КАФАНА НАДЖИВЕЛА ЦАРИГРАДСКИ ДРУМ: Објекат породице Спасић још сведочи о историји дужој од века
НАЈСТАРИЈИ активни кафеџија у Србији је Драгослав Спасић (88) из Рашевице код Параћина, а његова породична кафана - подигнута последње године 19. века, на тадашњем Цариградском друму - уместо трговаца са воловским запрегама, сада дочекује неке друге госте...
А, у Подјухорју, кафану са продавницом, и аутентичном издању српске долмаре, још 1900. саградио је Драгослављев деда Милош, угледни предузимач тог времена. Спасићи су тада, на том важном путу тадашње Србије, дуж обале Велике Мораве - од Београда, преко Крагујевца, Јагодине и Варварина, до Крушевца - људима обезбеђивали преноћиште, а коњима и воловима шталу.
- Деда је погинуо већ 1914, у Великом рату, а бака је, са свршеном гимназијом, успела да сама ишколује четворицу синова. Захваљујући дединој уштеђевини, тројици је купила куће у Београду, док је мој отац Милутин, са угоститељско-занатском школом, остао у селу, да настави традицију. Кад је напунио 22, а било је то 1932, поново је отворио ову кафану и лепо радио до почетка Другог светског рата. У међувремену сам и ја рођен, па сам практично одрастао у кафани, а онда је отац отишао у рат - присећа се Драгослав.
По ослобођењу, нова власт кафану је национализовала и у њој су радила чак два угоститељска предузећа, а њему је дозвољено да на машини коју је отац купио прави соду. Педесетих година прошлог века од клакера и кабезе лепо се живело, а онда је кафана враћена породици...
- Ево, већ шест деценија не избијам из кафане, ту сам стекао и пензију. Кад је мој отац други пут отворио кафану, купио је радио на батерије, први у темнићком крају, а простор су увече осветљавале лампе "гасњаче". Међу првима смо увели и струју, а онда сам ја купио сам руски фрижидер и - сто за билијар. Јер, у оно време кафана је важила за културну установу, у којој су се домаћини окупљали свакодневно, ујутро и увече, такав је био ред - објашњава Драгослав, сећајући се да је кафана била пуна док је народ имао пара, док нису пропале фирме у околним градовима.
Каже, Рашевица је до последње деценије прошлог века имала неколико стотина фабричких радника и једва су успевали да стану у аутобусе који су их возили на посао, махом у Параћин, али и у Ћуприју и у Јагодину. Кад потроше плату, код Спасића се могло и на вересију...
И, откад је по трећи пут отворена, 1964, кафана није престајала са радом - последње деценије више због традиције, него што има посла. Штавише, од три Драгослављеве ћерке, две су удате "у белом свету", а само је трећа, Вера, са њим у домаћинству. Од сваке има по три унука и вели да су му они једини вреднији од кафане.
- Нисам отварао само два-три месеца лане, када сам оперисао катаракту, а онда "лежао" корону. И кад сам изашао из болнице, седео сам овде, закључан. То што сам здрав, што до прошле године таблету нисам попио, само кафани могу да захвалим - закључује Драгослав Спасић.
Непромењени декор
ДОЛМАРА од дрвета и блата прилично је оштећена, као и столарија. На столовима су традиционални црвено-бели карирани столњаци, на једном зиду старе фотографије вожда Карађорђа, Светог Николе и Драже Михаиловића, а са другог "мотре" Карађорђевићи... - Једино je бродски под морао да склони, а плафон да подигне за 15 центиметара, да би му држава дала дозволу.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)