НАСМЕЈАНА ЈОВАНКА СА СВЕШТЕНИКОМ И РОДБИНОМ: Новинар Иван Бабић објавио фотографију Брозове удовице, прву после сахране маршала

Јелена Баљак

02. 09. 2024. у 17:50

ПРВО појављивање некадашње прве даме Југославије Јованке Броз у медијима након Титове сахране догодило се 6. децембра 1984, када је „Политика Експрес“ на насловној страни објавила вест о њеној посети Вршцу, уз велику фотографију на којој је испред Владичанског двора позирала са тамошњим православним свештеницима и својим рођакама из Павлиша. Био је то прави шок за државни врх и тајне службе, који су чинили све да је потпуно изопште из јавног живота, годинама је, из недокучених разлога, држећи у својеврсном кућном притвору у трошној вили на Дедињу.

НАСМЕЈАНА ЈОВАНКА СА СВЕШТЕНИКОМ И РОДБИНОМ: Новинар Иван Бабић објавио фотографију Брозове удовице, прву после сахране маршала

Фото: Ј.Ј.Баљак

Ту ексклузивну фотографију, коју су пренели бројни светски медији, направио је вршачки новинар Иван Бабић, тадашњи дописник „Експреса“. Он је тог дана, потпуно ненадано, другарици Јованки био лични водич кроз Вршац. Све детаље тог несвакидашњег дружења, које је уследило након њене приватне посете рођацима у вршачком селу Павлиш, по први пут је, тачно четири деценије касније, открио за „Новости“.

-За њен долазак сам чуо сасвим случајно, пролазећи поред вршачког затвора. Један чувар, иначе део фамилије коју је посетила, кроз прозор ми је дошапнуо да је очекују сутра у 11 сати. Био сам неповерљив, али сам се ипак појавио тамо – присећа се Бабић.

Фото: Ј.Ј.Баљак

Улаз у село Павлиш где је Јованка имала родбину

Јованка је у Павлиш стигла у црном „мерцедесу“. Само возач и она. Седела је на предњем седишту. Са рођацима и окупљеним комшијама, који су је дочекали испред куће, поздравила се искрено ширећи свој препознатљиви осмех. Бабић је једини ту био са фотоапаратом. Њен пратилац је желео да га спречи да је фотографише, али се он снашао, рекавши да је то за потребе родбине.

ОСТАВИЛА МИ ЈЕ НА ВОЉУ

СВЕ сам прочитала – био је једини коментар Јованке Броз, када ју је Бабић десетак дана након објаве у „Експресу“ позвао телефоном. У том кратком разговору, у ком јој је пренео поздраве родбине из Павлиша, она га због тог текста није ни кудила, ни похвалила. Да није била љута, говори и то што га је више пута након тога примила у својој вили.

-Ни данас ми није јасно зашто је тог дана пристала да ме прими у своја кола, да је фотографишем и да дође у мој стан, а знала је да сам новинар. Ни једног тренутка ми тада није рекла да не смем да објавим те фотографије или, пак, да би било добро да то урадим. Оставила ми је на вољу – каже Иван Бабић.

-Када је завршила посету, пришао сам да је питам где је даље наумила да иде. Рекла је да жели да посети манастир Месић и да им остави прилог, што ми је било веома чудно, с обзиром на то да је била комуниста – каже наш саговорник. - Иако сам знао да је до тада многе моје колеге одбила да је интервјуишу, признао сам јој тада да сам новинар и, онако узгред, понудио се да им помогнем да стигну до Месића, на шта је она без двоумљења пристала. То би било веома згодно, рекла је.

Фото: Удружење Феликс Милекер

 

 

Манастир Месић

Сели су у њена кола и упутили се ка манастиру, у који, међутим, нису могли одмах да уђу. Видевши ко је дошао у посету, монахиње су најпре обавестиле игуманију мати Теодору, која је потом телефоном од владике Саве Вуковића тражила одобрење да је приме. За то време, Јованка је са своја два пратиоца стрпљиво седела на клупи испред манастирске капије. Монахиње су их послужиле медом и топлим напицима.

-Владика је радостан и дозволио је вашу посету, уз услов да после дођете код њега у Владичански двор – пренела нам је мати Теодора и повела Јованку у цркву. Да ли се при уласку прекрстила, да ли је упалила свећу, изговорила молитву – не знам. Не знам ни шта је оставила као прилог. Знам само да је била веома задовољна том посетом.

Фото:  Удружење Феликс Милекер

Владичански двор

До заказаног сусрета са владиком имали су још времена, па јој је наш саговорник, не очекујући потврдан одговор, понудио да у међувремену сврате код њега кући на кафу. На његово изненађење, и то је прихватила без двоумљења.

-Сценарио се мењао из тренутка у тренутак, као на филму – објашњава Бабић, који је тада имао 34 године. - Када се „мерцедес“ паркирао испред моје зграде, која је, занимљиво, била баш преко пута полицијске станице, све комшије су изашле на терасу и изненађено је поздрављале. Бојажљиво им је махала. Док смо се пешке попели до стана, мојој жени је већ било јављено да пристави кафу за значајну гошћу.

Пријему код владике Јованка се посебно радовала. У двору се задржала око сат времена, а по изласку у раскошно двориште, где су је сачекале и рођаке из Павлиша, настала је чувена новинска фотографија. Ту је био крај њеној првој посети Вршцу. Бабићу је на растанку дала свој број телефона, уз позив да је посети у њеној вили на Дедињу.

-Рођацима тада није дала свој број, а мени јесте. Не знам чиме сам је толико „купио“.

Фото: Ј.Ј.Баљак

Насловна страна "Експреса" из 1984. године

Када је редакцији у Београду јавио какав материјал има, сви су били у паници. Било је рано поподне, тако да је имао времена да им првим аутобусом лично донесе филм да развију фотографије. Тако је истог тог дана, кроз вечерње издање „Политике Експрес“, југословенска јавност први пут видела Јованку Броз после Титове сахране – и то насмејану и у несвакидашњем друштву.

ТИТА НИСУ НИ СПОМЕНУЛИ

ТОКОМ неслућеног дружења са Јованком Броз, Бабић је није питао зашто је изопштена из јавности, иако га је то занимало. Ни Тита нису споменули. Причали су о Вршцу, кроз који је дотад само пролазила Плавим возом, као и о свакодневним темама.

-Са мојом женом је причала о ценама намирница, које су тада дивљале. У све је била упућена, јер је често сама ишла у самопослугу – каже Бабић. - Оставила је утисак праве даме. И сада се јасно сећам њеног мириса. Иако јој је било 60 година, изгледала је као да је изашла из неког париског бутика.

-Да ли знаш да за мене ово значи искључење из Савеза комуниста Југославије и доживотну забрану бављења политиком, а за тебе отказ – питао ме је пре штампања новине главни и одговорни уредник Божидар Богдановић, који је у то време био члан председништва СКЈ задужен за информисање. Двоумио се да ли да јави Доланцу, али је ипак одустао, јер је знао да ће он то саботирати. Показао је да има петљу – додаје Иван Бабић, који је тек у серији „Јованка Броз и тајне службе“ сазнао да су оперативци Савезног секретаријата унутрашњих послова због тог текста хтели да обаве разговор са Богдановићем, али да је он, позивајући се на закон о штампи, то одбио. Бабића нико због тога није дирао нити звао на информативне разговоре.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

НОВИ РЕД ВОЖЊЕ СРБИЈАВОЗА СТУПИО НА СНАГУ У НЕДЕЉУ, 15. 12. 2024.