ВЛАДИВОСТОК КАО КАПИЈА КА АЗИЈИ: Трећи град по значају у Русији дом је моћне Тихоокеанске флоте, амурског тигра и најсавременије технологије
ИСТОЧНА престоница Русије и дом Тихоокеанске флоте - Владивосток - речима његових суседа, трећи је град по значају у Русији. Азијати кратко коментаришу: Москва, Петербург, Владивосток, а тек потом остали градови Русије.
Ако, пак, питате његове житеље, он је и више од тога - срце Далеког истока које у околностима затегнутих односа Русије са Западом има снагу да изнесе азијски вектор спољне политике земље.
Снага Владивостока, најмлађег града Русије, замишљеног као база флотиле руске империје, данас је у новим геополитичким констелацијама немерљива. Са близином Северне Кореје и Кине и нерешеним спором око Курилских острва са Јапаном, ова најисточнија тачка Руске Федерације улази у орбиту оних које, по неумољивој логици географије и геополитике, морају бити на путу важних догађаја. Из ове луке је моћна флота и у време Великог рата диктирала исход сукоба зараћених страна, а белези који упућују на време страдања и победе налазе се на сваком кораку града.
Тема посебног геополитичког и војног значаја не интригира само градску администрацију и сараднике научних института. Занимљиво да светска кретања и политичке перспективе јесу предмет општег интересовања грађана ових далеких предела па било да је њихов живот везан за море, тајгу или урбани центар.То објашњава и стопу излазности на председничким изборима одржаних у Руској Федерацији, а која је износила преко 75 одсто. Због специфичности амбијента, око 8.000 помораца гласало је на бродовима где је за те потребе отворено 205 бирачких места. У односу према изборима код становника Владивостока има нешто више од осећаја испуњавања грађанске дужности.
- Плашим се да ови избори неће одредити само будућност нашег региона, већ целог света. И Бог је хтео да ми, обични људи на далеком парчету земље, утичемо на то како ће изгледати свет. Зато ово за нас нису обични избори - каже један времешни господин који је поранио да првог дана гласања "одреди судбину остатка планете".
На једном од изборних места затичемо Марију Фјодоровну. Локални посматрач на изборима, одмерена и пословично хладна, ова рођена Владивосточанка чији израз лица упућује да је радни век провела као неумољива и строга библиотекарка совјетског периода, упознаје нас са протоколом гласања, даје на увид законски оквир и бројке о излазности тога дана. Све до тренутка док не кажемо да смо из Србије:
"Срби? Браћа! Ваљда ви једини разумете Русију".
На опаску колеге Немца да је ипак то неправедна селекција, она одговара загрљајем: "Разумете, ово су Срби!"
Марија је некада радила у војсци. Она није једина чија су деца на фронту. Владивосток је иначе и родно место чувене 155. бригаде Тихоокеанске флоте која је постала симбол руске победе на Донбасу. Регион дише и живи за фронт. Градоначелник региона је и сам више од 12 пута боравио на првој линији борбених дејстава. Одавде ка зони конфликта свакодневно одлази помоћ у новцу, опреми и даровима.
- Гувернер Приморске регије Олег Кожемјаков је показао како се лако може пребродити раздаљина између два мора и седам временских зона само када знаш да тамо куца срце отаџбине - кажу наши саговорници.
По неким проценама преко 20.000 младића из овог региона активно учествује у СВО. Војне униформе са знаком тигра на шеврону рукава нису реткост на улицама Владивостока. Реч је о припадницима добровољачке јединице "Тигар" који се спремају за повратак на фронт.
И заиста, амурски тигар заузима завидно место у историјату града. Утиснут на шефронима, застави и грбу града, овом симболу неустрашивости и мудрости посвећено је више од 10 споменика и мурала. У славу амурског тигра успостављен је и центар као и дан када се он прославља. Идеја да тигар постане заштитни знак града није потекла од становника већ од цара Александра Трећег који је ову одлуку озаконио највишим указом 1883. године.
Наш водич кроз историјат овог града, Максим Соболевски, каже да је тигар симбол племенитости и снаге, те да га локални народи третирају са великим поштовањем. Тренутно на Приморској територији живи свега нешто више од 500 тигрова (укупан број је око 750). Записа о времену када су тигрови били далеко бројнији готово да нема, али је зато Чеховљева фасцинација китом кога је угледао седећи на обали лучког града остала вечна анегдота.
У то име, становници Владивостока су поставили спомен-плочу славном писцу, са усхићењем објашњавајући придошлим странцима да су Чехов и њихов град рођени исте године. Наиме сусрет се десио у њиховим одмаклим годинама. Писац је напунио 30, а исто толико и град на источном рубу Руске империје који је у том тренутку бројао 145 камених кућа и 120 фењера постављених за осветљавање хладних октобарских ноћи. Изградњом Трансибирске железнице Владивосток је почео нагло да расте. Године 1897. град је имао близу 30.000 становника, а 10 година касније број се утростручио.
Данас, захваљујући чињеници да представља главну географску копчу између Русије и Азијско-пацифичког региона, Владивосток је израстао у највећи центар међународне сарадње на Далеком истоку. У том епохалном успону, не би требало, подсећају наши домаћини, занемарити ни Хрушчова чије је запажање да би овај град могао постати Сан Франциско истока направило драматачан заокрет. Давање Владивостоку статуса отвореног града је несумњиво био грандиозан догађај, констатује Виктор Иванович, предавач на државном универзитету Владивостока:
- Град као стратешка војна база флоте био је деценијама затворен. Овде нису постојали конзулати других држава, а страни држављани као и грађани остатка СССР могли су ући само уз посебну дозволу. Отварањем града почиње његов преображај у привредно и економско седиште овог дела Русије.
Знатно касније, Владивосток постаје место одржавања годишњег Источног економског форума, а 2018. стиче статус престонице Далекоисточног региона. Велика финансијска улагања и отварање граница према Кини и Северној Кореји преко ноћи претвориће овај регион у регионалну економску, војну и трговачку силу. Инфраструктура се нагло изграђује а са њом и нове перспективе руске капије ка Азији.
У граду у којем никог не затиче призор пешака који хита преко залеђеног океана пут Северне Кореје, где се диве тигровима а изграђују најмодернији мостове, где гласачка комисија хеликоптерима обилази особље светионика, а градоначелник дочекује светске лидере, где су јежеви неизоставна посластица, а китови утисци класика, све делује као фино исткана прича од мита, фолклора и савременог тренутка. И све даје за право цару Николају Трећем који је на свом пропутовању кроз Исток рекао: Овај град биће лука будућности.
КИНЕЗИ, КОРЕЈЦИ, ЈАПАНЦИ...
ЛУЧКИ град са излазом на Тихи океан и у свакодневном животу демонстрира упућеност на Азију. Овде се могу срести сезонски радници из Северне Кореје, купити производи из Јужне, поделити ложа у позоришту са туристима из Кине. Од самог оснивања, објашњава наш водич, Владивосток је био мултикултурални град, дом представника најразличитијих националности. Поред Руса, овде су живели Кинези, Корејци, Јапанци, Пољаци, Американци, Немци, Италијани, Чеси и многи други.
Поред православних, постоје лутеранска и католичка црква, богомоље различитих конфесија. До краја 1930. у граду су постојала Кинеска четврт (Милионка) и Корејско насеље".
БОНУС ВИДЕО - ЗАЈЕДНИЧКА ВЕЖБА: Кина, Русија и Иран са заједничком будућношћу
Препоручујемо
ОБЈАВЉЕН СНИМАК ИСПИТИВАЊА: Терориста у болници не разуме руски (ВИДЕО)
23. 03. 2024. у 19:39
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)