МОСКВУ ЗАДИВИЛИ "ЖАРОМ" У ДИРКАМА: Хармоникаши Андрија Петричевић и Михајло Ћосић наступали у чувеној сали музеја Скрјабин
МЛАДИ виртуози на хармоници, Андрија Петричевић и Михајло Ћосић представили су Србију на недавно одржаном Трећем међународном културном дечјем форуму у Москви. Ови вишеструки победници и учесници на разним међународним такмичењима, иначе ученици земунске Музичке школе "Коста Манојловић" наступили су одвојено, Петричевић на Концерту учесника форума, а Ћосић на Концерту пријатељства.
Њих двојица одржали су и концерт "Из Србије с љубављу" и у свечаној сали Музеја Скрјабин добили бурне овације публике. Наступали су одвојено, извели су дела Привилова, Скарлатија, Симјонова, Анђелиса. А, дали су и интервју за руску државну телевизију.
- Андрија и Михајло су се издвојили великим радом и талентом. Врло су савесни и послушни - каже нам професорка Данијела Ракић која је са њима боравила у Русији. Она у школи води класу коју похађа Михајло, док је Андрија у класи професора Стефана Ушљебрке.
Тродневни форум у Москви угостио је око 3.000 деце узраста од 12 до 17 година из Русије и 14 других земаља. Организовани су мастер-класови, предавања, школе плеса, цртања, концерти. Млади уметници имали су част и да упознају најпознатије руске редитеље и глумце.
- Михајлу и мени је указана велика част да представимо своју земљу. Упознали смо вршњаке из разних земаља света, а први пут смо се срели с разним културама - испричао нам је Андрија. - Добро смо прошли. Нисам имао трему током концерта. Збуним се само кад знам да нешто не знам, а овога пута дошао сам потпуно спреман. Професорка Ракић је изабрала репертоар.
Концерт у Скрјабину био је највећи на коме су и Андрија и Михајло наступили. Осим упорности и знања које су ученици уложили, публику су освојили њихов "жар" у диркама и темперамент који су током свирања, то се јасно видело и осећало - подстицани из душе.
- То је био најбољи наступ у мојој досадашњој каријери - каже нам Михајло. - Изненадио сам се кад сам видео препуну салу, али нисам се уплашио. Свирао сам за публику и надам се да су уживали. Хармоника је посебан инструмент и у соло наступу.
ГУЈОН: КУЛТУРА ЗБЛИЖАВА ЉУДЕ
НА почетку концерта у Скрјабиновом музеју нашим младим хармоникашима пожелео је срећу на наступу Арно Гујон, директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Владе Србије. Том приликом Гујон је нагласио да су они понос Србије и да култура зближава људе. Да поздраве и подрже уметнике дошли су представници наше дијаспоре и људи који воле Србију.Михајло воли да свира класику, али и традиционалну музику Србије и Балкана:
- Класику свирам у школи, домаћу музику за себе. То је најлепша музика, највише ми је у срцу, блиска ми је. Као дете свирао сам клавир, а онда сам сасвим случајно у Бечу упознао хармонику и свидела ми се. Волео бих кад завршим средњу музичку школу, да упишем музичку академију. У Београду, нажалост, на Факултету музичких уметности нема одсека за хармонику. Тако да ћу школовање морати да наставим у иностранству.
И Андрија, иначе ученик треће године музичке школе, планира да крене тим путем.
- Волео бих да одем у Русију да у тој земљи наставим образовање. Тамо су најбољи професори хармонике - каже нам. - Хармоника има највеће могућности, остали инструменти ми делују помало досадно. На виолини може да се свира једна мелодијска линија, док на хармоници могу да свирам десет тонова у исто време. Волео бих да постанем светски познати хармоникаш, да путујем по свету. То ми је сан и жеља.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)