СКОК ЗА МЕСТО МЕЂУ ЕЛИТНИМ ПАДОБРАНЦИМА: После основне обуке, полазници у ваздуху приказивали вештине које их воде у чувену бригаду
НА војном аеродрому "Наредник пилот Михајло Петровић" у Нишу, Војска Србије недавно је реализовала падобранску обуку за припаднике 63. падобранске бригаде.
Војници одабрани на основу својих способности и афинитета, настављају са усавршавањем падобранских вештина, а репортер "Вечерњих новости" имао је прилику да види како изгледају први скокови будућих падобранаца.
Да у теорији савладају све што је потребно за захтеван скок из авиона учили су кроз обуку која траје 21 дан, након чега су добили прилику и да у пракси покажу стечено знање. Рано ујутро, са ранчевима и опремом на леђима, у групама су чекали авион којим су узлетели можда ка будућој професији.
Са висине од 800 метара уследио је први скок.
- Јуче смо извршили први скок десантним падобраном ОВП. Искакали смо из авиона АН-2.
Обука је била интензивна почевши од физичке спремности која је основна да се постане падобранац спреман за скок. Затим смо увежбавали колутове, приземљења и сам скок.
Други скок је био за отварање резерве: скакали смо из мало бржег авиона, око 280 километара на час са задатком да отворимо резерву на 300 метара од земље. Тај динамички удар је јачи јер је и авион бржи, тако да нам је било веома узбудљиво - каже за "Новости" један од полазника обуке.
Код бржег авиона, бржи је и интервал искакања.
- Код споријег авиона је интервал искакања на знак инструктора или до две секунде, док код бржег одмах после једног падобранца иде други, трећи..., па је интервал искакања био мањи. И удар ваздуха након искакања је много, много јачи, као и "тумбања", али и удар стабилизације приликом скока. Ипак, снашли смо се пратећи инструкције наших старешина.
Бољи је други скок зато што смо већ били упознати с дешавањима у ваздуху, турбуленцијама и заокретима, али је и данас било веома незгодно јер смо јуче искакали са авионом који је летео од 130 до 140 км/ч, док је данас био двоструко бржи. Тако смо опет били у ситуацији да не знамо шта ће да се деси - прича млади полазник обуке.
Његов план и велика жеља су да остане у 63. падобранској бригади:
- Она је сама по себи специфична јер има изазовне задатке, од извиђачко-диверзантске акције до сталних скокова који су веома узбудљиви. И, што је најважније, колектив у Падобранској бригади функционише као једна велика породица, са старешинама и са нама војницима. Зато желим да останем да радим овде.
Додаје и да су код првог скока највећи изазов били ветрови који су почели да дувају, па су морали да буду максимално концентрисани како их не би избацио са десантне просторије.
- За сваког падобранца је важно фокусирање на скок који не треба да изостане ни при самом скоку, ни приликом вожње падобрана, а понајмање на приземљењу да не би дошло до великих повреда. Зато само треба да се придржавамо онога што су нам инструктори рекли. Они су изузетно обучени и велики професионалци, доста добро су нас припремили за овај скок. Све остало је у нашим рукама и концентрацији - каже нам.
Основни циљ ове обуке је оспособљавање војних падобранаца за скокове слободним падом користећи специјалне падобране, са наоружањем и опремом. Обука укључује технике "високо искакање - високо отварање" (ХАХО) и "високо искакање - ниско отварање" (ХАЛО), као и приземљење на терене малих димензија са препрекама у околини, све у циљу извршења борбених задатака.
- Присуствовали сте извођењу основне падобранске обуке где су полазници основне падобранске обуке реализовали падобрански скок отварања резервног падобрана по задатку. Полазници имају земаљски део обуке који траје 21 дан, и потом приступају реализацији пет падобранских скокова. У другом делу видели сте припаднике који су оспособљени вишом падобранском обуком и присуствовали сте скоку са 3.000 метара техником високо искакање, ниско отварање. Први је био са 800 метара са десантним падобраном - објашњава за "Новости" инструктор падобранства.
Идентитети учесника 63. падобранске остају у тајности јер јединица тако налаже.
У току дана обављено је, каже, више тренажних скокова у зависности од нивоа оспособљености.
Уз квалитетну обуку и квалитетну опрему којом врше падобранске скокове, ризик од повреда при скоку сведен је на минимум.
"Лете" и по 10 пута дневно
ПОЛАЗНИЦИ основне падобранске обуке обављају пар скокова у току дана, док инструктори имају по пет-шест, па и 10 скокова дневно. Има кандидата из цивилства и из других јединица. После завршетка обуке добијају звање падобранац и добијају могућност заснивања радног односа у 63. падобранској бригади. То је јединица која има велику традицију, и увек има довољан број кандидата који се пријављују након чега се врше селекција и обука - каже инструктор.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)