СА ТАВАНА НА ТРОН У ХРАМУ: Срби у Илоку прославили празник који уједно повезује необичну причу о две иконе Богородице

Љ. Прерадовић

20. 08. 2024. у 11:30

ДА пре пет година невреме није оштетило кров парохијског дома у Илоку у Хрватској, велико је питање да ли би и када, била пронађена икона Пресвете Богородице Смоленске, добављене из Русије пре два века. Годинама је чамила на тавану, под све дебљим слојем прашине, а да о томе у овом месту са 240 православних душа, окруженим Дунавом и обронцима Фрушке горе, нико ништа није знао.

СА ТАВАНА НА ТРОН У ХРАМУ: Срби у Илоку прославили празник који уједно повезује необичну причу о две иконе Богородице

Фото: Приватна архива

Икона на дрвету димензија 30 са 40 центиметара, коју је пре два века илочком православном храму Светог архангела Михаила даривао илочки кнез Лазар Јовановић, добила је и своју верну реплику - Пресвету Богородицу Илочку.

Парохија у Илоку, али и целокупно Архијерејско намесништво, имали су ту радост, да недавно, 10. августа 2024. године Господње прославе обнављање иконе Песвете Богородице Илочке, баш на дан када васцели православни свет, а посебно руски народ, прославља празник иконе Богородице Смоленске.

Фото: Приватна архива

Оригинална икона из Смоленска

У литији илочким улицама, којој је присуствовао и митрополит сремски Василије пронета је икона Пресвете Богородице Илочке, димензија 135 са 80 центиметара, рад Драгане Ђорђевић, иконописца из Ветерника.

А, прича о потпуно заборављеној икони, оживљена је 2019. године, доласком протојереја-ставрофора Предрага Азапе у Илок, град на самој граници Хрватске са Србијом. Те године илочка парохија после четири деценије добила је свештеника који живи и богослужи баш у овом градићу.

Фото: Приватна архива

Копија - икона Богородице Илочке

- Мештанка, сада покојна Нада Јерковић, која је добро познавала историју града и старих Илочана, изненадила ме је питањем за судбину иконе Пресвете Богородице Смоленске - још се живо сећа тог разговора свештеник Азап. - Испричала ми је да се још као дете молила пред том иконом, којој се приписује да је чудотворна, јер је помагала болеснима да устану из постеље и заустављала временске непогоде.

Заинтригирала је ова прича о икони нашег саговорника, али међу својим парохијанима није успео нешто више да сазна. Познато је било само да су за време грађанског рата деведесетих, иконе и црквени предмети склоњени да би се сачували.

- Догодило се да је баш те 2019. године, по мом доласку у Илок, невреме оштетило кров парохијског дома, и мајстор који је радио на поправци, испод слоја прашине на тавану, пронашао је неколико икона, међу којима и Пресвету Богородицу Смоленску - казује нам наш саговорник. - Срећом, није била оштећена. Морали смо да је изнесемо и покажемо народу. Од тада епископа сремског Василија тражио сам да се уради трон за икону Пресвете Богородице Илочке што је и одобрено. Оригинална, али и реплика постављене су на место целивајућих икона у цркви, да се обе целивају.

ОСВЕШТАН И ИКОНОСТАС

У ЛИТИЈИ илочким улицама учествовало је око 500 душа. Осим мештана, ту су били и верници из Нештина, Шида и Бачке Паланке.

У част значајног догађаја, служена је Света архијерејска литургија, коју је служио епископ сремски Василије уз саслужење свештенства. Пре Свете литургије владика је освештао иконостас и Богородичин трон, на коме се налази икона Пресвете Богородице Илочке. 

Приповедајући нам о овој икони, свештеник Азап казује да мора да се врати у далеку прошлост, јер њена историја сеже још из 1802. године, када ју је храму у Илоку поклонио кнез Лазар Јовановић, што је тада било као данас председник Општине. А, икону је добавио из руског града Смоленск.

Фото: Приватна архива

Литија у Илоку

- Дародавац је икону приложио за здравље своје породице, а поводом рођења свог сина првенца Павла, који се касније замонашио, добио име Петар и био митрополит београдски и целе Србије од 1833. до 1859. године - открива нам наш саговорник. - Икона је током ратова била склоњена и на њу се готово потпуно заборавило.

НИСУ ИМАЛИ ХРАМ ОД 1941. ДО 1994.

ИЛОЧКИ Срби, прича парох Азап, од 1941. до 1994. нису имали свој храм. Црква је срушена у време злогласне НДХ, за време Другог светског рата, а градња нове започета је 1993. године, по угледу на накедашњу.

- Уместо храма, Илочани су имали богомољу, парохијски дом - предочава нам свештеник Азап. - Храм Светог архангела Михаила из темеља је подигнут после више од седам деценија, а 2017. године је свечано освећен. Иконостас је урадио уметник, дуборезац Драган Шапоња из Колута код Сомбора, а он је урадио и трон за обновљену икону Пресвету Богородицу Илочку. 

Међу нашим сународницима у илочком крају, прочуло се за обнављање иконе Пресвете Богородице Илочке и хрле да јој се поклоне и пред њом моле. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности