СТРАДАЊЕ СРБА НА ХИЉАДУ СТРАНИЦА: Републички центар за истраживање рата припрема издавање првог тома атласа масовних злочина
ИЗДАВАЊЕ првог тома публикације "Атлас масовних стратишта српског народа током Одбрамбено-отаџбинског рата", који се односи на 1992. годину, очекује се до краја године.
У њему ће, на више од хиљаду страница, бити обрађено педесетак стратишта. Због већег броја стратишта, одлучено је да публикација има више томова. Израда Атласа је један од најбитнијих пројекта Владе и Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
Виктор Нуждић, начелник Одељења за истраживање рата, ратних злочина и обраду документације у Центру, каже за "Новости" да је Центар у протеклих неколико година прикупио више милиона страница разних врста докумената, која се односи на ратна збивања.
- Због обимности, у Атласу се спомињу стратишта са четири и више страдалих лица, а приоритет је био на цивилним жртвама рата. Такође, у Атласу се помињу и војне жртве (припадници ЈНА, ТО, ВРС, МУП РС), али само оне над којима је почињен ратни злочин. У контексту догађаја, поменути су неки и од војника који су смртно страдали, заробљени или рањени у зони борбених дејстава - наводи Нуждић.
- Атлас злочина није обухватио сва места страдања, којих је, нажалост, далеко више. Основни разлог за то је недостатак релевантне документације и извора. Наиме, нама је, и у овом случају, примарни извор документ, односно материјални доказ на основу кога се несумњиво може потврдити да се злочин десио.
Председнику Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница Бранимиру Којићу врло је битно да Српска има Атлас о страдању Срба где ће бити све релевантне чињенице о страдању српског народа, а не да РС спекулише бројем жртава како то раде Бошњаци.
- Атлас је свето писмо српских жртава. Без тога ми не можемо кренути напред. Атлас мора ући у сваку кућу. За Српску је битно да се зна колико је Срба погинуло у рату и и да за сваког погинулог кажемо где је настрадао и кад - истиче Којић.
Он каже да је, нажалост, међународна заједница насела на бошњачку пропаганду о бошњачким жртвама рата.
- Нас, породице српских жртава, боли што међународни представници одбијају састанке са нама и да чују истину о нашем страдању. Наша истина је тешка, поготово за Подриње. Све се чини да се српске жртве минимизирају - каже Којић.
САМО АРГУМЕНТОВАНО
НУЖДИЋ каже да је сврха израде овакве публикације очување научног приступа, избегавање неаргументованих тврдњи и објективност, па су такви случајеви изузети из публикације.
- То, наравно, не значи, да ћемо одустати од истраживања. Уколико дођемо до нових сазнања, Атлас ће бити допуњен, а све који могу помоћи позивамо да нам се јаве и на тај начин помогну да евентуално допуњено издање буде још квалитетније - нагласио је Нуждић.
Препоручујемо
АЛБАНЦИ РЕКЛИ НЕ: Парламент одбио предлог "резолуције о геноциду у Сребреници"
12. 05. 2022. у 14:35
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)