БОЖЈА РУКА ЈАЧА ОД УСТАШКЕ: Дероње слави свог суграђанина, сликара и свештеномученика Рафаила Момчиловића

Зоран Рајић

01. 09. 2024. у 18:52

ЛИКОВНОМ колонијом "Свети великомученик Рафаило", која се одржава крајем августа и почетком септембра, село Дероње код Оџака слави Георгија Рафаила Момчиловића, свештеника рођеног у овом селу 1875. и канонизованог за свеца 1999. године.

БОЖЈА РУКА ЈАЧА ОД УСТАШКЕ: Дероње слави свог суграђанина, сликара и свештеномученика Рафаила Момчиловића

Зграда у којој раде учесници, Фото П. Дукић

Свети Рафаило Шишатовачки и Дероњски, чији је датум спомена у Именослову СПЦ 3. септембар - по датуму његовог пострадања, био је плодан иконописац и сликар пејзажиста.

Служио је као игуман манастира Шишатовац у Срему, кад су га 25. августа 1941. године усташе депортовале у логор НДХ у Славонској Пожеги, где је девет дана касније издахнуо после незапамћеног мучења, током којег је био примораван да сам себи држи опело. До данас се не зна где му је гроб.

Од 27. августа до 3. септембра траје у Дероњама 26. сазив ликовне колоније њему у част, који је окупио 11 сликара - иконописце Тијану Стевановић из Београда, Славицу Мојсиловић из Куле и Милоша Манића из Каравукова, те пејзажисте Здравка Вучинића, Миодрага Елезовића, Душана Мркоњића, Алексу Арсовића и Дејана Кргу из Београда, Душана Поповића из Ковиља, Здравка Мирчету из Рашке и Васа Милекића из Пландишта.

Слике спремне за изложбу, Фото П. Дукић

Уметници су смештени у кућама мештана, а сликају у атељеу и дворишту зграде коју је Ликовна колонија "Св. Рафаило Момчиловић" откупила прекопута порте православног храма Светог архангела Михаила. Колонија је покренута 1999. године, на идеју историчара уметности Угљеше Рајчевића (1931-2020), писца монографије "Рафаило Георгије Момчиловић - монах, сликар и мученик", који је сматрао да је реч о неправедно запостављеном ликовном уметнику.

Угљеша Рајчевић, Фото П. Дукић

Георгије Момчиловић је студирао сликарство у Москви и Венецији и био полазник Прве српске цртачке школе у Београду. Већ у својој 12. години насликао је портрет патријарха Ђорђа Бранковића. Урадио је иконостасе у Великој Крсни, у манастиру Раковица, селу Сиколе код Неготина, Пачиру, Горњем Ковиљу и у Цркви Ружици на Калемегдану.

Завршавао је слику једног трагично преминулог дечака, кад су по њега дошли усташки бојовници.

Отац Рафаило, Фото Приватна архива

Створено око 750 дела

КОЛОНИЈА "Свети великомученик Рафаило" биће завршена 3. септембра светом литургијом и освећењем икона, као и изложбом свих осталих радова насталих на овогодишњем саборовању.

- Чувамо у галерији више од 300 икона и слика са свих досадашњих сазива, а још толико је подељено појединцима и организацијама које су помагале нашу манифестацију. Око 150 радова су уметници задржали за себе или поклонили својим домаћинима - каже Мома Лучић из Организационог одбора колоније посвећене сликару и свецу из Дероња.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ТУРНЕЈА ЈК У МИНУСУ Нема ништа од зараде: Уложила сам све што сам стекла за 30 година, зато сам са фановима у плусу