ОДУВЕК САМ ЖЕЛЕЛА ДА УСПЕМ У ЖИВОТУ: Искрено Борислава Перић Ранковић, параолимпијка на крову света

Слободан Бајић

18. 10. 2023. у 21:00

ХЕРОИНА живота и спорта. Супруга, мајка, ћерка, сестра, пријатељица, домаћица, најбоља другарица... Борислава Перић Ранковић (51), на планети најуспешнија стонотенисерка са инвалидитетом, и више је од тога, иако за себе каже да је од свега помало.

ОДУВЕК САМ ЖЕЛЕЛА ДА УСПЕМ У ЖИВОТУ: Искрено Борислава Перић Ранковић, параолимпијка на крову света

На једном од такмичења 2009. године, Фото Н. Параушић

Енергију, њену непресушно позитивну, емитује где год да се појави: од спортских борилишта, на тренингу или такмичењу за српску репрезентацију и њен клуб, новосадски Спин, преко породичних дружења, случајних сусрета све до скупштинске сале.

Ове године обележава две деценије велемајсторске игре целолуидном лоптицом. За то време, освојила је чак 30 пехара и медаља на највећим смотрама спортиста у свету, Параолимпијским играма, Светским и Европским првенствима. Од тог броја, 15 су најсјајнија одличја. У богатој ризници, недостаје јој једино параолимпијско злато у дублу.

Али, како каже, догодине у Париз, иде по то одличје. Признања, стечена на бројним интернационалним турнирима, светским куповима, регионалним и домаћим првенствима, једноставно, не стиже да рачуна.

- Што би се рекло, све радим у ходу, а себе доживљавам као мајку и спортисткињу, јер сам томе највише посвећена - каже Борислава на почетку разговора за "Новости".

Фото Приватна архива

- Породица, ћерка Драгана и супруг Миленко су, наравно, на првом месту. Трудимо се да поред свих послова и обавеза, што више времена проводимо заједно. Драгана је ученица седмог разреда, има све петице, тренира кошарку, коју је сама изабрала и ужива у томе. То ми је посебно драго, јер сам и ја тренирала кошарку... Уз ћеркину радост, подршку супруга, његове мајке и мојих родитеља, у сваком тренутку имам снагу за све планове.

Борислава је рођена у Бечеју, где је завршила основну и средњу школу и где су, како каже, њени спортски почеци. Играла је фудбал са дечацима, волела боравак у природи, дуго била у извиђачима, тренирала кошарку.

- Кад играм у мушкој конкуренцији, дајем 150 одсто, па је тако и дан-данас на тренинзима.

Као девојчица, викенде и распусте проводила сам код бабе и деде у Чуругу, и садашњи одласци са ћерком враћају ме у детињство. Сећам се да смо све време били напољу, брали кукуруз за неки динар за екскурзију. Тада смо знали да зарадом доприносимо друштву.

Да би наставила школовање и допунила кућни буџет, Борислава се као студент Више информатичке школе запослила у столарској радионици у Бечеју, где је 1994. доживела повреду на раду.

- Радила сам најпре канцеларијски посао, што баш и није у складу са мојом природом.

Пошто сам се упознала са столарским занатом, као једина жена у фирми, прешла сам у радионицу јер сам желела да продукт мог рада буде видљив. Догодила ми се та повреда на раду због које сам стекла инвалидитет и да се то није десило, вероватно не бих успела у спорту колико јесам. Сада сам, такође, много упорнија, истрајнија, не одустајем све док не урадим по својој замисли. Тада сам имала 22 године, и у тренутку када је цео свет био мој, десила се таква прекретница у животу. Ипак, уз подршку најближих, све смо пребродили.

Било је важно, у тим новонасталим променама, рашчистити сам са собом, шта и како даље, определити се у животу. После опоравка и рехабилитације, приоритет је био да се вратим на посао, а после пар година, спорт и стони тенис као и резултати који су уследили.

Одлучила сам да ће све бити по моме, или никако. Прихватила сам колица као могућност да изађем у свет.

Фото Приватна архива

Борислава сматра да сваки покушај може да буде мање или више успешан, али никако неуспешан. Јер, како истиче, неуспех је ако се нешто ради због других.

- Бавила сам се спортом рекреативно, због сопственог здравља, и на позив Златка Кеслера, садашњег селектора репрезентације Србије, 2003. почела сам посвећено и озбиљно да тренирам стони тенис. Мислим да сам одувек желела да успем у животу. Хтела сам да будем видљива, посебно у колицима. Управо та видљивост је била ветар у леђа да бих постигла нешто. Зато сам стално у покрету. Бавила сам се разним стварима, радила многе послове који причињавају задовољство и увек била максимално посвећена. Сматрам да, ако се гледа далеко, често се човек спотакне о најобичније ствари, а када се гледа у њих, у најобичније ствари, стиже се на врх. То доживљавам као успех, чињеницу да се бавим нечим што ме испуњава, остварује унутрашње задовољство, које је незамењиво - каже Борислава.

Признања, награде, дипломе, повеље, захвалнице, уз медаље потврда су Бориславиног преданог рада и успеха. За најбољу стонотенисерку са инвалидитетом на свету је проглашена 2015, а непрекидно је водећа и у врху Светске ранг-листе. Као најбоља српска спортисткиња са инвалидитетом, одликована је Златном медаљом за заслуге.

Српска финала са Надом

НАДА Матић и ја смо заједно пре 20 година узеле рекете у руке и стигле до светског врха - каже Борислава. - Цимерке смо на свим такмичењима, дружимо се породично, тренирамо свакодневно заједно, деца нам се друже.

Занимљиво је да су Борислава и Нада у два наврата играле једна против друге у финалу Европског првенства.

- Српска финала била су 2015. у Данској и 2019. у Шведској. Посебном радошћу испунила нас је чињеница да су се уз "Боже правде" две српске тробојке вијориле на јарболима.

Професор и народни посланик

УЗ прегршт обавеза, Борислава је завршила и Факултет за спорт и физичко васпитање "Тимс" у Новом Саду и стекла звање професора физичког. Од прошле године је, такође, и народни посланик, члан Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва и заменик члана Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво.

- Посвећена сам томе и успевам да усклађујем обавезе уз велику подршку и разумевање шефа посланичке групе - потврђује Борислава.

Химна на победничком постољу

СЕЋАМ се, када сам пре 20 година, после пар месеци тренинга, питала колегу и тренера Златка Кеслера, најбољег стонотенисера са инвалидитетом на свету, колико је потребно да бих била на врху Светске ранг-листе. Одговорио ми је да то није тако лако како замишљам.

То ми је дало додатни мотив, пробудило у мени инат да будем боља, да брже напредујем.

Тако смо Нада Матић и ја освојиле прву екипну медаљу за Србију 2004. у Словенији. Од тада знам да је непроцењиво богатство слушати своју химну на победничком постољу - каже Борислава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

НАВИЈАЧИ СУ ЗАПАЊЕНИ: Прво сазнали да се Новак Ђоковић повредио, а сад и ово!