БЕЛЕЗИ УДАРНИЧКОМ РАДУ: Некадашњи бригадири данас постављају плоче дуж пруге Београд Бар
БРИГАДИРИ данас обележавају велику годишњицу - пола века Омладинске радне акције (ОРА) "Београд - Бар", и то путовањем јубиларног "Бригадирског воза" из престонице према Пријепољу. Некадашњи бригадири који су од 1971. до 1975. године градили пругу Београд - Бар пошли су трасом на коју су пре 50 година ударнички радили с намером да на местима где су била акцијашка насеља: на железничким станицама у Косјерићу, Чајетини и Пријепољу, поставе спомен-плоче.
- На овај начин чинимо да се епопеја омладинског рада не заборави и да нађе своје право место у култури сећања - каже за "Новости" Велизар Поповић, председник ОРА "Београд - Бар", који је у време радне акције био командант студентског насеља у Чајетини и заменик команданта Главног штаба. - Омладинске радне акције увек су одражавале потребу друштва да реши неке капиталне потребе. Омладина је то разумевала и учествовала организујући се да кроз добровољни рад помогне у друштвеном и економском развоју. Радили смо жестоко и ударнички, али смо се и дружили.
Изградња пруге је била највећи и најскупљи пројекат у СФРЈ. У овом подухвату учествовало је 12.345 бригадира из СФРЈ и 250 из 13 других држава. Били су распоређени у 234 радне бригаде смештене на Јабуци, у Пријепољу, Чајетини, на Златибору, у Ражани, Косјерићу, Скрбуши, Колашину, Равној Ријеци и Бијелом Пољу. Око 3.000 бригадира је добило ударничку значку.
- Били смо различитих генерација и потицали смо из различитих слојева. Ђаци, студенти, сеоска и радничка омладина. Било је и пионира - водоноша, који су спасавали и напајали жедна бригадирска грла - прича Поповић. - Градилиште на коме смо радили било је разуђено дуж трасе пруге. Иако су многи сматрали да је то изузетно тежак грађевински објекат и да није погодан за радну акцију, ми смо се изборили да учествујемо у његовој изградњи.
Свечана академија
У ДОМУ културе у Пријепољу вечерас ће бити одржана свечана академија "Челична магистрала срца". Тим поводом биће отворена фото-документарна изложба "Пруга снова" и представљена монографија о радној акцији.
Од укупне трасе пруге дуге 476 километара, једну четвртину чинила су 254 тунела. Неприступачни терен морао је бити премошћен са 234 моста (14,5 километара), од којих неки представљају градитељска ремек-дела. У време изградње ова пруга била је највећи грађевински подухват у Европи.
- Смелим грађевинским решењима и теренима куда пролази, бројем тунела и мостова и данас је атрактивна. Нама, учесницима радне акције је понос - каже Поповић.
Орден братства и јединства
ПРУГУ је 28. маја 1976. отворио председник СФРЈ Јосип Броз Тито тродневним путовањем "Плавим возом" од Београда до Бара. Редован саобраћај је почео два дана касније. Поводом успешно завршених радова Титовим указом из 1977. године учесници ОРА "Београд - Бар" одликовани су Орденом братства и јединства са златним венцем.
Допринос бригадира изградњи пруге био је велики, њихов радни елан и полет пренели су се и на друге раднике.
- Најлепше успомене носим из тог периода - каже нам Вук Жугић, председник Савеза удружења учесника ОРА. - Било је дивно. Тада сам био гимназијалац. Вратио сам се кући са жуљевима и крвавих руку, али као двоструки ударник. Потпуно сам се дао идеји да се гради и развија наша лепа земља и пут који ће повезати Београд са Јадранским морем. Много се тога могло научити на акцијама. Радили смо с емоцијом да градимо боље и лепше сутра.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)