НАША ИВА ГОВОРИ КИНЕСКИ БОЉЕ ОД КИНЕЗА: Студенткиња из Београда иза себе оставила 138 такмичара из чак 120 држава света (ФОТО)

Бранка Борисављевић

24. 10. 2023. у 19:02

НАША Ива Илић, из Београда, најбоља је на свету у познавању кинеског језика, историје, географије, културе и обичаја најмногољудније земље света. Она је на језичкој олимпијади "Кинески пут", иза себе оставила 138 такмичара из чак 120 држава света.

НАША ИВА ГОВОРИ КИНЕСКИ БОЉЕ ОД КИНЕЗА: Студенткиња из Београда иза себе оставила 138 такмичара из чак 120 држава света (ФОТО)

Фото: Приватна архива

Награда је стипендија коју изабере, али се још није одлучила. Иако је четврта година студија кинеског језика на Филолошком факултету, сматра да је за успех који је постигла најзаслужнија она сама.

У разговору за "Новости" Ива открива да је кинески језик почела сама да учи кроз кинеске серије и видео-снимке на друштвеним мрежама пре седам година. Касније је похађала курс Института Конфуције, а затим уписала студије. Такмичење је трајало три недеље и било је, каже, изузетно напорно. Први корак за одлазак у Кину била је победа на националном такмичењу, што је Ива са лакоћом прошла.

- Одговарали смо на питања из географије, историје, језика, писали есеје... - каже Ива. - У финалу смо имали задатак да урадимо позоришну представу. Све се тицало Кине, тачније провинције Ђангсу у којој живи и најбројнија етничка група у земљи. Било је изузетно стресно. Далеко од куће, дуго је трајало, немате никог свог, стални притисак такмичења. Нема спавања, а морамо да будемо лепи, због сталних снимања. Било је немогуће припремити све из материјала који смо добили, јер су рокови били изузетно кратки. Било је: или знате или не знате.

СТО МИЛИОНА ГЛЕДАЛАЦА

ЈЕЗИЧКУ олимпијаду организују Влада Кине и Институт Конфуције, а после три године онлјан такимичења због пандемије ковида 19, овогодишње је било уживо. Све трошкове пута, смештаја, боравка сносили су организатори. Национална кинеска телевизија ће ускоро почети са емитовањем надметања које има више од 100 милиона гледалаца по сезони.

- Били смо смештени у најбољим хотелима у три града у којима се одржавало такмичење, организација је била сјајна - каже Ива.

Иако је похађала курс и тренутно је на завршној години студија, Ива верује да је самоука када је реч о учењу кинеског језика. Каже да се понаша као Кинескиња у Србији, а то значи да користи кинески језик кад год може: на телефону, рачунару, читајући вести...

- Одувек ме привлачила кинеска култура, па је и учење језика за мене било изазов - каже нам Ива. - Тежак јесте, али кад нешто заиста желите онда и успете. Код њих један знак није слово, већ слог. Једна реч има, углавном, два карактера или ако је идиом - четири. У кинеском језику има око 50.000 карактера. Знам их око 10.000, а довољно је од 7.000 до 8.000 за нормалну комуникацију, читање новина и књига, праћење програма.

Наша саговорница је веома активна на кинеским друштвеним мрежама, прави видео-прилоге за њихову верзију "Јутјуба". За своје блогове и снимке добија дивне коментаре самих Кинеза. Тако промовише Србију и нашу културу. И на такмичењу је Ива, поносно прошетала у српској народној ношњи. Осим кинеског, Ива се бави тетовирањем, а међу омиљеним мотивима су јој кинески и оријентални. Бави се и превођењем, али још није донела одлуку за будућност.

- Волела бих да покренем неки свој бизнис или да будем нека културолошка спона између Кине и Србије при амбасади, да будем лице Србије у Кини - поручује Ива.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима