ОСТАЋЕ ТО ВУЧИЋЕВА И МОЈА ТАЈНА: Селомир Марковић - чика Селе, чувар Чегра, носилац Златне сретењске медаље (ФОТО)

Ј. Ћосин

11. 03. 2024. у 07:00

ВЕЛИКА је част и задовољство добити признање за труд и рад и то од првог човека државе. Председник Александар Вучић ми је рекао да је чуо о мени много лепих ствари. Тада сам се одважио да му кажем две реченице.

ОСТАЋЕ ТО ВУЧИЋЕВА И МОЈА ТАЈНА: Селомир Марковић - чика Селе, чувар Чегра, носилац Златне сретењске медаље (ФОТО)

Фото Ј. Ћосин

Прва ће заувек остати тајна између нас двојице, а друга је: "Хоћу да будеш први председник Србије који је крочио на брдо Чегар, јер ниједан досад није дошао, још од краља Александра Карађорђевића".

Обећање председника да ће првом приликом доћи да посети овај споменик подигнут у знак сећања на храбре устанике и њиховог команданта на Чегру значи више него сама Сретењска награда којом је ове године одликован Нишлија Селомир Марковић Селе. Он пуних 35 година брине о спомен-комплексу на Чегру дочекујући школске караване, дипломате, стране и домаће госте, приповедајући о највећој националној трагедији у Првом српском устанку, 1809. године.

- Он је обећао, дао је реч да ће првом приликом доћи. То ме је обрадовало, верујем да би се онда још више тога урадило да овај споменик буде приступачнији, да се до њега направи бољи прилаз и пут - нада се он.

Марковић је одликован Златном медаљом за заслуге и постигнуте резултате у очувању културног и историјског наслеђа. Од првог дана када је давне 1988. године, када је било 180 година од Битке на Чегру, постао домаћин комплекса, чика Селе, како га знају у овом крају, има статус волонтера, и мисију да млађим генерацијама пренесе део српске историје и патриотизма. Више од 400 аутобуса је прошле године дочекао на Чегру побринувши се да сваки безбедно прође.

- Пут је јако узан, не могу да се мимоиђу два аута, па се зато возачи који возе екскурзије мени јаве и то три пута. Последњи пут то ураде код пруге, а онда син и ја изађемо и зауставимо саобраћај док аутобус не прође и тако се никада није десио никакав инцидент - каже он.

Иако је већ загазио у осму деценију, не прође дан да не дође и обави рутинску контролу на Чегру, док током лепих и сунчаних дана његова породица и он током целог дана дочекују госте и послужују кафом и колачима.

- Правило је под бројем један: контрола и чишћење споменика. Визуелна контрола да преко ноћи није нешто сломљено или оштећено, а друга битна ставка је да сваког дана, без изузетка, морам да упалим три свеће. Прва нашем патријарху Иринеју, који је много помогао и мени и око споменика. Друга је Стевану Синђелићу и трећа његовом осмом потомку Радету. Потомци су стално овде. Био је десети потомак прошле године, Стеван, рођен 2003. године. Они су из села Грабовац, често и ја одлазим код њих. Када сам у фебруару ишао по награду у Београд, прво сам свратио код њих у Свилајнац. Отишли смо на гробље Стевану - открива нам чика Селе.

Иако по струци није историчар, Селомир Чегарску битку зна у прсте, о чему сведочи и књига коју је написао.

- Руси су дошли до Дунава, требало је да нам донесу наоружање, али је Дунав набујао, па су им се две лађе са војском потопиле и тада су обуставили прелазак реке. У међувремену, на наговор једног шпијуна блиског Наполеону Бонапарти послата је јака војска да помогне Турцима, јер им је одговарало да Турска понесе победу на нишком фронту. И док смо ми чекали помоћ од Русије, Турцима је стигла помоћ и војска из Грчке, Врања, Лесковца, Албаније... То је резултирало тиме да на Чегру буде 15 непријатељских војника на једног српског - објашњава он.

Краљевска липа

ЈУНА 1927, када је завршено осветљење куле коме је присуствовао, краљ Александар Карађорђевић засадио је две липе. Прва је страдала од мрава пре двадесетак година. Друга је очувана, чувам је као светињу највећу - каже Селомир.

Чика Селе је вољен и цењен не само од мештана, већ и туриста, странаца, разних делегација.

- Много тога и много поклона сам добио од страних делегација, америчких генерала...

Командант базе "Бондстил" на Косову Ник Дучић, потомак Јована Дучића, нашег песника, поклонио ми је значку. Пре неколико дана су комплекс посетили представници 17 земаља из целог света. Сви су били одушевљени - прича нам са усхићењем.

За крај поручује да страхује да за живота неће дочекати да се остваре две његове највеће жеље.

- То је проширење пута и изградња Српске куће. Желео бих да се несметано пролази, да пут буде шири, да прилаз буде бољи и сигурнији, да један метар буде за бициклистичку стазу и један метар за пешаке и да буде осветљен. По пројекту још је предвиђена Српска кућа, да има простор за 150 до 200 људи, да могу зими или кад су врућине посетиоци да уђу, седну, да попију кафу, чај...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности