ЦАРИГРАД ОД АТОСА ПРАВИ ТУРИСТИЧКУ АТРАКЦИЈУ: Свету Гору уместо истинских верника и ходочасника све више походе западњаци жељни "авантура"

Борис Субашић

24. 11. 2024. у 07:00

ГЛАСАН разговор румунско-молдавских ходочасника у конаку светогорског Скита Свете Ане изазива оштар протест западних туриста који захтевају тишину за одмор неопходан за спортске подвиге по врлетима Атоса.

ЦАРИГРАД ОД АТОСА ПРАВИ ТУРИСТИЧКУ АТРАКЦИЈУ: Свету Гору уместо истинских верника и ходочасника све више походе западњаци жељни авантура

фото: Борис Субашић

 Западњаци манастире Свете Горе сматрају врстом хотела-музеја, а православну монашку државу као национални парк за калуђере, егзотичну врсту пред изумирањем. Једног од таквих туриста срео сам лагано силазећи стрмом падином Атона, врха свете планине. Француз у спoртским хеланкама и дречавој мајици са бретелама је трчао навише.

- Зашто журите, ово је свето место, сваки призор је непоновљив - чудио се репортер "Новости", који већ годинама походи Атос. - Зато сам и дошао, да трчим на светој планини. Трчао сам на многим планинама, а ово ми је прва света. Мада не осећам разлику.

После само четрдесетак минута он се већ вратио са врха, трчећи. Довикнуо је да је било лакше него што је очекивао. Помислио сам колико се разликује од Руса из Молдавије који су се у праскозорје узверали до Атона, врха Атоса, шибани леденим ветром.

Дрхтећи од зиме нетремице су посматрали чудесно свитање, упијајући небеску светлосну литургију на планини која се у православном предању назива Други Тавор. Библија казује да се на врху Тавора у Светој земљи Христ преобразио у чисто светло пред апостолима, а православци верују да се на Атону може видети одбљесак тог светла. То православно мистично виђење Атона је неразумљиво западњаку који је дошао да претрчи свету планину.

фото: Борис Субашић

Истински поклоници на Атону

Сада су на почетку подвижничких стаза ка Атону постављене велике табле са упозорењем да је од 1. новембра текуће до 31. априла следеће године и у другим периодима ако "државни органи" тако одлуче, забрањено пењање на врх Атоса. На много опаснијим планинама нема таквих ограничења, па се многи питају у чему је је смисао укидања искушења и његовог савладавања које је симбол Свете Горе?

фото: Борис Субашић

Новиом уредбом први пут историји Свете Горе забрањен подвижнички успон на врх Атоса од јесени до пролећа

Да ли се декретима десакрализује простор који је Христ поклонио Богородици да буде њен врт? Да ли ће можда светогорским аскетама бити забрањен строги пост без дозволе неке веганске комисије из ЕУ? Да ли ће у складу су "џендерским" законодавством жене које се изјашњавају као мушкарци тражити улазак на Атос? У Европи која се одрекла темеља своје цивилизације, сада је све могуће.

фото: Борис Субашић

Све је више туриста на Атосу

Света Гора дели судбину светих места, која су одвајкада мета овоземаљских освајача. Они окупацијом светиња желе да докажу да су под заштитом божанства јачег од противничког, или да су саме јаче од Бога. Стари светогорци промене на Атосу виде као симбол напада на православље, о чему сведочи и отворено писмо које је октобра 2020. највишем управном телу Свете Горе Атонске, свештеној општини, упутио старац Гаврило, старешина келије Светог Христодула са још 11 најугледнијих светогорских монаха. Они су оптужили цариградског патријарха Вартоломеја за давање "аутокефалности расколницима, нехиротонисаним, самоосвећеним, изопштеним, анатемисаним и изопштеним из Украјине, црквено општење са њима и њихов помен".

фото: Борис Субашић

Есфигменска заклетва "Православље или смрт" иритира модерне фанариоте

- Тужно је и истовремено поражавајуће сазнање да се савремена Света Гора из колевке православља и цивилизације, из радионице која је изнедрила велике подвижнике и посвећена преподобна лица, мученике и исповеднике наше православне вере, умногоме мења, крећући ка пропасти, синкретизму, екуменизму, немилосрдном прогону слабих од стране јаких, традиционалних манастира који се опиру онима који их гурају низ клизаву падину.Данас видимо Свету Гору готово туђу и непрепознатљиву, сагласну и послушну страним и световним поретцима, свагда антиправославним, који ће на крају да посеју међу браћом неслогу - упозоравали су старац Гаврило и угледни светогорци.

фото: Борис Субашић

Испосница Светог Антонија Кијевско-печерског крај Есфигмена

То упозорење је прошло незапажено у време када је свет био опседнут пандемијом ковида због које је Света Гора била херметички затворена за посете. Осим за украјинске расколнике које је патријарх Вартоломеј увео у неке да "богослуже" дајући им тако легитимитет. Тако је Вартоломеј, који носи формалну титулу васељенског патријарха, али је само поглавар православаца у Турској, са седиштем у истанбулској четврти Фанар, долио уље на ватру братоубилачког рата Украјинаца и Руса, током кога је уз његов благослов забрањена канонска Украјинска православна црква. Вартоломеј је ове године захтевао од грчке полиције да јуриша на древни светогорски манастир Есфигмен и из њега избаци монахе-ревнитеље који га не признају као "екуменисту и изазивача раздора у православљу". Фанарски патријарх је прекршио и светогорске законе и међународне уговоре захтевом да полиција окупира Есфигмен тврдећи да његови сиромашни калуђери "обучавају руске командосе".

фото: Борис Субашић

Есфигменски монах и српски поклоници

Те оптужбе сугеришу да есфигменци који преживљавају од милостиње и од баште око манастира крију руске "спецназовце" у лејама купуса и лука, али репортер "Новости" их није пронашао ни тамо, ни у кршу Светогорске пустиње где су их "открили" британски "стручњаци". Они су у крстовима на пустињачким капелицама видели руске шпијунске антене, а традиционални светогорци одговарају да крстови јесу антене, али према Богу, а да они већ дуже од 1.000 година на Атосу раде као Божји агенти.

фото: Борис Субашић

Британци "открили" руске командосе у Светогорској пустињи

Аскете Светогорске пустиње на крајњем југу Атоса, сада све дубље у крш потискује изградњи модерних комплекса налик туристичким где не живе убоги боготражитељи. То ипак није најгори начин нарушавања духа овог простора. Поклоници који су упознали Атос пре фанарских промена остају без речи када схвате да је укинуто богослужење у саборној цркви Скита Свете Ане, једног од најстаријих храмова на Атосу који чува мошти Богородичине мајке Ане. У тој цркви, средишту насеља монашких келија разбацаних по литицама, вековима су обављана свакодневна богослужења, а сада нема ни обавезне недељне литургије. Монаси се моле у својим келијама, а литургију њих неколицина служи недељом иза затворених врата гробљанске црквице наслоњене на костурницу где земни остаци калуђера Свете Ане чекају Судњи дан. Монаси су нестали и из конака у којима верски туристи сада галаме до касно у ноћ.

фото: Борис Субашић

У саборном храму Скита Свете Ане који чува мошти Богородичине мајке више нема богослужења

Малобројни преостали калуђери раде као "свештено-угоститељи" за масе ходочасника из Румуније и Молдавије, који су од почетка рата у Украјини постали најбројнији посетиоци Свете Горе. Са њима је на Атос стигла и латиница, на новим путоказима и на крстовима које румунски поклоници постављају крај старих уз велике светиње што до сада није радила ниједна православна нација. Можда то има неке везе с намерама фанарског патријарха да призна молдавску расколничку цркву. Стари светогорски монаси тим туристичким групама послужују храну, али не држе молитву на почетку и крају обеда, нити им читају житија током јела, што је правило на Светој Гори. Без свештеномонаха који одређују почетак и крај обеда, он се продужава по вољи присутних, док не дозлогрде испоснички мршавом монаху - кувару Скита Свете Ане који одлучно заводи ред. Муке са буљуцима ходочасника има и монах задужен за продавницу сувенира, јер мора да додирује новац. Некада је у Скиту Свете Ане постојала само корпица у коју су купци стављали суму која је оговарала ценама изложених сувенира, а крађе је спречавао натпис "Бог вас гледа". Сада му је неопходна и помоћ монаха.

Старе поклонике ове промене подсећају на османско доба када су фанарски патријарси сарађивали са султанима у разарању националних православних цркава, нарочито словенских. Тада се говорило да "фанариоти говоре грчки, а мисле турски", а сада би се могло рећи да говоре грчки, а да мисле "натовски".

фото: Борис Субашић

Од кога брани цркву висока ограда са оштрим шиљцима?

СКИТ КАО ЗАТВОР

СКИТ Свете Ане од времена пандемије окружује висока ограда са шиљцима која пре рата у Украјини није постојала. Плато иза цркве тада је био одмориште и уточиште за окаснеле поклонике са врха Атоса, уз спољне зидове олтара свакога јутра могли су се видети уснули ходочасници које монаси нису будили док се не заврши литургија. Тада би их позвали на кафу, да се расане и спусте се на време у луку да се укрцају на брод, једино превозно средство у овом делу Атоса.

фото: Борис Субашић

Нови редослед на светогорским путоказима: прво румунски, па енглески, грчки је тек трећи а неправилни руски на крају

СКИНУТЕ СВЕ ТАБЛЕ НА РУСКОМ

НЕКАДА најбројнији ходочасници Свете Горе, Руси и Украјинци,од почетка рата су сведени на ниво статистичке грешке. Велики руски манастир Пантелејмон је на удару санкција ЕУ, а са светогорских стаза су скинути чак и путокази и упозорења ходочасницима да не остављају смеће на светој земљи, исписана на руском. Можда због тога сада нису реткост гомиле пластичних боца и разбацаних конзерви, које су раније биле незамисливе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ХАОС: Српски спортиста пребио двојицу Хрвата - своје саиграче!