ЈЕВРЕЈСКА "ГРАБЉИВИЦА" У ЛОВУ НА ЈЕВРЕЈЕ: Ко је била прелепа Стела Голдшлаг, због које је у логорима убијено на стотине људи? (ФОТО)
КО је била Стела Голдшлаг, млада, лепа немачка певачица свинга, Јеврејка која је потказала на стотине берлинских Јевреја, од којих је већина убијена у логорима?
Да ли је била само зликовац или и жртва? И како бисмо се понели ми данас, када би нашим породицама и нама самима претила опасност да завршимо у гасним коморама у Аушвицу?
Сва ова питања, у време растућег неонацизма у свету, поставља немачки редитељ Килиан Ридхоф филмом "Стела, један живот", који је изазвао велику пажњу на овогодишњем ФЕСТ-у. Филм је рађен по истинитом догађају, а екипа окупљена око пројекта годинама је истраживала живот праве Стеле Голдшлаг, највећим делом из руских архива. Наиме, после Другог светског рата Стела је осуђена и провела је у совјетском затвору у Источној Немачкој пуну деценију.
О њој су до сада написана два романа, од којих је аутор једног њен друг из разреда Петер Вајден ("Стела. Истинита прича" из 1992.), затим једна опера, мјузикл и један полудокументарни филм. Међутим ова лепа плавуша нашла се у жижи светске јавности тек после најновијег филма Ридхофа, у ком главну улогу сјајно тумачи немачка глумица Паула Бир.
Стела (1922-1994.) потиче из секуларне, уметничке берлинске породице. Отац Герхард био је композитор и диригент за филмску компанију "Гаумонт". Мајка Тони била је познатна концертна певачица. И сама Стела певала је џез и свинг. Када су нацисти, 1933. године, преузели власт, ни она, као ни остали Јевреји, није могла да похађа јавну школу, па је прешла у приватну, коју је основала јервејска заједница.
Отац убрзо остаје без посла. Непосредно после Кристалне ноћи, породица Голдшлаг покушала је да напусти Немачку, али безуспешно. Нису могли да добију потребна документа за улазак у САД, јер је Америка, као и многе друге државе, увела квоте за имигранте, што је на стотине хиљада људи коштало живота.
Почетак рата Стела дочекује удата за друга из школе и оркестра, такође Јевреја, Манфреда Киблера. Убрзо су сви похапшени и принудно ангажовани на раду у фабрици оружја. У фебруару 1943, дакле пре тачно 81 годину, почиње последњи "лов" на преостале Јевреје у Берлину. Процењује се да их је у том тренутку било још око 78.000 и за њих је оформљено шест колективних центара. Испред једног - зграде јеврејске заједнице у Розенштрасеу, одржан је једини познат протест "аријевских" жена против хапшења њихових мужева, Јевреја.
Стелина породица успела је да избегне хапшење у фабрици, али су након тога принуђени да живе у илегали. Током недељу дана, колико је трајала "Фабричка акција", ухапшено је између 8.000 и 11.000 Јевреја, међу којима и Манфред. Спроведен је у логор Аушвиц-Биркенау и убијен 3. маја исте године.
Неки Јевреји су преживели скривајући се, а други тако што су учествовали у њиховом хватању. Тако су, бар за неко време, успевали да спасу себе и породице, али и да зараде. Добијали су 200 до 300 рајхсмарака за сваког ухваћеног Јевреја. Звали су их "грабљивци".
Једна од "грабљивица" препознала је Стелу на улици и оцинкарила њу и њеног тадашњег партнера Ролфа Исаксона. Обоје су се бавили продајом фалсификованих докумената Јеврејима. После хапшења и тортуре, баш као на филму, стварна Стела успева да побегне, али убрзо, без пара и папира, принуђена је да потражи родитеље. Тако ће довести тајне агенте на њихов праг и сви заједно ће бити ухапшени. Управо ово помоћи ће Гестапоу да уцени Стелу и натера је на сарадњу. Циљ је био да их одведе до главне особе која израђује фалсификована документа, али и да лута улицама и потказује "неаријевце" које сретне. Убрзо са Ролфом Исаксоном постаје члан специјалног "Сервиса за потрагу за Јеврејима".
ПРВА СУЂEЊA
СТЕЛИНО суђење у Западном Берлину, 1957. године, одвијало се у време док је Западна Немачка и даље била пуна нациста, чији су злочини остали некажњени. Проћи ће још шест година док не почне суђење у Франкфурту у "Процесу Аушвиц", које је трајало од 1963. до 1965. То су била прва суђења против нацистичких злочинаца према западнонемачком праву, јер је у Нирнбершком процесу 1945.-1949. примењено међународно.
Када су Совјети заузели Берлин, Стела је ухапшена, а њена кћи смештена код једне јеврејске породице. После одслужене десетогодишње казне, полази у потрагу за ћерком по Западној Немачкој, да би се поново нашла иза решетака 1957. и била осуђена на 10 година. Будући да је казну већ одслужила, пуштена је на слободу, уз одузимање грађанских права. На суђењу, психијатар је констатовао да болује од шизофрене психопатије, а касније ће јој бити дијагностификована и озбиљна депресија.
Иза себе је имала пет бракова и ћерку која је се одрекла и побегла у Израел. Стела је прешла у хришћанство и постала окорели антисемита, убеђена да је страдала као жртва "јеврејске завере".
После неуспелог покушаја самоубиства 1984, Стела се убила скоком са свог балкона 1994. Ролф Исаксон никада није пронађен, па су га источнонемачке власти 1953. прогласиле мртвим.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Крах Обаминог брака и афера с Џенифер Анистон - Мишел се више не појављује с њим (ФОТО)
У АМЕРИЧКИМ медијима се све више шушка о наводној љубавној афери бившег америчког председника Барака Обаме и холивудске глумице Џенифер Анистон.
25. 01. 2025. у 20:22
Коментари (0)