КЛИМА ОСВАНУЛА У ОЛТАРУ: Иако урађен са најбољом намером, потез свештеника на средњовековној црквици у Смедереву изазвао полемике

Ј. Илић

10. 12. 2024. у 17:13

НА средњовековном споменику културе од великог значаја, Цркви Успења Пресвете Богородице на Старом гробљу у Смедереву, освануо је недавно клима-уређај. То је многе збунило, неке наљутило, дигла се прашина јер ово није званично одобрио надлежни завод за заштиту споменика. На потезу су стручњаци који ће одлучити да ли ће клима на црквици из 15. века остати или не.

КЛИМА ОСВАНУЛА У ОЛТАРУ:  Иако урађен са најбољом намером, потез свештеника на средњовековној црквици у Смедереву изазвао полемике

Црква Смедерево

У Регионалном заводу за заштиту споменика културе Смедерево, који брине о светињи, не споре да приликом постављања клима-уређаја није бушен зид цркве, нити је оштећен живопис. Наиме, у дрвени оквир прозора ушрафљен је носач унутрашње јединице, док је спољашња постављена на тротоар. Ипак, напомињу да процедура није испоштована.

- Од старешине цркве добили смо усмено обавештење о постављању климе, али морам да кажем да је све урађено без прописивања мера техничке заштите у олтарском простору. Како смо се уверили, у зони прозора постављена је унутрашња јединица, а спољашња је постављена испод олтарског прозора - каже Дејан Радовановић, в. д. директора Завода.

Иако ово није прва клима постављена на неки храм, и за неке то није вредно ни позорности јавности, ред мора да се зна. Како је објашњено, намера старешине је била да се загревањем унутрашњости суше зидови од влаге, али сада се страхује да све може постати горе по зидно сликартво из 16. и 17. века.

Фото: Ј. Илић

 

- Осим неодговарајућег визуелног ефекта, ово утиче на микроклиматске промене у цркви, што може довести до озбиљних оштећења живописа. Зато је неопходно обавити стручну процену, а посебно сликара-конзерватора и технолога, на основу које ће бити одређено даље поступање - каже Радовановић.

Тако ће коначну реч дати струка. Уколико постоји могућност оштећења споменика културе, клима ће бити уклоњена, а уколико не, остаће, али ће морати да се нађе другачије решење за постављање да не би ружила храм.

ЖИВОПИС И ИКОНОСТАСИ

ЖИВОПИС је изведен у all secco техници (сликање на сувом малтеру) вероватно крајем 16. века. Високи иконостас из 19. вeкa замењен је 2010. ниском олтарском преградом са новим иконама. На старом су се налазиле три иконе Николе Апостоловића из 1808, као и апостолски низ и крст са распећем и медаљонима, дар трговца Кузмана Марића из 1827. 

Средњевековна Црквa Успeњa пресвете Богородице јe у централном делу Стaрог смедеревског гробља. Археолошка ископавања обављена 1982. показала су да је храм подигнут на месту старије некрополе. Датована је у прву половину 15. вeкa, а зидно сликарство у крај 16. почетак 17. вeкa. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ОВОМЕ СЕ НИКО НИЈЕ НАДАО: Никола Јокић скинут са трона, ево ко би га могао угрозити