СРПСКА ЛОЗА НА ВИНСКОЈ МАПИ СВЕТА: Занимљива ижложба о "пићу богова" у Галерији науке и технике САНУ
ОКО 11.000 година стари су први подаци о припитомљавању винове лозе, а на нашем простору постоје материјални докази о томе из гвозденог доба.
О историји виноградарства и винске културе на тлу данашње Србије се мало зна и управо то је подстакло стручњаке Мирослава Николића, Жељка Томановића, Славицу Тодић, Милицу Рат и Миодрага Грбића да крену у истраживање. Тако је настала изложба "Вински летопис Србије", која се отвара данас у Галерији науке и технике САНУ.
Поставка обједињује историјске налазе од гвозденог доба до прве половине 20. века, а највреднија је вотивна (заветна) икона Либер и Либера из другог или трећег века нове ере, која се чува у Музеју Крајине у Неготину. Поред археолошких експоната, алата за обраду винограда, резидбу и заштиту винове лозе, опреме за прераду грожђа, производњу, чување и уживање вина, из наших музеја, на изложби је први пут представљен хербаријум Андреја Волног, професора карловачке гимназије, са примерцима сорти винове лозе које су гајене на Фрушкој гори од 1812. до 1824. године. Посетиоци ће имати прилику да прелистају, у дигиталној форми, драгоцени хербаријум који представља другу најстарију познату ампелографску колекцију у свету.
- Професор Волни је сакупио око 120 узорака, а ДНК анализом је утврђено да је највише тих сорти ишчезло током најезде филоксере, која се појавила средином 19. века у Француској, а у Србији 1882. године - каже за "Новости" проф. др Мирослав Николић из Института за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду. - Србија је, иначе, помогла Француској да преброди огромну кризу коју је проузроковао штетни инсект. У доба филоксере транспортовале су се огромне количине вина из наше у земљу Гала.
Десет сандука за Пикаса
НЕГОТИНЦИ тврде да је Тито највише волео тамјанику, а професор Николић каже да је то вероватно мит:
- Тито је волео фина вина, а на Брионима је узгајао специфичну сорту вугава. Сликару Паблу Пикасу поклонио је десет сандука да уради постер за "Неретву". Пикасо није хтео да узме новац, али вино није одбио.
Први пут су представљене и аутохтоне српске сорте винове лозе, међу којима је и неколико доскоро непознатих.
- Прошле године смо завршили пројекат у коме смо покушали да докажемо шта би могло да потиче са овог поднебља. На основу тих анализа сасвим је извесно да је прокупац наш, као и неготински црни зачинак и багрина, док смедеревка, која је овде одомаћена, потиче из Бугарске где се зове демијат - истиче Николић. - Мада је одомаћена овде, тамјаника није наша аутохтона сорта. То је древна грчка сорта из античког доба, којој су Французи дали име "мускат бјанко ати греј". У средњем веку најцењеније су биле мускатне сорте, а код нас су све оне које миришу назив добиле по тамјану. Дуго се мислило да је црна тамјаника аутохтона сорта Неготинске Крајине. Утврђено је, међутим, да је то само мутација беле тамјанике.
Турци узимали харач на вино
ВИНО се производило на тлу Србије и у османском периоду - каже Мирослав Николић. - Турци су брзо схватили да се вином добро тргује, па им није много сметало то што је црно вино синоним за Исусову крв. Гледао сам турске списе из 16. века, у којима пише да су Турци узимали харач на вино.
Виноградарство се на тлу Србије развијало под утицајима Трачана, који су винову лозу донели из Мале Азије, и Хелена. Посетиоци ће сазнати и како су Грци и Феничани винову лозу однели у Француску, која је данас светска сила за вино.
- Много је оних који су допринели развоју виноградарства, а међу њима се издвајају Франц Шамс, који је први описао сорте на подручју Војводине, Димитрије Вита Петровић, Милутин М. Савић, први управитељ Школе за винодеље и воћарство у Букову код Неготина, у чијем је оснивању имао кључну улогу - говори професор Николић. - Захваљујући Савићу прокупац и зачинак су ушли у светску ампелографску литературу.
Препоручујемо
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)