити.
Сајбер насиљу нарочито је подложна школска популација која прати све мреже и учлањује се у бројне вајбер-групе. Школарци углавном и комуницирају путем мрежа и то језиком који је одраслима неразумљив.
- Сајбер насиље је тешко видљиво, често почне као нека шала, па постаје све горе и претвори се у зачарани круг из кога дете некада не види излаз - каже Тишма.
Она појашњава да је разлика између физичког и сајбер насиља у томе што је физичко насиље одмах видљиво па се може брже реаговати.
- Сајбер насиље траје дуже и тешко га је уочити, тешко је утврдити колико га има, је то данас подразумевани облик комуникације - истиче Тишма.
Како бисмо уочили да је дете изложено овој пошасти, треба да обратимо пажњу на то да ли је променило однос према наставницима, родитељима, околини, да ли је попустило у школи...
Психотерапеуткиња Биљана Ћулафић истиче да млади не знају да је сваког чуда три дана доста, а на нама је да им пружимо помоћ.
Она је, коментаришући случај Младена Дулића, истакла да је неко требало да му објасни да је то тренутно, а не да му минимализујемо бол са "није то ништа страшно".
- Реч је о младом човеку без развијеног идентитета, који је могао због тога да буде осетљивији на негативне коментаре. Он се понашао послушно и васпитано, а заправо је био искоришћен - каже Биљана Ћулафић и напомиње да може да замисли како се он осећао у том тренутку, јер се сусрела са много деце и адолесцената који су покушали суицид.
- Они се осећају прљаво и лоше, као да желе да искоче из своје коже и осећају да немају контролу над свим тим, као да су марионете, уз негативне мисли: "ја нисам нормална", "ја не вредим", и идеја је да ће то бити вечно - каже ова психотерапеуткиња.
Када је реч о кажњавању, наш Кривични законик не познаје интернет насиље као посебан појам, а дело које се најчешће гони код нас, осим дела против полне слободе, јесте прогањање. Оно је, како потврђују саговорници "Новости", и уведено у КЗ највише због "сајбер булинга". Осим класичног, физичког праћења и прогањања, у ово дело, каже адвокат Мирко Мркић, спадају све радње које могу да угрозе нечији живот, а запрећена казна је до три године затвора.
Мркић додаје и да је, као што је могуће неког гонити због насилничког понашања у реалном свету, то исто могуће и ако испољава насиље у "сајбер свету", односно преко друштвених мрежа и вајбер-група. Јер и психичко насиље је облик злостављања. Запрећена казна је такође до три године, а ако је дело почињено у групи (нпр. вајбер-групи) и ако је дошло до тешког понижавања особе, казна може ићи до пет година. Све ово не важи за млађе малолетнике и ако се утврди постојање кривичног дела, могу евентуално одговарати њихови родитељи, што се до сада никада није десило.
У конкретном случају младића из Лакташа и у случајевима сличним овом, према речима адвоката Владимира Маринкова, најреалније је гонити починиоце због неовлашћеног сликања, снимања и прикупљања података. За ова дела закон не предвиђа службено гоњење, већ искључиво по приватној тужби, а запрећене казне крећу се до три године затвора.
- Када је реч о вршњачком насиљу преко интернета, у питању је више системски проблем и немогућност образовног система да се носи са тим, а не законски. Свакако би ово питање требало разматрати и у оквиру Радне групе за измене КЗ - каже Маринков.
ДОДИК ТРАЖИ ИЗМЕНУ ЗАКОНА
ПРЕДСЕДНИК СНСД Милорад Додик затражио је да се припреме закони о спречавању ширења лажних вести, о спречавању језика мржње, о изменама и допунама Кривичног закона с увођењем клевете и увреде, те проширењу кривичних дела против уставног поретка.
- Затражио сам од Владе, односно Министарства правде, да припреми нове и изврши измене постојећих закона, те да их прилагоди европским конвенцијама - навео је Додик на "Твитеру".
А породица Младена Дулића тужиће особе које су га снимале и делиле спорни снимак и бориће се за измену закона како би се овакви случајеви најстроже кажњавали.
ПРИЈАВИО ПОЛИЦИЈИ, ПА СЕ УБИО
МЛАДЕН Дулић дошао је, 28. октобра, у Полицијску станицу Лакташи, обавестио службенике о спорном снимку, након чега је, истог дана, извршио самоубиство, потврђено је у Окружном јавном тужилаштву у Бањалуци. У тужилаштву кажу да су у вези са наведеним догађајем одмах предузете све потребне радње и мере.
Препоручујемо
"НЕМА ВИШЕ ЉУДИ, САМО ЗВЕРИ" Марија Шерифовић потресена судбином младића из Лакташа
29. 10. 2022. у 17:31
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)