ЗЛАТКО ИЗ ПАРАЋИНА ВОЗИО БИЦИКЛ 700 КИЛОМЕТАРА ДО ЈАСЕНОВЦА: Поклонио сам се мученицима
ИСТОРИЧАР из Параћина Златко Јовановић остварио је себи постављени циљ: на бициклу је од свог родног града прешао 700 километара до Јасеновца и поклонио се сенима жртава монструозног логора смрти.
- Испунио сам своју давнашњу жељу и поклонио се Светим моштима мученика јасеновачких. До сада нисам знао колико је био велики комплекс некадашњег логора... Језиво... Одао сам пошту страдалима код монументалног споменика "Камени цвет", а све оно што сам у Јасеновцу и на путу до њега видео, памтићу целог живота - рекао нам је професор Јовановић који се јуче ујутро возом вратио у Параћин.
- Две ноћи преспавао сам у манастирском конаку за госте. Успео сам да обиђем цео логорски комплекс, најпре "Камени цвет", потом Музеј у који је улаз бесплатан. Посетио сам и место где су убијани Роми, такозвано ромско гробље, као и језиву "тополу смрти" на којој су усташе мучиле и вешале логораше, а која се налази прекопута Јасеновца, на другој обали реке Саве - каже Јовановић.
НАЈТЕЖЕ ДО СЛАВОНСКЕ ПОЖЕГЕ
НИСАМ одступио од руте коју сам осмислио пре пута, па сам из Републике Српске, после Бијељине, Брчког и Шамца, прешао Саву и ушао у Хрватску. Зауставио сам се накратко у Врпољу где је рођен вајар Иван Мештровић. До Ђакова сам возио Славонијом, преспавао и ујутру кренуо за Славонску Пожегу. То ми је био убедљиво најтежи део пута, око 80 километара са брда на брдо кружном стазом. Кад сам стигао у Пожегу, нисам могао да причам од умора. У том граду сам платио најскупље преноћиште, 35 евра, а сутрадан наставио у Пакрац - каже Златко Јовановић.
Претходно је, такође два дана, провео у Пакрацу, где је седиште Епархије пакрачко-славонске и где је срдачно дочекан од свештенства Саборног храма Свете Тројице.
У самом насељу Јасеновац, како каже, дочекало га је сестринство манастира са игуманијом Серафимом.
- Отац Александар био је одушевљен мојом мисијом, поготову што путујем бициклом. Уз благослов одсутног владике, срдачно сам дочекан и угошћен. Посетио сам Владичански дом, видео библиотеку са књигама чак из 15. века. Обишао сам Саборни храм посвећен Светој Тројици који се управо обнавља и параклис Благовештења Пресвете Богородице - капелу Владичанског дома. На литургији сам упознао Србе који живе у Пакрацу, а свештеник Игор водио ме је у село Кусоње код себе кући. Показао ми је два бунара у које су за време Другог светског рата бацали полуубијене Србе. Црква у том селу је тада запаљена и никада није обновљена - испричао нам је наш саговорник.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)