И ДАНАС ИМ ОПАСАН ЈЕР ВЕЛИЧА СРБИЈУ: У Београду представљена "Нераскидива карика", биографија генерала Небојше Павковића

Б.Субашић

19. 03. 2024. у 19:21

Аутор пуковник Миодраг Јевтић: Интерес своје државе и војске ставио на највиши пијадестал. Јунак књиге је жив, а заиста је и јунак и мученик, каже генерал Милош Ђошан

И ДАНАС ИМ ОПАСАН  ЈЕР ВЕЛИЧА СРБИЈУ: У Београду представљена  Нераскидива карика, биографија генерала Небојше Павковића

Foto: Д. Миловановић

Foto: Д. Миловановић

 

БИОГРАФИЈА генерала Небојше Павковића "Нераскидива карика", представљена је јуче пред препуном салом за промоције хотела "Москва" у Београду. Аутор књиге пуковник у пензији Миодраг Јевтић, поручио је да је њен наслов метафора карактера ратног команданта Треће армије Војске Југославије на Косову и Метохији која је 1999. поднела највећи терет агресије НАТО, али и каснијег начелника генералштаба ВЈ, а затим хашког сужња.

Foto Arhiva

Генерал-пуковник Небојша Павковић

- Наслов књиге сам осмислио импресиониран чињеницом да је генерал Павковић интерес свог позива, државе и војске ставио на највиши пијадестал, често и изнад породице. Усуђивао се да упозори своје претпостављене, па чак и команданта армије и начелника Генералштаба, када је сматрао да не доносе правилне одлуке. Није прихватао непристојне понуде америчких и других званичника који су му нудили даље напредовање у каријери у замену за сарадњу. Никада није сарађивао са тужиоцима и другим моћницима Хашког трибунала што би резултирало знатно блажом или ослобађајућом пресудом. Зато је генерал-пуковник Небојша Павковић нераскидива карика - записао је Јевтић у уводном слову двотомне биографије српског војсковође, чија је најтежа кривица и отежавајућа околност то што се не предаје.

Foto: Д. Миловановић

Аутор пуковник Миодраг Јевтић

Због тога је, наглашава аутор, он и даље у казамату у Финској, где мора да одслужи целу казну, за разлику од осталих хашких осуђеника који су пуштени раније.

- Генерал Павковић је личност фасцинантне биографије и изванредних војничких достигнућа. Баш због тога је добио двадесетдвогодишњу робију. То потврђује образложење председника хашког Механизма Кармела Ађијуса, приликом одбијања да се генерал Павковић пусти на слободу после две трећине одлежане казне, као већина других осуђеника: "То је човек који се није покајао, који велича своју државу, који велича своју војску, не признаје да су урадили икакве злочине". Хашке судије су зато закључиле да генерал Павковић и даље "опасан" - рекао је Јевтић.

Foto: Д. Миловановић

Генерали бранко Крга и Љубиша Диковић

Савладан емоцијама пред изузетно великим бројем посетилаца промоције, међу којима су били некадашњи највиши официри ВЈ и начелници Генералштаба, генерали Бранко Крга и Љубиша Диковић, колеге и ратни другови, као и многе јавне личности и научници, констатовао је: "Ово није промоција књиге, ово је скуп подршке генералу Павковићу".

- Његову биографију сам писао три и по године разговарајући са 64 јавне личности, из света политике, одбране, културе, цркве, медија. Захваљујем се присутним херојима који су преживели голготе рата, а нажалост морам да констатујем да је нестао готово читав колегијум Командата 3. армије, јер су ратне трауме и осиромашени уранијум узели данак - рекао је потресено Јевтовић.

Foto: Д. Миловановић

Вања Булић и Душан Савић

Глас је од узбуђења подрхтавао и старом ратнику са КиМ, генералу Милош Ђошану, када је требало да да се обрати присутнима.

- Велика ми је част и одговорност да говорим о књизи чији је јунак жив, а заиста је и јунак и мученик, који попут Старца Вујадина тамнује у модерном хашком "проклијетом Лијевну".

Први пут сам се генералом Павковићем срео 10. јуна 1998. када сам на сопствени захтев дошао из Генералштаба у Приштински кропус, на дужност команданата 52. артиљеријско-ракетне бригаде у Ђаковици. Примио ме је војнички, трудећи се да озбиљност ситуације не угуши оптимизам у мени: "Здраво Ђошан, шта има ново. Идеш у Ђаковицу до које имаш четири пута и сви су опасни". Последњи пут сам га видео 2005. у затворској ћелији у Схевенингену. Био сам сведок одбране председника Милошевића који ми је у рекао: "Генерале тамо у ћелији је Ваш команадант. Посетите га, ко зна да ли ћете имати више прилику. Он и генерал Лазаревић су заслужили да их сви вечно поштујемо". Ушао сам у његову војнички уредну ћелију а он је рекао: "Здраво Ђошан, шта има ново". У том поздраву било је и бриге и оптимизма и одлучности да издржи до краја - гануто је говорио стари артиљерац.

Фото А. Станковић

Генерал Небојша Павковић

Књига "Нераскидива карика" дала је особену синтезу знања и приступ документима који су релевантни за историчаре и публицисте, али и за грађане, нагласио је рецензент Томислав Кресовић:

- То је прича о нераскидивој карици између јуначких генерација од пре 30 година и данашњих које живе у виртуелном свету из кога им се често пласирају неистине о нашој борби која се 1999. водила за слободу, против новог светског поретка, који није марио за правду већ само за силу и интересе. Пуковник је написао књигу о генералу Павковићу, која је историја о Србији, о нама самима.

САЧУВАО ВОЈСКУ И ОРУЖЈЕ

ПОСЛЕ књиге "Нераскидива карика" и оних које је написао сам генерал Павковић модерни историчари неће имати много посла по архивама, коментарисао је пуковник у пензији Горан Јефтовић:

- Ово је жива историја која одсликава време у коме смо се борили и чували дојстојанство народа и државе. Величина Небојше Павковића је у томе што није радио бирократски и увек је био корак или два испред непријатеља. Ово не говорим као неко ко је читао о тим стварима, већ као учесник догађаја. Резултат његове команде био је да је Трећа армија која је бројала 155.000 људи, која је имала 450 тенкова и 450 оклопних транспортера и више од 360 артиљеријских оруђа имала укупне губитке какви су по светским стандардима предвиђени за један дан рата!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)