ОДАН СРПСТВУ И У ЗЛА ВРЕМЕНА: У Сремским Карловцима, пре 240 година, Петар Цетињски хиротонисан за митрополита црногорског и брдског
УОЧИ празника Покрова Пресвете Богородице, пре равно 240 година, у Цркви Светих апостола Петра и Павла у Сремским Карловцима, за митрополита црногорског и брдског хиротонисан је Петар Први Петровић Његош - Свети Петар Цетињски. У присуству још тројице српских епископа хиротонију је обавио митрополит Мојсије (Путник).
Одлука да због постављања у чин митрополита црногорског, преко Трста оде до Сремских Карловаца, била је и потврда оданости српству и у зла времена као и Пећкој патријаршији коју су још 1766. са другим српским манастирима и епархијским центрима насилно преузели, укинули и себи присвојили представници Цариградске патријаршије. Црногорска митрополија никако се није мирила са насилним укидањем Пећке патријаршије, а и народ је на укидање Пећке патријаршије гледао као на нешто насилно, неприхватљиво, привремено, нежељено и неприродно. У то време Карловачка митрополија је од других православних цркава била препозната као наследница Пећке патријаршије и како је и сам Петар Цетињски писао "али, само дотле докле Турци владају Србијом".
Од тог рукоположења везе престоног Цетиња и Сремских Карловаца постају велике, бројне и нераскидиве, као и двеју митрополија - Цетињске и Карловачке. А, управо на годишњицу хиротонисања Петра Првог Петровића у митрополита црногорског и брдског у Сремским Карловицима, митрополит сремски Василије примио је мр Александра Вујовића, професора Цетињске богословије.
- За светитеље Божје не постоје границе, они су ти који спајају и места и градове и земље. Један од оних који спаја Црну Гору и Србију, који спаја Цетиње и Сремске Карловце јесте и Свети Петар Цетињски - каже мр Александар Вујовић.
Додаје и да, како тада тако и данас, Цетиње и Сремске Карловце спајају две древне митрополитске катедре Српске православне цркве.
- У Сремским Карловцима осим бројних знаменитости налази се и део свештеничке одежде, фелон Светог Петра Цетињског, у којем је последњи пут служио Свету литургију јерејског чина - наглашава Вујовић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)