И МАШИНЕ РАСХЛАЂУЈЕМО: Грађевинци око 11 - у хлад, надлежни апелују на послодавце да поштују смернице за рад на отвореном док трају врућине
УЗ температуре од 39 степени, колико је измерено у неким градовима источне и јужне Србије, лето је јуче стигло у "великом стилу". И иако је тек на почетку, по најавама метеоролога, наставиће да "пржи". РХМЗ је упозорио да ће овако бити још седам дана и да ће пик топлотног таласа бити данас и сутра, када ће температуре расти и до 40 степени.
Следе дани нимало пријатни и за здраве, а камоли за хроничне болеснике, труднице, децу, као и за много оних који раде на отвореном, пре свега пољопривреднике и грађевинске раднике.
Министар Горан Весић препоручио је јуче послодавцима у грађевинарству да послове на отвореном прилагоде условима високих температура, нарочито од 11 до 16 часова.
Препоруке је дао да би се ризик по здравље запослених на отвореном свео на минимум, а у складу са Смерницама за безбедан и здрав рад на отвореном при високим температурама, које је припремила Управа за безбедност и здравље на раду Министарства за рад.
Весић је упозорио да директна последица рада на високим температурама могу бити дехидрација, сунчаница, топлотни осип или чак топлотни удар.
КАЗНЕ И ДО 2.000.000 ДИНАРА
АКО не обезбеди запосленом рад на радном месту и у радној средини у којима су спроведене мере безбедности и здравља на раду, Законом о безбедности и здрављу на раду је прописана новчана казна за послодавца са својством правног лица од 1.500.000 до 2.000.000 динара, за одговорно лице у правном лицу од 50.000 до 150.000, док је за за предузетника прописана казна од 400.000 до 500.000.
- Да би се овакве ситуације предупредиле, важно је да послодавци омогуће запосленима да праве паузе и да се склањају у просторе који нису изложени сунцу у најтоплијем делу дана, уз обезбеђивање велике количине воде и безалкохолних напитака, као и да организују пословни процес тако да се тежи део посла обавља у хладнијем делу дана, те уколико је могуће организовати рад по сменама - поручио је министар.
Обилазећи престоничка градилишта, репортери "Новости" јуче су се уверили да су радници углавном носили заштитну опрему и да су у време највеће врућине обављали само мање захтевне послове.
- Већина нас који радимо на висинама, већ око 11 часова потражиа је хладовину. Кад је овакво време, концентрација нам пада и повећава се ризик од несрећа. Послодавци су нам обезбедили воду и сокове, сачекаћемо да "звезда" мало спласне, па настављамо. Другачије се не може, јер није безбедно. Можете ли замислити како нам је кад смо водом и машине расхлађивали - рекао нам је зидар Јован, на једном градилишту у Београду.
И Министарство за рад апелује на послодавце да за време када су спољне температуре изнад 36 степени, нарочито од 11 до 16 часова, уколико то дозвољава процес рада, организују рад на отвореном, у грађевинарству, пољопривреди и комуналној делатности, тако да се избегне обављање тешких физичких послова и излагање запослених директном сунчевом зрачењу, у складу са Препоруком коју је донела Влада 2007.
Министарство је донело и Смернице за безбедан и здрав рад на отвореном при високим температурама и саопштило да су послодавци дужни да обезбеде запосленима рад на радном месту и у радној средини у којима су спроведене мере безбедности и здравља на раду.
Професор Правног факултета Универзитета у Крагујевцу Бојан Урдаревић за "Новости" каже да је Закон о безбедности и здрављу на раду усвојен 2023. и да садржи одредбу по којој је послодавац дужан да запосленом обезбеди и спроводи превентивне мере безбедности и здравља на раду.
- Послодавац треба да има процену ризика на радном месту и дужан је да тим актом узме у обзир и ризике по здравље запослених који раде на отвореном при високим температурама и да радна места на отвореном простору тако уреди да запослени који раде на тим радним местима буду заштићени од неповољних временских прилика и да имају обезбеђену прву помоћ - каже проф. Урдаревић. - Уколико послодавац не поштује прописане мере, радник има право да то пријави инспекцији рада. Надлежни инспектор у случају утврђивања непоштовања прописа треба да пише прекршајну пријаву против послодавца.
Наш саговорник наглашава да у закону нигде није предвиђена обустава рада при високим температурама, али каже да постоје механизми да се то учини.
САМО НА УРЕЂЕНА КУПАЛИШТА
ПОВОДОМ почетка купалишне сезоне, МУП апелује на грађане да спас од врућине траже искључиво на уређеним купалиштима.
- Безбедност на првом месту! Купалишна сезона је почела, пратите наше савете: не ризикујте! Спас од врућине тражите искључиво на уређеним купалиштима. Спасилац може да вам сачува живот! Деца у води захтевају сталну пажњу! Никада их не испуштајте из вида - објавио је МУП на свом инстаграм-налогу и скренуо пажњу да купачи у воду улазе искључиво трезни и ако претходно нису узимали наркотике.
- Уколико су, на пример, температуре изнад 40 степени, може да се прогласи елементарна непогода, што је регулисано Законом о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама из 2018. Прописано је и ко и на ком нивоу проглашава ванредну ситуацију, па у том смислу и обуставу рада у неком временском периоду.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)