Априлско бомбардовање 1941. омогућило је масовно пљачкање разваљених радњи. Варалице су бескрупулозно злоупотребљавале и породице заробљених војника. Робијаши су масовно бежали из затвора у првим данима окупације и користили хаос. Заражене проститутке су бежале из болница и настављале рад, па их је полиција тражила. Уместо правих златника криминалци су подметали тантузе, плочице коришћене у коцкарским играма.
УЧЕНИЦИ нижих разреда свих основних школа из Вршца и околних села и ове године су учествовали на конкурсу Туристичке организације тог града за израду најлепшег новогодишњег украса. Пристигао је рекордан број маштовитих радова – више од 600 – те је трочлани жири имао тежак задатак да изабере најлепши.
НЕ памти се да је јавно извођење песме "Весели се српски роде" истовремено измамило прегршт најтананијих емоција и суза као у петак увече у Српском народном позоришту у Новом Саду на Никољданском дечјем сабрању. Ову незваничну народну химну, за растанак, заједно су запевали сви хорови и публика. Певали и плакали.
ИЗЛОЖБА фотографија под називом "Јуче Београд. Данас Белгород. Крвави траг НАТО" јуче је отворена у Руском дому, у оквиру дводневне манифестације "Дани Белгорода у Београду".
ПРЕМА првом Закону о заштити индустријске својине усвојеном у Краљевини СХС 1922, први регистрован патент у Србији био је "Строј за печење ракије" Милана Јовановића, казанџије из Новог Сада, који је заправо пренесен мађарски патент из 1909. А први патент који је одобрила наша Управа за заштиту индустријске својине, била је "Сама себе љуљајућа колевка" Адема Субашића, сајџије из Сарајева.
Коментари (0)