НЕВЕРОВАТНИ СНИМЦИ СА СВЕТЕ ГОРЕ: "Новости" на месту где је Свети Сава угледао божанску светлост, ту се хода и на земљи и на небу (ВИДЕО)
ХИЛАНДАР није утемељен у тлу Свете Горе Атонске, већ у божанској светлости коју је млади монах Сава видео на врху Атон, највишој тачки кршевитог полуострва Атос које се као дуги, најисточнији прст пружа у Егеј са шаке Халкидикија.
Приче о том светлу, а не велики манастири, задужбине ромејских царева, одвеле су на врх Атоса младог кнеза Растка Немањића, казују његова житија.
Ко проведе ноћ на Атону разумеће речи Теодосија Хиландарца о Савином ходочашћу на врх свете планине: "Одавде се пoпe нa давно му жељени Атон, где принесе Богу коленоклањање и ноћно стојање и многе молитве из дубине срца, и радосним и топлим сузама довољно тај свети врх одаждивши, која ли благодарења не говораше Богу, који га је удостојио да се попне на њега".
Због светла Атона дуже од хиљаду година бескрајна колона људи мили стрмим планинским обронцима кроз област Светогорске пустиње покривене шумом и макијом до платоа на 1.500 метара надморске висине где се налази црквица Панагија, Свесвета Богородица, која је уточиште и коначиште поклоника.
Од ње почиње право искушење на мермерној голети, уз коју се у серпентинама успиње стазица покривеа оштрим крњатцима камена који клизају под стопалима. Тек када застане да предахне, поклоник са измешаним осећањима дивљења и страха схвата да корача и по земљи и по небу, по ивици падине која се стрмо спушта у плаветнило Егеја.
Када дуне ветар са врха, а то се дешава изненада, човек се махинално нагиње ка камену и грчевито га хвата, узнемирен утиском да ће га вихор подићи као лист. И тако све до врха на 2.033 метра надморске висине, мерено овоземљским мерилима, где се налази црквица посвећена Преображењу Господњем. Боготражитељи пак кажу да је небески Атон много виши, да досеже последњу границу до које се смртник може приближити Богу и да се са тог врха види светлост која преображава човека.
Због ње Атон, за разлику од безброј светих планина које одвајкада имају све цивилизације света, једини носи назив Други Тавор. Прва планина с тим именом налази се у Галилеји, у Светој земљи, а Библија казује да се на њој Христ први пут тројици апостола приказао преображен, у својој правој природи, као чисто светло. Боготражитељи, аскете и тиховатељи, од тада су лутали светом тражећи светло преображења, све док у 9. или 10. веку нису открили полуострво Атос и са његовог врха видели одбљесак тог божанског сјаја. Слушајући приче о пустињацима који су се на Атосу приближили Богу и преобразили, кнез Растко је одлучио да им се придружи у том подвигу, кажу житија и предање.
Рационална, критичка, историја казује да је Стефан Немања, у ствари, свог најпаметнијег и најталентованијег сина послао на школовање у Свету Гору, срце духовности, науке и дипломатије православне васељене. Њихова велика идеја била је стварање националне српске цркве, која ће зауставити асимилацију у безличну мешавину народа Ромејског царства и сачувати идентитет и језик српског народа.
Ко у сутон стигне до врха Атоса и остане под звезданим небом до свитања, чије светло даје белом мерменом врху боју магме, а над пучином Егеја ствара друго море од облака, схвата да су и предање и историчари у праву.
У том светлу се види најмлађи Немањин син, васпитан да буде витез и владар, кога је свет и када је био у најскромнијој раси звао Кир Сава, Господар Сава. Он са пак сам назива "последњим од свих" монахом Савом, али није могао да побегне од себе. Као прави Немањић он је предузео подухват успона на Атон чим се замонашио, иако је такав подвиг по светогорским правилима дозвољавна само одабраним старим калуђерима.
Али, ниједан игуман, па ни онај из царског Ватопеда, није могао да заустави Саву, који се разликовао од оца и браће само по томе што је уместо овоземаљског бојног поља, одабрао духовно у коме се борио са собом, да би надмашио себе. А прву победу постигао је на Атону, видевши светло преображења.
На њега није заборавио ни када је 1218. у Никеји од ромејског цара и васељенског патријарха добио титулу архиепископа самосталне Српске цркве. То је значило да је српски језик признат као свети и библијски, чиме је започела српска писменост и историографија. Архиепископ Сава је тако испунио Немањин завет, али није жудео за троном и инсигнијама. Он се запутио на Свету Гору, вођен чежњом за светлом Атона.
- Често се осврћући, обазираше се на јаруге у пустињи Свете Горе и на оштре путеве камене по којима бос ходећи свете посећиваше, сећајући се блаженога живота тих пустињака далеко од сујетног света, и узвишавања умом од земаљског ка Богу непрестаном чежњом и молитвама - записао је Теодосије Хиландарац.
Сава је на Атону пао у сан раздиран дилемом, да ли да се врати "чедима свога отачаства" и просвећује их, или да остане међу пустињацима. У сну му се јавила Богородица: "Имајући мене као јемца код цара свију, Сина и Бога мојега, и због овога тужиш? Устани и журно иди на дело за које си од њега изабран, ништа нe сумњајући, jep све ћe ти у њему успети на добро!"
У светлу атонског свитања Сава је кренуо ка Србији, заставши само у Солуну у манастиру Филокал (Добротољубље), где у спомен на јављање Богородице "нимало не одложивши, дозва највештије живописце и замоли их да брзо насликају две иконе велике висине; на једној заповеди да насликају превисоког и божаство неописанога цара Христа Бога... а на другој - вишу од небеса, која му се јавила у сну, неизрециву Гору Божију, свечисту царицу, Деву и Матер тога самога Христа цара и Бога нашега". Та икона Богородице Горе, или Богородице Необориве стене је и у 14. веку, по Теодосијевом сведочанству, стајала у Филокалу подсећајући на Савине светогорске визије.
ИКОНА БОГОРОДИЦЕ ГОРЕ
У ризници Хиландара чува се икона Богородице Горе, или Необориве стене из 14. века на којој је Мајка Божја насликана са Малим Христом на позадини која подражава мрамор Атона. Са друге стране приказан је Свети Сава у архијерејској одежди и окруњен, како се приказивао само Христ. По предању, на тој су се атонској литијској икони заклели српски ратници пред Косовски бој, опредељујући се за царство небеско.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
РАЗВОДИ СЕ ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ После 25 година брака: "И даље је волим, свакоме је тешко на свој начин"
ПОЛИТИЧАР Чедомир Јовановић потврдио је да је у фебруару поднео захтев за развод брака од супруге Јелене Јовановић.
21. 12. 2024. у 16:32
Коментари (0)