ВРАЋАЈУ ЖИВОПИС ДРЕВНОЈ ЦРКВИ КРАЉА МИЛУТИНА: Акцијом "Наставимо ланац" покренути обнова и фрескосликање храма у селу Бостане код Новог Брда

Д. Зечевић

14. 03. 2024. у 10:41

ЗА само три дана, око хиљаде Срба су, средином 19. века, са славне тврђаве Ново Брдо, у "ланцу", камен по камен, из руке у руку, Храм Успења Пресвете Богородице, пренели у оближње село Бостане. Зато је упамћено предање да је "црква прелетела" из Новог Брда на место где је и данас.

ВРАЋАЈУ ЖИВОПИС ДРЕВНОЈ ЦРКВИ КРАЉА МИЛУТИНА: Акцијом Наставимо ланац покренути обнова и фрескосликање храма у селу Бостане код Новог Брда

Фото: Приватна архива

Стару богомољу, Турци су одмах по освајању Новог Брда, 1441, порушили, али је њена важност надживела суровост освајача, па је као задужбине краља Милутина, остала дубоко у памћењу Срба, те је народ решио да пуна четири века и још 41 годину касније, од сачуваног камена подигне нову-стару светињу. Било је то 1852. Данас наш народ у част ове светиње опет прави неки нови ланац и повезује Србе где год да су у племенитој намери: да не запусти оно што су преци оставили, већ да се обнови и живопише. Јер, фреске из 14. века заувек су "избрисане" бестијалношћу Османлија.

Фото: Приватна архива

- Намера нам је да овај храм оставимо потомцима као што су га нама оставили преци. Зато желимо да га обновимо и реконструишемо. Акцију обнове назвали смо "Наставимо ланац", јер као што су хиљаде људи учествовале у њеном преношењу, тако и ми "ланчано" желимо да обновимо и осликамо светињу, и уредимо конак - појашњава протојереј Стево Митрић, парох новобрдски, намеру са којом је уз благослов владике Теодосија 2018. започео акцију обнове овог храма у Бостану у новобрдској општини на Косову и Метохији.

Његова објава, овим поводом, на друштевеним мрежама привукла је велико интересовање па су неопходна средства за осликавање цркве и уређење конака у потпуности прикупљена.
- Половина радова већ је обављена. Кренули смо 2018, почев од дренаже простора око цркве, замене подова, припреме за фрескосликање, док је само осликавање почело годину касније - радостан је отац Стево који је парох у шест села са петнаестак заселака удаљених и по 70 километара, чијим је житељима, а има их око 2.500, ова црква једина жива светиња.

Фото: Приватна архива

За живопис је, додаје прота, ангажована Ружица Тодоровић, фрескописац из Вршца. Осликавање је започела још пре три зиме, а како она каже, трајаће још две наредне.

- Раније сам осликавала цркву на северу Косова и Метохије што се допало владики Теодосију који ме је и препоручио и благословио мој рад на овом храму. Живопишем је пуне три зиме, и радим зими због ангажмана које у другим терминима имам и у родном граду. Одговорност за рад живописа на овом храму је превелика, светиња је изузетна, енергија посебна, потпуно сам и духовно посвећена овом раду. Цео дан сам у цркви, радим до касно, одговара ми поподневни и вечерњи рад, а пре подне пак у цркви све припремам за те радове - прича нам Ружица.

Захвалност

НОВИ иконостас од трешњиног дрвета поклонио нам је Дејан Павић из Осечине, а потом смо наставили да сакупљамо новац за фреске. Највећи донатори су нам редитељ Данило Бећковић, певач Никола Роквић, многе компаније и хуманитарне организације, захвалан је отац Стево Митрић.

Каже и да када је први пут дошла није ништа знала о новобрдском крају, али се и срцем и душом уклопила.

- На почетку је била врло тешка ситуација: несигурност, крађе, застрашивања, али сада је чини ми се мало лакше. Навикла сам се. Бог све уређује и зна зашто је сада тренутно таква ситуација за Србе на Косову и Метохији. Тешко је када знамо да је ово наше, да су наше светиње, наш простор који неко други својата, али задивљена сам храброшћу ових наших људи, пре свега деце која су скромна и која живе у врло скромним условима, али су дивна деца и одлични ђаци, пуни снаге - истиче своје импресије Ружица, одушевљена најмлађим становнцима новобрдског краја.

Патријарх Павле давао од плате

ОБНОВУ ове Милутинове задужбине, а наше светиње започео је још патријарх Павле док је био епископ рашко-призренски седамдесетих година прошлог века. Упамћено је да је део своје плате уложио у обнову храма. Тај посао обавио је са свештеником Илијом Шмигићем. Поставили су стуб на средини цркве, да је стегну са свих страна, да не би пала, јер није имала стубове. А, зидана је каменом у ком су остаци лаве, од кога је био изграђен цео средњовековни град Ново Брдо.

Додаје и да је њена породица када је први пут на КиМ дошла да осликава цркву у Сочаници, најпре била уплашена и стрепела за њу, али да јој је одговарала: "Кад могу наши људи да живе ту, могу и ја. Зашто је мој живот вреднији до њихових?" Овде је, сада већ трећи пут, стигла 1. децембра и радиће до 1. маја. Смештена је у црквеном конаку, а са породицом се чује телефоном, али само када има мобилног сигнала јер често зна да нестане.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ЈЕЗИВО: Голмана, његову жену, дете и двоје људи пијани возач покосио на пешачком прелазу (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО-СНИМАК)