ОКРУГАО ВЕК ПИЛОТСКЕ СЛАВЕ: Ваздухопловци Србије су се на својој слави подсетили на највећег међу великанима неба
ВАЗДУХОПЛОВЦИ Србије у минули петак прославили су своју славу, Светог Илију стоти пут. Наређење да се Громовник узме као светац "цеха" потписао је краљ Александар Карађорђевић 1923. Датум је узет и у спомен на 2. август 1893. када је краљ Александар Обреновић наредио оснивање ваздухопловног одељења у свакој дивизији.
Прослава овог великог јубилеја делом је била посвећена и Тадији Сондермајеру, вероватно најзаслужнијем српском ваздухопловцу за историју коју баштини, а главни гост је била архитекта Мила Иванишевић, унука пилота и ваздухопловног инжењера Тадије.
- Тадијин отац, доктор Роман Сондермајер, дошао је у Србију 1889. године претходно завршивши хирургију у Кракову у Пољској и утемељио је војну хирургију у својој новој домовини. Његова супруга Станислава (ћерка генерала Станислава Ђурића) била је добровољна болничарка, а у том позиву следила ју је и кћерка Јадвига и обе су преминуле током Првог светског рата. Два старија сина, Владислав и Тадија, учествовали су у рату и из њега изашли као врсни пилоти. Владислав је служио у војном ваздухопловству, док је Тадија оставио значајан траг као први ваздухопловни инжењер у Србији и први пилот који је прелетео 14.800 километара трансконтиненталног лета од Париза до Бомбаја. Установио је "Аеропут", прву цивилну авио-компанију у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, тада осму у Европи и 16. у свету - испричала нам је госпођа Мила.
А онда је уследило изненађење. Драмски уметник Милан Бобић читао је "Тихе строфе" Исидоре Секулић посвећене другом Сондермајеру, Станиславу! Са непуних 16 година, он је погинуо у Церској бици. Метак му је пробушио ђачку књижицу у борбама код села Добрић, 5. августа 1914. Станислав Сташко Сондермајер погинуо је као најмлађи јунак Церске битке и његова судбина до краја је расветљена тек пре 15 година.
- Секулићи и Сондермајерови су се дружили пре Првог рата. Велика Исидора, која је била значајно старија од Станислава, по свему судећи водила је дуге разговоре са дечаком који је у време његове смрти тек чекао да "пође" у седми разред гимназије. Њене "Тихе строфе" део су породичног легата - објаснила је госпођа Мила.
Породичну причу о Станиславу Сондермајеру тешко је укратко препричати. Године 1914, када су отац, старија браћа, мајка и сестра отишли у војску, Станислав је неко време остао сам уз јасна "наређења" кога да "слуша". Мајка се убрзо вратила из Ратне болнице јер је боловала од канцера и умрла је практично пред дечаком. Затим је Станислав покушао да превари Београдски одсек за регрутацију да има 18 али су га "прочитали". Пред битку на Церу дошао је до Шапца и тамо је ступио у коњовоце Трећег коњичког пука у Добрићу. Кад је на Церу настао пакао јавио се да јуриша и пао је 5. августа. Плакали су ратници "као киша" - записано је тада!
- Други део приче о Станиславу епилог је добио пре неких 15 година - наставља Мила. Јавио се човек да каже да у Богосавцима крај Шапца под разгрантом липом стоји споменик Станиславу Сондермајеру. Према сведочењу овог човека, када су жене сахрањивале јунаке са Цера, нису хтеле да га укопају у заједнички гроб са другим борцима него су му изабрале место под дрветом, "да има хлада за другог живота". Песма Исидоре Секулић у породичној заоставштини откривена је раније...
Борбе против Црвеног барона
ТАДИЈА Сондермајер је после преласка Албаније упућен на обуку за аеро инжењера у Француској. Стигавши тамо, пријавио се у пилоте на Западном фронту у ескадрилу "Роде" (и данас постоји) која је као елитна ратовала против немачког "Летећег циркуса" Црвеног барона Ритхофена. Био је самостални вођа ловачке патроле када су његов авион током ваздушне битке 21. маја 1918. године немачки "фокери" изрешетали. Авион се претворио у буктињу, а Тадија је ипак преживео обарање авиона у коме је готово изгорео. До краја живота показивао је опекотине и истетовирани симбол ескадриле "Роде" на грудима.
О деди Тадији, госпођа Мила сведочи да је преминуо када је имала осам година, а са 12 остала је и без оца другог деде, практично свих најближих, сем мајке. О Тадији се после рата није говорило јер је био осуђен од комунистичког суда - баш као у филмовима Никите Михалкова. Тадија је робијао јер је као пуковник краљевске авијације организовао летове краља Петра и министара у Грчку. Преминуо је 1967. као архитекта и инжењер који је радио на изградњи Новог Београда, а тек касније почело је његово име да се везује за ваздухопловство.
Служба патријарха Павла
У СОЦИЈАЛИСТИЧКО време свеца из Старог завета што хришћанство повезује са најавом нове вере и са Христовим поновним доласком, пилоти су славили по кафанама да би га 1991. патријарх Павле великом службом у "Пилотском саборном храму" у Узун-Мирковој 4 вратио под кров летачког дома. А домаћин 100. славе били су Национални ваздухопловни клуб Србије "Наша крила" и Удружење линијских пилота.
И како нам на крају рече Душан Иванчајић из Удружења линијских пилота - да не беше Тадије, не би било ни зграде у Узун-Мирковој. Он ју је замислио као саборни храм свих пилота по угледу на Французе. Београдски ђаци добровољно су давали по динар за сваку циглу, а играо се и бриџ и правила томбола за изградњу. Највише новца дали су оснивачи Аеро-клуба који су 22. октобра 1921. у кафани "Бели орао" одлучили да направе кућу за пилоте. Први председник Удружења ваздухопловаца беше Арчибалд Рајс, а када се Тадија 1922. вратио са школовања за инжењера постао је потпредседник.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)