ВИЛЕРОВИ ГОБЛЕНИ ПРОБУДИЛИ НОСТАЛГИЈУ: Удружење "Ђорђе Оцић" у Даљу организовало изложбу "Вилер у Ердабову" посвећену везу
ГОТОВО да нема куће у нашим крајевима у којој на зидовима не виси бар неки "Вилеров" гоблен, нити има дома у коме нека од дама није са великом страшћу радила овај веома захтеван "ситан вез". Тим гобленима и тим дамама, али и свима онима који их се са носталгијом сећају, посвећена је изложба "Вилер у Ердабову", коју је у Даљу организовало Удружење "Ђорђе Оцић".
Председница овог Удружења Дејана Оцић, одабрала је 22 везена дела, која су изложена у "Олајници", изложбеном простору Дома Оцић у Даљу. Посебност ове изложбе, представљају портрети четири личности које су својевремено стварале те везене радове.
Уз песме које је читала Ђурђица Кикановић и музику Славка Бубала, изложбу је, кратким и поучним предавањем, отворила Душанка Марковић, саветник Музеја града Новог Сада:
- Сви знамо да је израда гоблена била популарна од половине 20. века у нашим крајевима. Знамо и да су их израђивале углавном жене, али било је и мушкараца, који су на тај начин испуњавали своје слободно време. На известан начин, гоблени су били један од симбола "радничке класе" у бившој СФРЈ, али су их радили и у грађанским породицама као и на селу.
Кикановићева је истакла да су у погледу уметничке стране, међутим, гоблени, све донедавно, сматрани за "кичерај":
- Но, све се мења, па и становиште о естетској и уметничкој вредности гоблена, о чему сведоче бројне изложбе чија тема је ова везилачка техника - нагласила је Душанка Марковић.
Она је навела да сличне изложбе већ постоје у Етнографском музеју у Београду, Музеју Крајине у Неготину, Музеју у Новом Кнежевцу, ту је и изложба у Панчеву, а у припреми је и изложба у Врбасу.
Центар
ЧЛАНОВИ Удружења "Ђорђе Оцић" указују да је књижевник и филозоф Ђорђе Оцић оставио за собом многа дела о родном крају, те је управо његов родни дом и центар бројних догађаја који нуде садржаје из културе.
Осим гоблена, у "Олајници" су изложени и портрети четири везиље: Љубице Станковић, Миленке Ситнић, Биљане Стокић и Милке Бубало. Њима се придружио и везилац Срето Ситнић, који се опредељивао за израду врло захтевних вилеровских мотива. Изложбу чине и два рама за израду гоблена. Један је, за Љубицу Станковић, направио тадашњи вуковарски столар Ђуро Гречл, а други је сачинио Митар Бубало својој супрузи Милки.
Ауторка изложених портрета је Александра Милић, дизајнер и илустратор из Београда, дугогодишњи пријатељ и сарадник Удружења "Ђорђе Оцић", која је рекла да су и њено детињство обележили многобројни и шаренолики "Вилерови" гоблени.
- Памтим своје детиње покушаје да уз помоћ нити и платна стварам слике попут моје баке - сећа се Александра Милић. - Данас, бавећи се дигиталним сликарством, уочавам сличност између онога што сам тада невешто испробавала и онога што данас с лакоћом и задовољством радим. Умножавањем пиксела у различитим бојама добијамо оно што зовемо дигиталном сликом по истом принципу по коме су некада, бод по бод, креирани гоблени. Овим портретима желела сам да на сиболичан начин повежем стваралаштво наших предака са данашњим компјутерским добом.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)