СКОК ЗА МЕСТО МЕЂУ ЕЛИТНИМ ПАДОБРАНЦИМА: После основне обуке, полазници у ваздуху приказивали вештине које их воде у чувену бригаду

Јелена Ћосин

05. 08. 2024. у 07:00

НА војном аеродрому "Наредник пилот Михајло Петровић" у Нишу, Војска Србије недавно је реализовала падобранску обуку за припаднике 63. падобранске бригаде.

СКОК ЗА МЕСТО МЕЂУ ЕЛИТНИМ ПАДОБРАНЦИМА: После основне обуке, полазници у ваздуху приказивали вештине које их воде у чувену бригаду

Фото Ј. Ћосин

Војници одабрани на основу својих способности и афинитета, настављају са усавршавањем падобранских вештина, а репортер "Вечерњих новости" имао је прилику да види како изгледају први скокови будућих падобранаца.

Да у теорији савладају све што је потребно за захтеван скок из авиона учили су кроз обуку која траје 21 дан, након чега су добили прилику и да у пракси покажу стечено знање. Рано ујутро, са ранчевима и опремом на леђима, у групама су чекали авион којим су узлетели можда ка будућој професији.

Са висине од 800 метара уследио је први скок.

- Јуче смо извршили први скок десантним падобраном ОВП. Искакали смо из авиона АН-2.

Обука је била интензивна почевши од физичке спремности која је основна да се постане падобранац спреман за скок. Затим смо увежбавали колутове, приземљења и сам скок.

Други скок је био за отварање резерве: скакали смо из мало бржег авиона, око 280 километара на час са задатком да отворимо резерву на 300 метара од земље. Тај динамички удар је јачи јер је и авион бржи, тако да нам је било веома узбудљиво - каже за "Новости" један од полазника обуке.

Код бржег авиона, бржи је и интервал искакања.

- Код споријег авиона је интервал искакања на знак инструктора или до две секунде, док код бржег одмах после једног падобранца иде други, трећи..., па је интервал искакања био мањи. И удар ваздуха након искакања је много, много јачи, као и "тумбања", али и удар стабилизације приликом скока. Ипак, снашли смо се пратећи инструкције наших старешина.

Бољи је други скок зато што смо већ били упознати с дешавањима у ваздуху, турбуленцијама и заокретима, али је и данас било веома незгодно јер смо јуче искакали са авионом који је летео од 130 до 140 км/ч, док је данас био двоструко бржи. Тако смо опет били у ситуацији да не знамо шта ће да се деси - прича млади полазник обуке.

Његов план и велика жеља су да остане у 63. падобранској бригади:

- Она је сама по себи специфична јер има изазовне задатке, од извиђачко-диверзантске акције до сталних скокова који су веома узбудљиви. И, што је најважније, колектив у Падобранској бригади функционише као једна велика породица, са старешинама и са нама војницима. Зато желим да останем да радим овде.

Додаје и да су код првог скока највећи изазов били ветрови који су почели да дувају, па су морали да буду максимално концентрисани како их не би избацио са десантне просторије.

- За сваког падобранца је важно фокусирање на скок који не треба да изостане ни при самом скоку, ни приликом вожње падобрана, а понајмање на приземљењу да не би дошло до великих повреда. Зато само треба да се придржавамо онога што су нам инструктори рекли. Они су изузетно обучени и велики професионалци, доста добро су нас припремили за овај скок. Све остало је у нашим рукама и концентрацији - каже нам.

Основни циљ ове обуке је оспособљавање војних падобранаца за скокове слободним падом користећи специјалне падобране, са наоружањем и опремом. Обука укључује технике "високо искакање - високо отварање" (ХАХО) и "високо искакање - ниско отварање" (ХАЛО), као и приземљење на терене малих димензија са препрекама у околини, све у циљу извршења борбених задатака.

- Присуствовали сте извођењу основне падобранске обуке где су полазници основне падобранске обуке реализовали падобрански скок отварања резервног падобрана по задатку. Полазници имају земаљски део обуке који траје 21 дан, и потом приступају реализацији пет падобранских скокова. У другом делу видели сте припаднике који су оспособљени вишом падобранском обуком и присуствовали сте скоку са 3.000 метара техником високо искакање, ниско отварање. Први је био са 800 метара са десантним падобраном - објашњава за "Новости" инструктор падобранства.

Идентитети учесника 63. падобранске остају у тајности јер јединица тако налаже.

У току дана обављено је, каже, више тренажних скокова у зависности од нивоа оспособљености.

Уз квалитетну обуку и квалитетну опрему којом врше падобранске скокове, ризик од повреда при скоку сведен је на минимум.

"Лете" и по 10 пута дневно

ПОЛАЗНИЦИ основне падобранске обуке обављају пар скокова у току дана, док инструктори имају по пет-шест, па и 10 скокова дневно. Има кандидата из цивилства и из других јединица. После завршетка обуке добијају звање падобранац и добијају могућност заснивања радног односа у 63. падобранској бригади. То је јединица која има велику традицију, и увек има довољан број кандидата који се пријављују након чега се врше селекција и обука - каже инструктор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДМАХ РЕШИТЕ ТО Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

"ОДМАХ РЕШИТЕ ТО" Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић борави у посети Подрињу где разговара са грађанима, учествује у разним догађајима и обилази више села, градова и општина.

06. 09. 2024. у 20:12

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

РУСИЈА је гађала данас Харков са најмање десет ракета типа Искандер и С-300/400, након великог, ноћног напада Украјине беспилотним летелицама на 15 руских региона, укључујући Москву, преносе украјински медији.

01. 09. 2024. у 15:01

Коментари (0)

Меридиан фондација донирала опрему јединој лабораторији за ретке болести код новорођенчади