ЈЕРИНА ЖРТВА ЛИНЧА: Трагични усуд српске владарке 15. века - гнев је навукла највише због градње Смедеревске тврђаве
ГРКИЊИ Ирини Кантакузин, касније Бранковић, жени српског деспота Ђурђа Бранковића, народ је наденуо титулу "проклета", а легенда о њој надјачала је историју више од пет векова. Владарева жена, заправо, била је жртва средњовековног линча, неправедно оклеветана и осрамоћена занавек.
Ова митолошка титула деспотици уз име стоји највише због градње Смедеревске тврђаве, тадашње нове српске престонице, коју је народ тешким кулуком градио 11 година. Даноноћно и бесплатно народ је саградио велелепно и моћно камено утврђење 24 куле. Камен се довлачио са остатака римских градова Виминацијума, Маргума, Монс Ауруса и Винцеје, а у тврђаву су узидани антички и средњовековни надгробни споменици и скулптуре. Коришћена су живинска јаја као везивни материјал, због чега је завладала и глад. За све патње сиротиње, неко је морао бити крив. Прихватљивије је, верује се, било да то буде жена туђинка, него Ђурађ у којем тече српска крв. Доктор историје уметности Снежана Цветковић, музејски саветник Музеја у Смедереву, сматра да нема сумње да је проклета Јерина трагичан лик и жртва.
- Она је била Гркиња, из царске породице, образована, мудра, паметна и донела је само добро српском двору. На Есфигменској повељи приказана је као дама отменог држања. Говорила је стране језике које народ није разумео. Тежак кулук је разлог што ју је народ оцрнио, а мит о њој као проклетој одржала је народна епска поезија - каже др Цветковић, позивајући се на то да је и академик Момчило Спремић окарактерисао Јерину као позитивну историјску личност и велику подршку своме мужу владару.
Др Цветковић наводи и детаљ који говори о мржњи народа усмереној према деспотици.
- Забележено је да се на улазу у двор деспота Ђура налазила скулптура богиње висока два местра у којој је народ препознао Јерину, те су и ту скулптуру каменовали - каже др Снежана Цветковић.
Приче које као легенде живе и данас само су се низале. За огромни смедеревски двор народ је мислио да је Јеринин хир, посебно јер су главну реч водила њена рођена браћа. Легенде описују да је слала и труднице да учествују у градњи. За кулу "Седам брата глава" везана је прича да су седморица браће одбила да кулуче, те им је Јерина одсекла главе и узидала их у кулу. Морбидне и застрашујуће легенде у народним песмама описују Јерину као жену из које зрачи демонска сила. Клеветали су је да је промискуитетна, да је за ноћ "прождирала" по десет младих радника у својим одајама.
Она се, једноставно, није уклапала у модел средњовековне жене. Била је образована и мудра, и десна рука свом супругу који је јако поштовао њен суд. Све то није јој се могло опростити. Заправо, Јерина је, попут свога супруга, трагичарка. Са деспотом Ђурђем Јерина је имала петоро деце, Тодора, Гргура, Стефана, Лазара и Катарину Бранковић. Најпре је сахранила најстаријег сина Теодора, затим је ћерку Мару, у замену за мир, дала у турски харем, а другу ћерку Катарину, из истих разлога, грофу Улриху 2. Цељском.
Синови Гргур и Стефан ослепљени су наредбом турског султана. У ноћи 2. маја 1457. године умрла је, према неким изворима, као монахиња у манастиру на Руднику, само годину дана после супруга, док ју је према другима отровао њен син Лазар, како би окончао мајчино регенство и преузео власт. Гроб јој се, као ни деспотов, до данас не зна.
Жене стале у одбрану
У ОДБРАНУ деспотице у овом веку тек стале су жене. Рад Милесе Милинковић "Јерина Бранковић: Проклета - јер је рушила поредак" доноси нови поглед на трагичну судбину. Јерином се бавила и Швеђанка Анастасиа Ларвол, ауторка студије "Проклета Јерина - Медијски линч образоване и јаке владареве жене 15. века".
Биографија
"ПРОКЛЕТА Јерина" рођена је као Ирина Кантакузин у царској византијској породици, око 1400. године. Њен прадеда био је византијски цар Јован VI Кантакузин (1347- -1354), а отац Димитрије I севастократор и деспот Мореје. Када је имала око петнаест година, удата је за деспота Ђурђа Бранковића који је био старији од ње више од две деценије.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)